پیشرفت و زندگی امروزه بر پایه روابط انسانی با یکدیگر است. برای داشتن زندگی بهتر و موفقیت بیشتر، بهتر است که توانایی شناخت افرادی که با آنها در ارتباط هستیم را داشته باشیم و این دانش را روز به روز در خودمان بیشتر تقویت کنیم. بر اساس علم روانشناسی، شخصیت افراد را می توان بر اساس برخی از عادت های آنها پیش بینی کرد. در صورتیکه از این علائم آگاهی داشته باشید، می توانید در موقعیت های مختلف، شناخت بهتری پیدا کرده و واکنش مناسبی داشته باشید. در همین راستا، نجوا نیوز راهنمایی در مورد روانشناسی افراد از روی رفتار تهیه کرده است. تلاش ما بر این است که در زمینه آگاهی و افزایش دانش شما، قدم مثبتی برداریم.

اهمیت شخصیت شاسی

ما اگر بتوانیم تیپ شخصیتی دیگران و یا حتی خودمان را به خوبی بشناسیم، بهتر می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و یک ارتباط مفید تر و بدون تنش را تجریه کنیم. این طور باید گفت که شخصیت الگویی از باورها و ارزش های ماست که به رفتارمان سمت و سو می بخشد. ما با شناخت این بعد از وجود اطرافیان خود نه تنها می توانیم ارتباط های بهتری داشته باشیم، حتی می توانیم با داشتن شناخت کم و کاستی آنها و کمک در بهبودشان، در آینده آنها تاثیر بسزایی بگذاریم. حتی در برخورد با غریبه ها، توانایی شناخت را داشته باشیم، می دانیم چگونه با آنها برخورد کنیم و مانع شکستن حریم ها شویم.

وقت شناسی

آیا دیر سر قرارتان رسیده اید؟ این رفتار شما بر شخصی که منتظر شما مانده است، تاثیر منفی خواهد گذاشت. افرادی که وقت شناس هستند، افراد با انگیزه ای هستند که ساختار ذهنی منظمی دارند و برای لحظه به لحظه زندگی خود ارزش قائل هستند، در صورتی که افراد وقت نشناس، افراد بی ملاحظه ای هستند که همیشه در حال دویدن به این طرف و آن طرف اند و تمام کارهای خود را در دقیقه نود انجام می دهند.

نحوه شناخت افراد از روی رفتار

توانایی خواندن درست افراد به طور قابل توجهی بر زندگی اجتماعی، شخصی و کاری شما تأثیر می گذارد. وقتی احساس شخص دیگری را درک کنید، می توانید سبک ارتباطی خود را با آنها تطبیق دهید تا مطمئن شوید که رابطه شما با آنها به بهترین شکل ممکن ایجاد می شود. آنقدرها هم سخت نیست. ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما برای دانستن نحوه خواندن افراد به قدرت خاصی نیاز ندارید. نکات زیر می تواند به شما در روانشناسی افراد از روی رفتار کمک بسیاری کند.

 

بی طرف و روشن فکر باشید

قبل از اینکه بخواهید شخصیت افراد را بخوانید، ابتدا باید تمرین کنید که ذهن باز داشته باشید. اجازه ندهید احساسات و تجربیات گذشته شما بر برداشت ها و نظرات شما تأثیر بگذارد. اگر مردم را به راحتی قضاوت کنید، باعث می شود شناخت درستی از آنها نداشته باشید. در برخورد با هر تعامل و موقعیتی بی طرف باشید، نداشتن ذهنیت قبلی خیلی به روانشناسی افراد از روی رفتار کمک می کند. به گفته یکی از روانشناسان «منطق به تنهایی کل داستان هیچ کس را به شما نمی گوید. شما باید تسلیم سایر انواع اطلاعات و نشانه های افراد شوید تا بتوانید یاد بگیرید که نشانه‌های شهودی غیرکلامی مهمی را که افراد از خود ارائه می‌دهند، بخوانید.» او می‌گوید که برای اینکه کسی را به وضوح ببینید، باید “بی طرف باشید و اطلاعات را بدون تحریف و بدون هیچ قضاوتی دریافت کنید.”

 

به حالت افراد توجه کنید

 

به حالت افراد توجه کنید

یکی از مواردی که به روانشناسی افراد از روی رفتار کمک می کند، توجه کردن به حالت های آنها هنگام صحبت با شماست. به طور مثال، اگر با شخصی مواجه شدید که دائم سرش را بالا می گیرد و از بالا به همه چیز نگاه می کند، نشان گر اعتماد به نفس بسیار زیاد اوست. معمولا این افراد به قدری خود را قبول دارند که در زندگی روزمره نیز تصور می کنند از همه بهتر هستند و دید از بالا به پایین نسبت به همه دارند. اگر شخصی با حالت بلاتکلیف راه می رود و یا حالت خمیده دارد و صاف و راست قامت راه نمی رود، نشان دهنده اعتماد به نفس کم اوست.

همچنین بخوانید: راه های موثر   افزایش اعتماد به نفس 

به حرکات بدن افراد توجه کنید

 

به حرکات بدن افراد توجه کنید

حرکاتی که افراد هنگام برقراری ارتباط با شما از خود نشان می دهند، کمک زیادی به روانشناسی افراد از روی رفتار می کند. برای مثال:

  • حالت قرارگیری فرد نسبت به شما نکات مفیدی را در مورد روانشناسی افراد از روی رفتار ارائه می دهد. اگر شخصی هنگام صحبت با شما به طرف شما خم شده و یا به شما نزدیک شود، نشان می دهند که دید مثبتی به شما دارد و می خواهد ارتباط بیشتری با شما برقرار کند. اگر فرد فاصله را با شما حفظ کند و سعی کند بدنش را به طرف مخالف هدایت کند، نشانگر این است خیلی تمایل به ادامه ارتباط با شما ندارد.
  • اگر فردی دست و پاهای خود را روی هم قرار داد، نشان دهنده حالت تدافعی، عصبانیت و یا محافظت از خود است.
  • پنهان کردن دست ها، نشان دهنده این است که فرد در حال پنهان کردن چیزی است.
  • گاز گرفتن لب و یا حالت کندن لب، نشان دهنده این است که طرف مقابل تحت فشار است و تلاش می کند که خود را کنترل کند.

 

سعی کنید حالات چهره را تفسیر کنید

 

سعی کنید حالات چهره را تفسیر کنید

حالات چهره افراد در هنگام برقراری ارتباط با آنها، به روانشناسی افراد از روی رفتار بسیار کمک می کند. حتما دقت کنید که در برابر صحبت های شما چه واکنشی از خود نشان می دهند، شناخت حالات چهره می تواند به درک شما از حس واقعی درونی افراد کمک کند. به گفته جودیت اورلوف M.D، راه های مختلفی برای تفسیر حالات صورت وجود دارد. آن ها هستند:

  • هنگامی که خطوط اخم عمیق روی صورت افراد دیده شود، ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد نگران است و یا به موضوعی بیش از حد فکر می کند.
  • برعکس، فردی که واقعاً می‌خندد، پاهای خود را در حالت پای کلاغ قرار می دهد.
  • یکی دیگر از مواردی که باید مراقب آن باشید لب های جمع شده است که می تواند نشانه خشم، تحقیر یا تلخی باشد.
  • اگر در حین ارتباط با کسی متوجه شدید که فک خود را می فشارد یا دندان قروچه می کند، نشانه‌ دهنده وجود تنش است.

تشخیص انواع لبخند به روانشناسی افراد از روی رفتار خیلی کمک می کند:

  • لبخند پاداش: لب‌ها مستقیماً به سمت بالا کشیده می‌شوند، گودی‌ها در کناره‌های دهان و ابروها بلند می‌شوند. این ارتباط بازخورد مثبت است.
  • لبخند وابسته: شامل فشار دادن لب ها به هم و همچنین ایجاد فرورفتگی های کوچک در کنار دهان است. نشانه دوستی و دوست داشتن هستند.

 

از صحبت های کوتاه غافل نشوید

 

از صحبت های کوتاه غافل نشوید

صحبت های کوتاه می تواند به شما این فرصت را بدهد که خود را با شخص مقابل آشنا کنید و اثر مثبتی بر روانشناسی افراد از روی رفتار دارد. صحبت های کوچک به شما کمک می کند تا نحوه رفتار یک فرد در شرایط عادی را مشاهده کنید. سپس می‌توانید از آن به‌عنوان معیاری برای تشخیص دقیق رفتارهای غیرعادی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که اگر این ارتباط به صورت مداوم تکرار شود، باعث می شود شما زمان بیشتری را برای صحبت با طرف مقابل صرف کنید و شناخت خیلی بهتری از اون پیدا می کنید. سعی کنید در هر بار گفت و گو، نظر طرف مقابل را در مورد یک موضوع بپرسید تا شخصیت کلی فرد را بشناسید.

 

رفتار کلی فرد را اسکن کنید

ما گاهی اوقات فرض می کنیم که اگر عمل خاصی انجام شود، مانند نگاه کردن به زمین در حین مکالمه، به این معنی است که فرد عصبی یا مضطرب است. اما اگر قبلاً با فردی آشنا شده باشید، می‌دانید که آیا آن شخص از تماس چشمی اجتناب می‌کند یا زمانی که به زمین نگاه می‌کند آرام می‌گیرد. این شناخت کلی می تواند به روانشناسی افراد از روی رفتار کمک زیادی کند. بیاموزید که چگونه هرگونه انحراف از رفتار معمول یک فرد را شناسایی کنید. وقتی متوجه تغییر در لحن، سرعت یا زبان بدن آنها شدید، متوجه خواهید شد که مشکلی وجود دارد.

 

به چشم افراد نگاه کنید

از قدیم گفتند چشمان ما دریچه روح ما هستند – آنها انرژی های قدرتمندی را منتقل می کنند. پس برای مشاهده چشمان مردم وقت بگذارید. چشم در روانشناسی افراد از روی رفتار خیلی تاثیرگذار است.چشم ها می توانند نشان دهند که «دروغ می گوییم یا راست می گوییم».

 

این نکته را در نظر داشته باشید که این نکات تنها راهنمایی های کلی و کوچکی هستند که می توانند به شناخت اولیه شما از افراد کمک کنند؛ در اصل شناخت کامل و درست از یک فرد تنها به مرور زمان و با برقراری ارتباط با آن فرد بدست می آید. مقالات و کتاب های زیادی در مورد روانشناسی افراد از روی رفتار وجود دارد که می توانند به شما در شناخت بهتر افراد کمک کنند. به خصوص زمانیکه شما مدتی با یک فرد در ارتباط بودید، این مطالب می تواند کمک کند که تحلیل درست تری از رفتار آنها داشته باشید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید