ریکی درمانی یک تکنیک سلامت یکپارچه ژاپنی است که لمس ملایم و غیر تهاجمی را برای تقویت آرامش، کاهش درد، و کاهش استرس و اضطراب ارائه می دهد. اگرچه جایگزینی برای سایر خدمات سلامت روان نیست، تحقیقات نشان می دهد که ممکن است یک درمان مکمل موثر باشد.

ریکی درمانیتاریخچه ریکی درمانی

ریکی درمانی نوعی انرژی درمانی است که در اوایل قرن بیستم در ژاپن آغاز شد. ریکی که توسط دکتر Mikau Usui ابداع شده است، بر مفهوم “انرژی نیروی حیات جهانی” تمرکز دارد و هدف آن تعادل و هماهنگ کردن میدان های انرژی بدن است.

این تمرین به طور سنتی شامل این است که پزشک ریکی دستان خود را روی بدن مشتری یا کمی بالاتر از آن قرار می دهد تا انرژی شفابخش را منتقل کند، آرامش را تقویت کند، استرس را کاهش دهد و رفاه کلی را بهبود بخشد.

در طول جلسات ریکی درمانی چه اتفاقی می افتد؟

جلسات درمانی ریکی اغلب حدود 20 تا 90 دقیقه طول می کشد. برخی از درمانگران ممکن است ریکی را برای کل جلسه انجام دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است گفتگو درمانی و ریکی را ترکیب کنند.

در طول اولین قرار ملاقات، ممکن است از شما خواسته شود که فرم پذیرش را پر کنید و اهداف و انتظارات خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر آسیب یا نگرانی دارید، از قبل با آنها در میان بگذارید. پزشک ممکن است با استفاده از موسیقی آرام بخش، پتوهای راحت، نور ملایم و به طور بالقوه روغن های ضروری، محیط آرامش بخشی ایجاد کند.

وقتی زمان تمرین ریکی فرا می رسد، ممکن است از شما بخواهد که روی میز یا تشک ریکی دراز بکشید. سپس می توانند دستان خود را بالای بدن شما نگه دارند یا از لمس ملایم برای هدایت و متعادل کردن انرژی بدن استفاده کنند. اگر لمس سبک یا بدون لمس را ترجیح می دهید، می توانید به پزشک خود اطلاع دهید. برخلاف برخی از انواع ماساژ درمانی، شما در طول جلسات درمانی ریکی لباس می پوشید.

از آنجایی که قرار ملاقات ها برای تقویت آرامش در نظر گرفته شده است، ممکن است شامل بحث های گسترده نباشد. با این حال، پس از قرار ملاقات، ممکن است پزشک در مورد تجربه و احساس شما با شما صحبت کند. قبل از هر جلسه، ممکن است از شما بپرسند که چه نواحی از بدن شما احساس درد می کند یا شما را آزار می دهد. بسته به علائم شما، تکنیک آنها ممکن است متفاوت باشد.

ریکی درمانیاصول کلیدی ریکی درمانی چیست؟

ریکی درمانی مبتنی بر پنج اصل اصلی است که به عنوان پایه ای برای تمرین عمل می کند. این اصول شامل موارد زیر است.

“فقط برای امروز، افکار عصبانی را رها خواهم کرد”

این اصل به شما کمک می کند تا افکار خشمگین خود را بشناسید و به خودتان اجازه دهید که انرژی را آزاد کنید و در عین حال افکار مثبت بیشتری را بپذیرید. اگرچه ممکن است احساس خشم باقی بماند، اما این اصل به مراجع می‌آموزد که افکار می‌توانند جدا از احساسات باشند و تغییر افکار ممکن است واقعیت عاطفی شما را تغییر دهد.

“فقط برای امروز، من افکار نگران کننده را رها خواهم کرد”

طبق اصول ریکی، انرژی از درون می آید. اگر بتوانید نگرانی های مربوط به آینده را رها کنید، ممکن است حال را در آغوش بگیرید. در طول جلسه ریکی، تمرین کنید افکاری را که شما را نگران می کنند رها کنید و به خود بگویید که می توانید بعد از اتمام جلسه به آنها بازگردید.

“فقط برای امروز، سپاسگزار خواهم بود”

مطالعات نشان داده اند که تأکید بر قدردانی می تواند سلامت روانی و جسمی را بهبود بخشد . در ریکی تصور می‌شود که متمرکز کردن قدردانی باعث هدایت انرژی مثبت می‌شود. سعی کنید در طول جلسه ریکی خود به این فکر کنید که برای چه کسی و برای چه چیزی سپاسگزار هستید.

“فقط برای امروز، من آگاهی خود را گسترش خواهم داد”

ذهن آگاهی و قدردانی از زمان حال اجزای کلیدی ریکی هستند. شما ممکن است آگاهی خود را با در نظر گرفتن بدن، روح و نیازهای خود گسترش دهید. شما همچنین می توانید این جنبه های افراد و موجودات زنده اطراف خود را در نظر بگیرید.

“فقط برای امروز، من با هر موجود زنده ای مهربان خواهم بود”

در ریکی انرژی مثبت از طریق مهربانی با همه از جمله خودتان به دست می آید. با گنجاندن این اصول در زندگی خود، ممکن است احساس بهبودی تعادل، رفاه و مثبت بودن را تجربه کنید.

ریکی درمانیمزایای سلامت روان ریکی درمانی چیست؟

در حالی که تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی ریکی برای کاهش علائم سلامت روان مورد نیاز است، چندین مطالعه جزئی وجود دارد که نشان می دهد ریکی ممکن است یک درمان مکمل مفید در کنار روان درمانی یا سایر مداخلات اولیه سلامت روان باشد. در زیر علائمی وجود دارد که ریکی ممکن است به آن توجه کند، و به دنبال آن مطالعاتی که اثرات مثبتی را نشان داده اند، آمده است.

  • اضطراب
  • فشار
  • درد مزمن
  • خلق و خوی افسردگی

در یک مطالعه مشخص شد که ریکی علائم افسردگی را در بیماران مزمن کاهش می دهد و به طور قابل توجهی موثرتر از یک جلسه ریکی دارونما بود. مطالعه دیگری بر روی شرکت کنندگان مبتلا به افسردگی بالینی خفیف نشان داد که کاهش علائم افسردگی در یک پیگیری یک ساله پس از پایان جلسات ریکی حفظ می شود.

بررسی اثربخشی ریکی به دلیل مشکل در ایجاد استانداردهای دارونما برای تکنیک‌های شفای عملی، و ناتوانی تجهیزات تحقیقاتی مدرن برای ثبت یا ردیابی تغییرات در زمینه انرژی، چالش برانگیز است.

در حالی که برخی مطالعات از این ایده حمایت می کنند که درمان ریکی ممکن است موثرتر از دارونما باشد، ممکن است تحقیقات کافی برای ارائه توصیه هایی برای ریکی درمانی به عنوان یک درمان اولیه برای شرایط سلامت روان وجود نداشته باشد. در عوض، ریکی به عنوان یک درمان مکمل توصیه می شود که می تواند همراه با روان درمانی مرسوم یا مراقبت های پزشکی استفاده شود.

مزایای سلامت روانی درمان شناختی-رفتاری چیست؟

اثربخشی روان درمانی به دقت مورد ارزیابی قرار گرفته و از طریق تحقیقات همتا نشان داده شده است. در میان روش‌های درمانی، درمان شناختی-رفتاری (CBT) اغلب استاندارد هدف در نظر گرفته می‌شود . مطالعات زیر اثربخشی CBT را در رفع اضطراب، درد مزمن و افسردگی ارزیابی کردند.

ریکی درمانیچه زمانی باید به یک درمانگر سلامت روان مراجعه کرد

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که ریکی ممکن است علائم اضطراب، افسردگی، درد مزمن و استرس را کاهش دهد، ممکن است به عنوان یک درمان مستقل برای شرایط سلامت روان توصیه نشود. اگر علائم سلامت روان شروع به تداخل با زندگی روزمره شما کرد، به یک درمانگر مجاز مراجعه کنید. برخی از درمانگران دارای مجوز، ریکی و CBT را در میان تکنیک های دیگر، برای ارائه یک رویکرد جامع، تمرین می کنند.

نتیجه گیری ریکی درمانی

ریکی درمانی رویکردی جامع برای بهزیستی ارائه می دهد که بر متعادل کردن میدان های انرژی بدن تمرکز دارد. اصول ریکی شامل رهایی از خشم و نگرانی و در عین حال قدردانی، آگاهی و مهربانی است. ریکی می تواند یک درمان مکمل مفید برای رفع علائم اضطراب و افسردگی باشد، با مطالعات نشان می دهد که می تواند موثرتر از دارو باشد.

اگر آماده هستید ریکی یا روش درمانی دیگری را امتحان کنید، برای راهنمایی و پشتیبانی بیشتر با یک درمانگر آنلاین یا در منطقه خود تماس بگیرید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید