روانشناسی رنگ زرد: در چرخه رنگ، زرد در میان رنگ های گرم قرار می گیرد که احساس انرژی، شادی و خوش بینی را القا می کند. متخصصان رنگ و روانشناسان می گویند که اگر به هر کودکی یک جعبه مداد رنگی بدهید، به احتمال زیاد مداد رنگی زرد را انتخاب می کند. در زندگی روزمره ما، رنگ ها و احساسات به طور پیچیده ای به هم مرتبط هستند. رنگ‌های روی دیوار، مبلمان، ماشین، کیف، لباس و غیره می‌توانند باعث ایجاد احساس آرامش، شادی، غم، ناراحتی، گرسنگی و غیره در ما ایجاد کند. بررسی تأثیرات روانی رنگ ها بر خلق و خو، احساسات و رفتار ما بسیار مهم است.

روانشناسی زردروانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگها مطالعه رنگها برای بررسی تأثیرات روانی رنگهای مختلف بر رفتار انسان است. هدف این مطالعه بررسی این است که چگونه و کدام رنگ چه احساسات یا عواطفی را در انسان القا می کند. کارل یونگ نقشی محوری در مطالعه نقش رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها بر ما در زندگی روزمره داشته است. روانشناسی رنگ به طور گسترده در زمینه های برندسازی، تبلیغات و بازاریابی استفاده می شود. هر رنگی تأثیر منحصر به فردی بر افراد دارد و واکنش های مختلفی را تحریک می کند، به عنوان مثال شرکت های فست فود از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی در بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند زیرا این رنگ ها برای افزایش اشتها مفید هستند.

چینی ها و مصری ها در دوره های باستان از کروموتراپی استفاده می کردند، عمل استفاده از رنگ ها برای بهبودی. کروموتراپی به رنگ شناسی یا نور درمانی نیز گفته می شود. تا به امروز نور درمانی به عنوان یک درمان جایگزین یا جامع در درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در کروموتراپی از رنگ زرد برای تسکین، تصفیه بدن و تحریک اعصاب استفاده می شود.

روانشناسی رنگ زرد

لتریس آیزمن، متخصص بین‌المللی رنگ، در کتاب «رنگ: پیام‌ها و معانی» بیان می‌کند که از نظر روان‌شناسی، زرد قوی‌ترین رنگ است. او همچنین می گوید که روبان های زرد رنگ از قرن نوزدهم برای نشان دادن خوش بینی و امید مورد استفاده قرار گرفته اند. به گفته آیزمن، رنگ زرد با صمیمی بودن، باز بودن، برون گرا بودن و شاد بودن همراه است. رنگ زرد باعث ایجاد حالت بازیگوش، شاد و کمدی می شود.

روانشناسی زردروانشناسی رنگ: رنگ زرد چگونه بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد؟

رنگ زرد با نور خورشید، امید، خنده، گرما، شادی و انرژی همراه است. رنگ زرد باعث می شود که فرد احساس خودانگیختگی و شادی کند. پاشیدن رنگ زرد روی هر چیزی کسل کننده یا تیره می تواند احساس شادی و خوش بینی در فرد ایجاد کند. اقلام زرد رنگ در یک اتاق گاهی اوقات فرآیندهای تفکر ما را فعال می کنند و ایده های جدیدی تولید می کنند.

در حین آماده سازی امتحان یا کار بر روی پروژه ها، قرار دادن یک آیتم یا لامپ زرد رنگ در نزدیکی شما می تواند به شما کمک کند تحلیلی تر شوید، از طریق فرآیندهای خلاقانه راه حل پیدا کنید یا استراتژی راه حل خود را برای مشکلات ایجاد کنید. رنگ زرد برای مکث کردن شخصی و توجه به اطراف خود استفاده می شود (به چراغ های راهنمایی ، علائم ایست یا هشدارهای خطرناک فکر کنید).

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا شکلک زرد هستند؟ زیرا رنگ زرد به ترشح یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین کمک می کند که به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خو عمل می کند که به عنوان یک ماده شیمیایی شاد نیز شناخته می شود. مطالعات ثابت کرده اند که رنگ زرد مغز شما را بیدار می کند و تمرکز را افزایش می دهد. طبق مطالعات روانشناسی رنگ، رنگ زرد باعث افزایش فعالیت در سمت چپ مغز می شود که مسئول تفکر منطقی و توانایی تحلیل است.

روانشناسی زردتاثیرات مثبت رنگ زرد بر مغز انسان چیست؟

  • تفکر تحلیلی قوی
  • افزایش سطح فعالیت ذهنی
  • افزایش حس آگاهی
  • افزایش سطح انرژی و اشتیاق
  • افزایش سرعت فعالیت متابولیک

تاثیرات منفی رنگ زرد بر مغز انسان چیست؟

  • افزایش سطح تحریک پذیری
  • افزایش سطح خشم
  • افزایش سطح خستگی
  • افزایش سطح خستگی چشم
  • فزایش سطح اضطراب

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید