زرشک پلو با مرغ یکی از آن غذاهایی است که هنگام گشت و گذار در غذاهای ایرانی می توانید آن را امتحان کنید. تقریبا در تمام رستوران های ایرانی موجود است. تکه های مرغ خوب ترشی شده در سس رب گوجه فرنگی که با برنج زعفرانی و زرشک تفت داده شده سرو می شود.

زرشک پلو با مرغ نوعی غذای مرغی است که با زعفران و زرشک پلو سرو می شود. راز تهیه یک زرشک پلو خوشمزه و خوش طعم پختن تکه های مرغ با مقدار زیادی پیاز و زعفران تفت داده شده است. دو روش برای پخت مرغ وجود دارد. می توانید ابتدا تکه های مرغ را با پیاز و ادویه ها خوابانده و سپس بپزید. اما در روش دیگری که در اینجا استفاده می شود، تکه های مرغ را ابتدا در کمی روغن تفت می دهند و سپس با پیاز و سایر موادی که سس آن را درست می کنند، می پزند.

زرشک پلو با مرغآنچه برای درست کردن زرشک پلو نیاز دارید

برنج:  برای تهیه غذاهای ایرانی بهتر است از برنج ایرانی مرغوب یا برنج باسماتی دانه بلند استفاده کنید.

مرغ:  برای تهیه این غذا می توانید از ران یا سینه مرغ بسته به سلیقه خود استفاده کنید.

زرشک خشک:  معمولاً می توانید زرشک خشک را در فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید. زرشک خشک ماده اصلی این غذاست پس اصلا از آن غافل نشوید.

رب گوجه فرنگی:  تکه های مرغ را باید در سس غلیظی بپزید. این سس با رب گوجه فرنگی درست می شود.

پیاز زرد:  برای پخت مرغ به پیاز نیاز داریم.

ادویه جات:  تنها ادویه ای که برای پخت مرغ نیاز دارید زردچوبه، نمک و فلفل سیاه است.

زعفران: زعفران هم برای برنج زعفرانی استفاده می‌شود و هم برای خوشبو کردن مرغ هنگام پخت.

روغن نباتی و کره:  برای تفت دادن زرشک می توانید از کره یا روغن استفاده کنید. تکه های مرغ را نیز باید با کمی روغن سرخ کنید.

زرشک پلو با مرغطرز تهیه زرشک پلو با مرغ

تکه های مرغ را در روغن سرخ کنید تا طلایی شوند.

زرشک ها را در آب گرم بشویید و آبکش کنید و کنار بگذارید.

تکه های مرغ را در قابلمه بریزید. پیاز خرد شده را داخل قابلمه بریزید و در روغن تفت دهید تا نرم شود. سپس رب گوجه فرنگی، آب لیمو، نمک و فلفل را اضافه کنید و چند دقیقه هم بزنید. مخلوط را روی مرغ بریزید و 2 لیوان آب اضافه کنید و در قابلمه را ببندید.

بگذارید بجوشد و کف های موجود در سطح را از آن جدا کنید و اجازه دهید تکه های مرغ با حرارت ملایم حدود 2 ساعت بپزند. 10 دقیقه قبل از خاموش کردن حرارت، 2 قاشق چایخوری زعفران آب شده را روی مرغ بریزید.

سس این دستور غذا باید غلیظ باشد. اگر سس خیلی رقیق بود تکه های مرغ را از قابلمه خارج کنید و سس را بجوشانید تا غلیظ شود.

برنج را بشویید تا آب آن شفاف شود. برنج را در یک قابلمه بزرگ پر از آب بریزید. مقداری نمک اضافه کنید و بگذارید بپزد. برنج بعد از 6 تا 8 دقیقه درست می شود که شروع به بالا آمدن روی آن می کند و آب دوباره به جوش می آید. در انتها با امتحان یک دانه برنج پخته شده است.

یک دانه را نصف کنید. برنج باید از بیرون نرم اما در وسط سفت باشد. برنج را در آبکش بریزید تا آبکش شود. سپس کنار بگذارید.

در یک قابلمه بزرگ 2 قاشق غذاخوری روغن یا کره را گرم کنید. برش های سیب زمینی یا نان لواش را بچینید. برنج را دوباره داخل قابلمه بریزید.

قابلمه را روی حرارت متوسط ​​رو به بالا مستقیماً روی اجاق گاز قرار دهید. در قابلمه را ببندید و بپزید تا برنج شروع به دم کشیدن کند. سپس شعله را کم کرده و به مدت یک ساعت بپزید.

2 قاشق غذاخوری کره یا روغن نباتی را در یک ماهیتابه کوچک روی حرارت متوسط ​​بریزید. زرشک ها را به تابه اضافه کنید و 2 یا 3 دقیقه تفت دهید.

5 یا 6 قاشق غذاخوری برنج پخته شده را با 2 قاشق چایخوری زعفران آب شده مخلوط کنید و کنار بگذارید.

برنج ایرانی را در بشقاب سرو کنید و روی آن را با برنج زعفرانی و زرشک پر کنید. تکه های مرغ را در بشقاب بریزید و با برنج سرو کنید.

سس مرغ را در ظرف کوچکی سرو کنید.

زرشک پلو با مرغنکاتی برای درست کردن رزشک پلو با مرغ

زعفران را خرد کرده و خیس کنید تا طعم آن آزاد شود. مقداری زعفران را در هاون له کنید. زعفران را حدود 5 تا 20 دقیقه در آب داغ خیس کنید.

سس این دستور غذا باید غلیظ باشد. اگر سس خیلی رقیق بود مرغ را از قابلمه خارج کرده و سس را بجوشانید تا غلیظ شود.

زرشک را باید روی حرارت ملایم تفت دهید زیرا حرارت زیاد باعث تیره شدن زرشک و خشک و تلخ شدن آن می شود.

برای اینکه غذای ناهار یا شامتان شاداب تر شود، پس از پر کردن آن با زرشک، یک قاشق غذاخوری پسته خلال شده بریزید. رنگ سبز آن به همراه قرمزی زرشک جلوه زیبایی به زرشک پلو خواهد داد.

برای تهیه زرشک پلو با مرغ می توانید از سینه یا ران مرغ استفاده کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید