در دنیای امروز احتمال تلاش کردن و موفق نشدن بسیار است. پیشرفت، جنگیدن  و نتیجه نگرفتن امری طبیعی در زندگی انسان می‌باشد. بعضی افراد پس از نرسیدن به نتیجه اقدام به خودکشی می کنند. سرشت انسان به گونه‌ای طراحی شده که پس از هر شکست با تلاش برخیزد و دست از امید داشتن برندارد؛ اما گاهی همه چیز جواب عکس می‌دهد. تمام رویاهای در ذهن ما تبدیل به پوچ شده از بین می‌روند. تمام زندگی تبدیل به سیاهی مطلق شده، به ناکجا می‌رویم و به فکر خودکشی میوفتیم. اینجا می خواهیم راه های خودکشی بدون درد را بیان کنیم.

 

خودکشی بدون درد

چرا خودکشی؟!

شکست و نا امیدی و از این موارد در زندگی همه انسان‌ها اتفاق می‌افتد، منتهی شدت آن با هم فرق دارد. همچنین توانایی همه در مواجه با درد و رنج به یک میزان نیست. فردی که توانایی کمی در مواجه با درد و رنج  دارد، زمانی که خود را در انتهای خط می‌بیند؛ تنها راه چاره را خودکشی میداند. این یاس و ناامیدی دلایل مختلفی دارند. افرادی که فکر خودکشی در ذهن آن‌ها غوطه ور است هرگز به اتفاقات بعد آن و نتایج عمل خود فکر نمیکنند.

اکثر افراد برای خودکشی و پایان دادن به زندگی خود به دنبال راه‌های بدون دردی هستند. راه‌هایی که میزان هوشیاری را پایین آورده تا فرد متوجه درد جسمی خود نشود. روش‌هایی اندکی برای کم کردن درد هنگام خودکشی وجود دارد اما راهی برای کاهش درد روحی انسان در حین خودکشی وجود ندارد.

خودکشی در افراد چه علائمی دارد؟

گاهی برخی اقدامات و رفتارهای فرد نشان دهنده تمایل او به قتل نفس می باشند. این علائم باید جدی گرفته و پیگیری شوند. بعضی از این علائم عبارتند از:

 1. منزوی شدن و دوری از جامعه و ارتباط نگرفتن با دیگران. بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی میکنند در ابتدا به جامعه گریزی روی می‌آورند.
 2. مصرف کردن قرص، خوابیدن بیش از حد و تمرکز نکردن روی فعالیت‌های روزانه
 3. بی احتیاطی در مواجه با خطراتی چون رانندگی بدون احتیاط یا مصرف شدید مواد مخدر
 4. داشتن آرامش بیش از حد برای فردی که در دوره‌ای از زندگی خود رفتارهای پرخاشگرانه همراه با ناامیدی داشته است.
 5. خداحافظی با دیگران به طوری که انگار فرد دیگر قرار نیست آن‌ها را ملاقات کند.

این موارد برخی از علائمی هستند که فرد قبل از خودکشی از خود بروز میدهد. البته موارد ذکر شده به صورت صد در صدی برای خودکشی صدق نمیکند و شاید نشانه‌های یک افسردگی یا اضطراب زودگذر باشند. اگر فردی را در اطراف و آشنایان خود می‌شناسید که این نشانه‌ها را دارد حتما برای کمک به او اقدام کنید و فضای مناسب برای گفت وگو، و مشاوره رفتن به وجود آورید.

علل خودکشی

عوامل متعددی برای خودکشی وجود دارند. با توجه به میزان عزت نفس و روحیه فرد این عوامل تغییر پیدا میکنند از مهم ترین علل خودکشی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فرد دچار بیماری شده باشد که بهبود نیافته و میخواهد قبل از موعد مقرر که شاید هیچگاه اتفاق نیوفتد از زندگی رهایی یابد.
 2. بیماری‌های روحی مانند افسردگی، اختلال دو قطبی و اختلال شخصیت
 3. احساس ناکافی بودن و روند نزولی در زندگی
 4. تجاوز و آسیب‌های روحی مانند از دست دادن عزیزان
 5. دسترسی به وسایلی همچون چاقو یا اسلحه، گاهی تفکر خودکشی در فرد را به وجود می‌آورد.
 6. مشکلات اقتصادی و سیاسی (مثال ورشکستگی شخص)

این علت‌ها همیشه باعث خودکشی نمی‌شوند و برخی افراد با ایستادگی در مقابل آن‌ها مشکلات خود را حل کرده و به روند عادی زندگی برمیگردند. برای داشتن یک زندگی، خود شما باید قهرمان زندگی خودتان باشید.

خودکشی بدون درد

ممکن است با تایپ خودکشی بدون درد در موتور جستجوی اینترنتی به این بخش از وب سایت ما آمده باشید. ما اغلب از افراد می شنویم که آنها یا در رنج شدید یا ترکیبی از دردهای روحی، عاطفی یا جسمی هستند و نمی دانند چگونه به زندگی ادامه دهند. ما درک می کنیم که برای بسیاری از مردم، خودکشی راهی برای رهایی از آن درد است.

روش‌های خودکشی بدون درد

هیچگونه از روش های خودکشی توصیه نمی شود و عواقب باز دارنده ای دارد و هیچگاه تصمیم درستی نمی باشد. انتخاب چنین روش های نشان دهنده ضعیف بودن افراد می باشد که هیچ تلاشی برای رفع مشکلات فکری و جسمی خود نمی کنند.

روش‌های خودکشی بدون درد

وظیفه ما در برابر کسی که قصد خودکشی دارد چیست؟

در مرحله اول باید علت این اقدام مشخص شود. باید فرد مورد نظر را درک کرده و به او اطمینان داده شود که خودکشی پایان کار نیست و زندگی ادامه دارد. هرگز شخصی که اقدام به خودکشی می کند را قضاوت نکنید و با او همدردی کرده و عقیده‌هایش را گوش دهید. به او حس مهم بودن بدهید. همواره در کنارش باشید و او را از افکار منفی دور نگه دارید.

از رفتارهایی که موجب به چالش کشیدن جرات فرد شده و او را ترغیب به خودکشی میکند، جلوگیری کنید. کسی که به خودکشی فکر میکند، هرگز آن را برای هیچکس بازگو نمیکند. بنابراین اگر حس کردید فردی قصد قتل نفس دارد در ابتدا با او حرف بزنید و علت رفتارش را جویا شوید، حتما مطمئن شوید که جان یک انسان در خطر نیست. شنونده خوبی باشید. یکی از موارد مهم در مقابل فردی که قصد خودکشی دارد گفت وگو است. به حرفایش گوش دهید و او را سرزنش یا نصیحت نکنید. برای کمک رسانی به صورت تخصصی با شماره 123 یا 1480 تماس بگیرید.

وظیفه ما در برابر کسی که قصد خودکشی دارد چیست؟پیشنهاداتی برای افرادی که به فکر خودکشی هستند:

 1. به خودتان کمی زمان بدهید. گاهی افکار شما ناشی از احساسات هیجانی زودگذر هستند. بگذارید چند ساعت و حتی چند روز بگذرد. به احتمال زیاد این افکار را فراموش خواهید کرد.
 2. از الکل، مواد مخدر و وسیله‌های که شما را به فکر خودکشی می‌اندازند دوری کنید.
 3. با دیگران ارتباط برقرار کنید و هرگز تنها نمانید. با کسانی که ارتباط خوبی با آن‌ها دارید وقت بگذرانید.
 4. نوع تغذیه خود را تغییر دهید و مواد مقوی بیشتری استفاده کنید. همچنین از ورزش کردن غافل نشوید.
 5. به پزشکی مراجعه کرده و آزمایش خون دهید شاید به دلیل کم کاری یا پرکاری تیروئید دچار افسردگی شده اید.
 6. در آخر میتوانید از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید. این روش در اکثر مواقع کمک کننده بوده و افکار منفی را به کلی از بین میبرد.

علل خودکشی در نوجوانان

امروزه شاهد روند افزایشی در خودکشی نوجوانان هستیم .نوجوانان به دلیل کمبود تجربه و احساسات هیجانی در این سنین به دنبال فرار از مشکلات هستند، پس راهی به جز خودکشی مقابل خود نمی‌بینند. برخی علت‌های خودکشی در سنین پایین عبارتند از:

 1. عوامل دموگرافیک: این عوامل موضوعاتی چون سن، جنسیت، نژاد و قوم را در برمیگیرد. برای مثال مرگ در نوجوانان پسر بیشتر از نوجوانان دختر است. و یا نوجوانانی که در محیط نامناسب قرار میگیرند به احتمال بیشتری به خودکشی روی می‌آورند.
 2. عوامل محیطی: این عوامل عبارتند از عدم حمایت خانواده و اجتماع از نوجوان، بازداشت و زندانی شدن، سابقه خودکشی در نزدیکان، اینترنت و فضای مجازی. برای مثال بازی نهنگ آبی، این بازی با کشیدن یک نهنگ روی دست با استفاده از چاقو شروع شده و نوجوانان را به کام مرگ می‌کشاند. نوجوانان از ترس تهدیدهای عوامل این بازی، توان مقابله نداشته و مراحل گوناگون بازی را طی کرده و در آخر خود را از یک بلندی به پایین پرتاب میکردند.
 3. عوامل روانی: اختلالات روانی، سابقه سواستفاده در گذشته برای کودک، استرس، اضطراب، افسردگی و استفاده از مواد مخدر و همچنین مزاحمت‌های سایبری.

برای جلوگیری از خودکشی در نوجوانان با آن‌ها صحبت کنید. به آن‌ها اعتماد بنفس و دلگرمی بدهید. عوامل موجود که باعث بروز افکار منفی در نوجوانان می‌شود را از بین ببرید.

علل خودکشی در نوجوانان

در دنیا افراد زیادی هستند که از زندگی خود ناامید شده و به فکر رهایی هستند.شاید مرگ شما، راه را برای دیگران نیز باز کند و باعث مرگ کسانی که دوستشان دارید شود. انسان پتانسیل لازم برای رسیدن به یک زندگی خوب را دارد، تنها کافیست بجای خودکشی، خودکِشی کنید.

 زاویه دید خود را تغییر دهید. از جهات مختلف به این موضوع نگاه نمی‌کنید. زندگی را به شکل یک هدیه در نظر بگیرید. برای آن تلاش کنید. سردرگمی را کنار بگذارید و به آینده خود و اتفاقاتی که قرار است در آن برای شما پیش آید فکر کنید. به خانواده و اطرافیان‌تان نگاه کنید، خودکشی نه تنها باعث عذاب شما می‌شود، بلکه سبب ناراحتی و افسردگی خانواده شما نیز می‌گردد.

 برای دوری از افکار مسموم، خود را درگیر زندگی کنید.  زندگی پر از پستی و بلندی بوده و لحظه‌های سخت و آسان دارد، اگر در حین فکر به خودکشی به این مسئله فکر کنید که هنوز نیمی از مسیر را نرفته‌اید و تجربه کافی ندارید حتما از این عمل صرف نظر میکنید. زندگی کنید و قدر تک تک لحظات عمر خود را بدانید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید