یک رژیم قلیایی بر اساس این نظریه است که شما می توانید تعادل pH بدن و خون خود را از طریق غذایی که می خورید تغییر دهید. علیرغم اینکه در حال حاضر هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که نشان دهد این امکان وجود دارد.

طرفداران این رژیم ادعا کرده اند که سطوح بالای اسید “زیاد” در بدن، ناشی از رژیم های غذایی مدرن ما، به طیف وسیعی از بیماری ها از جمله آرتریت، پوکی استخوان، اختلالات کلیه و کبد و حتی سرطان کمک می کند.

طرفداران مواد غذایی «تولیدکننده اسید» را گوشت، گندم و سایر غلات، شکر تصفیه شده، محصولات لبنی، کافئین، الکل و غذاهای فرآوری شده ذکر می کنند. غذاهایی که قلیایی در نظر گرفته می شوند عبارتند از میوه و سبزیجات.

رژیم قلیایی چیست؟

این رژیم در ابتدا برای کمک به جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت ادراری ایجاد شد، زیرا PH ادرار شما بسته به آنچه می‌خورید تغییر می‌کند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این امر PH بقیه بدن را تغییر می دهد. PH خون به شدت توسط کلیه های ما تنظیم می شود و تحت تأثیر رژیم غذایی قرار نمی گیرد.

محققان می گویند که شواهد خوبی وجود ندارد که ثابت کند رژیم غذایی می تواند pH بدن را دستکاری کند یا اینکه رژیم های اسیدی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که رژیم غذایی قلیایی فاقد شواهد معتبر است و توصیه می کنند که گروه های غذایی کامل را حذف نکنید، همانطور که برخی از نسخه های رژیم پیشنهاد می کنند. با این حال، شایان ذکر است که توصیه ها برای مصرف بیشتر میوه و سبزیجات و کاهش مصرف شکر و الکل مطابق با دستورالعمل های تغذیه سالم فعلی است.

آیا رژیم قلیایی موثر است؟

بدون شک رژیم های غذایی مدرن ما مستعد غنی بودن از چربی های اشباع شده، قندهای ساده و نمک هستند و مواد معدنی قلیایی مانند منیزیم و پتاسیم کمی دارند. با این حال، این فرض که با پیروی از یک رژیم غذایی قلیایی، یک pH ترجیحی خون را افزایش می دهید. برای کمک به حفظ وزن سالم و بهینه سازی رفاه  به شدت مورد مناقشه است. این به این دلیل است که بدن شما طوری طراحی شده است که به هر حال این کار را انجام دهد، با هدف حفظ pH خون در یک سطح قلیایی ثابت بین 7.35 و 7.45.

با این حال، غذاهایی که توسط رژیم قلیایی توصیه می شود برای شما مفید هستند و در واقع تا حد زیادی برای مدیریت وزن سالم تبلیغ می شوند. بنابراین، اگر گوشت را کاهش دهید، غذاهای چرب، فرآوری شده، قندهای تصفیه شده، کافئین و الکل را با غذاهای گیاهی بیشتری مانند میوه، سبزیجات، آجیل و دانه‌ها و آب آشامیدنی جایگزین کنید، به احتمال زیاد مقداری وزن را تجربه خواهید کرد.

رژیم قلیایی

آیا هنگام پیروی از یک رژیم غذایی قلیایی مزایای دیگری برای سلامتی وجود دارد؟

این روش غذا خوردن ممکن است فواید بیشتری داشته باشد. مصرف زیاد غذاهای گیاهی باعث بهبود تعادل پتاسیم و سدیم می شود که به مدیریت فشار خون کمک می کند و ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد .

در مورد شواهدی که سایر فواید سلامت خاص را پشتیبانی می‌کنند، مانند اثرات بر سلامت استخوان، ضایعات عضلانی و کاهش احتمالی کمردرد، در حال حاضر مطالعات علمی محدودی برای حمایت از چنین ادعاهایی وجود دارد. اگرچه، ممکن است استدلال شود که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ادعا شده است که مصرف فراوان میوه و سبزیجات، همانطور که رژیم غذایی از آن حمایت می کند، به دلیل محتوای بالای پتاسیم و سطوح پایین پروتئین رژیم غذایی «اسیدی»، سلامت استخوان ها را تقویت می کند و احتمالاً از پوکی استخوان محافظت می کند. با این حال، شواهد متناقض است و مطالعات مربوط به رژیم غذایی «قلیایی» و مکمل‌ها نشان داده‌اند که برای سلامت استخوان‌ها مفید نیستند. در واقع، در افراد مسن مصرف ناکافی پروتئین می تواند مشکل بزرگ تری برای سلامت استخوان ها باشد.

اثرات طولانی مدت رژیم قلیایی چیست؟

اثرات طولانی مدت یک رژیم قلیایی بسته به نسخه رژیم غذایی اتخاذ شده متفاوت خواهد بود. یک برنامه غذایی سخت که غلات، لبنیات و غذاهای حیوانی را حذف می کند ممکن است کمبود پروتئین و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D ، ویتامین B12 ، کلسیم و آهن داشته باشد.

با این حال، اگر نسخه متعادلی از رژیم غذایی را دنبال کنید که گروه های غذایی را حذف نمی کند و حاوی مقداری غلات و پروتئین حیوانی همراه با غذاهای گیاهی فراوان است، ممکن است اثرات طولانی مدت آن مثبت تر باشد. خوردن مطابق با توصیه های کاهش وزن سالم و حفظ وزن سالم ممکن است منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود، اگرچه این مزیت ممکن است با پیروی از هر رژیم غذایی سالم و متعادل نیز حاصل شود.

رژیم قلیایی

آیا رژیم قلیایی برای همه بی خطر است؟

مانند همه رژیم‌های غذایی، زنان باردار و شیرده و همچنین دیابتی‌هایی که دارو مصرف می‌کنند، باید قبل از شروع یک برنامه غذایی محدود به دنبال مشاوره پزشکی باشند. علاوه بر این، این نوع رژیم غذایی ممکن است برای نوجوانان و کودکان ناامن باشد، زیرا ممکن است در صورت حذف برخی از گروه های غذایی، مواد مغذی حیاتی مورد نیاز برای رشد را از دست بدهند. به عنوان مثال، حذف گروه های غذایی کامل مانند لبنیات می تواند منجر به نارسایی های تغذیه ای شود. برای رفع این مشکل، پیروان باید منابع غذایی جایگزین پیدا کنند و آنها را در مقادیر مناسب مصرف کنند تا از دریافت کافی مواد مغذی کلیدی مانند کلسیم و ویتامین‌های A و D اطمینان حاصل کنند.

برای مبتلایان به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان، توجه به این نکته مهم است که هیچ شواهد بالینی مبنی بر ارزش و ایمنی رژیم غذایی قلیایی وجود ندارد و در برخی موارد ممکن است مضر باشد.

اگر هیچ بیماری از قبل وجود نداشته باشد، رژیم غذایی قلیایی به طور کلی بی خطر است، اما مهم است که بدانید چگونه پروتئین و کالری کافی از منابع گیاهی دریافت کنید تا نیازهای خود را برآورده کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید