متاسفانه یکی از مشکلاتی که در تمام جوامع با آن مواجه هستیم، تولید و چاپ دلار تقلبی است. دلار امروزه در کشور ما از ارزش مالی بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل افراد زیادی برای کسب درآمد اقدام به چاپ دلار تقلبی می کنند. از طریق چند نکته می توان اصل و یا تقلبی بودن دلار را تشخیص داد. نجوا نیوز راه تشخیص دلار تقلبی را به اطلاع شما می رساند.

 

راه تشخیص دلار تقلبی

مسئله استفاده از دلار تقلبی فقط محدود به ایران نمی شود، در سایر کشورها نیز استفاده از دلار تقلبی یکی از معضلاتی محسوب می شود که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. به همین دلیل، نیاز هست تمامی افراد حتما از راه های تشخیص دلار اصل از تقلبی اصل اطلاع داشته باشند. از ارزشمندترین اسکناس ها، 100 دلاری است که تصویر بنجامین فرانکلین روی آن نقش بسته است. با چک کردن موارد زیر می توانید اصل یا تقلبی بودن 100 دلاری را تشخیص دهید.

برآمدی سطح آن

 

برآمدگی اسکناس

 

در گوشه پایینی سمت چپ 100 دلاری، بخش نوشته ای قرار دارد که صاف است. اما درست در قسمت لباس بنجامین فرانکلین، روی شانه اش، حالت برآمدگی دارد که اگر روی آن دست بکشید می توانید حس کنید. همچنین اگر ناخن بلند داشته باشید، با کشیدن روی این قسمت در جهت فلش، می توانید صدایی که تولید می کند را بشنوید.

نوار بنفش روی اسکناس

 

نوار بنفش روی اسکناس

 

اگر دقت کنید، یک نوار بنفش رنگ در قسمت میانی اسکناس تقریبا کنار سر تصویر بنجامین فرانکلین وجود دارد. اگر اسکناس 100 دلاری شما اصل باشد، با تکان دادن آن، نوار بنفش تغییر رنگ می دهد. این تغییر رنگ جز سریع ترین راه تشخیص دلار تقلبی است. با این کار به راحتی می توانید از هدر رفتن پول و یا محصول خود جلوگیری کنید.

تصویر مخفی بنجامین فرانکلین

 

بخش سفید بدون تصویر

تصویر مخفی بنجامین فرانکلین در 100 دلاری

 

 

 

 

 

 

 

اگر قسمت سمت راست 100 دلاری را نگاه کنید، یک دایره سفید رنگ مشاهده می کنید که حالت براق دارد و  هیچ تصویری داخل آن نیست. اما اگر نور چراغ را زیر آن بگیرید، تصویر بنجامین فرانکلین را میبینید که به صورت مخفی در آن است. استفاده از چراغ یک راه تشخیص دلار تقلبی است که می تواند به راحتی به شما کمک کند.

 

تصویر زنگوله آزادی

 

تصویر زنگوله آزادی روی اسکناس دلار

 

یک راه تشخیص دلار تقلبی، علامت زنگوله آزادی است که در قسمت میانی 100 دلاری کنار تصویر بنجامین فرانکلین است. این تصویر باید حالت رفلکس نور داشته باشد و نسبت به سطح کلی اسکناس، کمی برجسته باشد.

 

نوار عمودی سمت چپ

 

نوار عمودی سمت چپ روی اسکناس 100 دلاری

 

یک راه تشخیص دلار تقلبی، تشخیص نوار عمودی در سمت چپ اسکناس است. وقتی اسکناس 100 دلاری خود را در بالای نور قرار می دهید، یک نوار خیلی محو قابل مشاهده است. اگر نور را به صورت مستقیم از زیر اسکناس بتابانید، می توانید نوار را ببینید که از بالا تا پایین کشیده شده است و اعدادی روی آن حک شده اند. با دیدن این نوار عمودی، این اطمینان را داشته باشد که اسکناس 100 دلاری شما اصل است.

 

فضای خالی بین نوار بنفش

 

نوار سفید بین نوار بنفش

 

یکی از مهم ترین انواع  راه تشخیص دلار تقلبی از اصل، بررسی سه نوار خالی بین نوار بنفش است. این نشانه دلار اصل را افراد کمتری می دانند، به همین دلیل ممکن است فردی که اسکناس تقلبی چاپ میکند، سایر نکات مربوط به ظاهر آن را رعایت کند و به این نکته خیلی توجه نکند. برای تست تقلبی یا اصل بودن 100 دلاری، یک گیره کاغذ یا سنجاق قفلی بردارید. در نوار بنفش قسمت میانی اسکناس 100 دلاری، سه بخش افقی سفید رنگ قرار دارد. در اسکناس 100 دلاری اصل، می توانید این سه نوار سفید رنگ را از نوار بنفش جدا کنید. برای این کار، اسکناس را از قسمت نوار بنفش تا کنید، سنجاق یا گیر کاغذ را از بخش پایینی نوار سفید وارد کرده و از بخش بالای آن خارج کنید. اگر این بخش قابلیت جدا شدن داشت، مطمئن باشید که 100 دلاری شما اصل است. در غیر این صورت، اسکناس شما تقلبی است.

تکراری نبودن شماره سریال

چاپ اسکناس های تقلبی با شماره سریال های مختلف کار کاملا دشواری است به همین خاطر چاپ اسکناس های تقلبی با شماره سریال هاییکسان به چاب می رسد. برای اینکه بتوانید اسکناس تقلبی را از اصل تشخیص دهید می توانید از این ویژگی استفاده کنید و با بر زدن اسکناس ها شماره سریال آنها را چک کنید تا همه آنها از یک نوع نباشند. هر زمانی که اسکناس ها نو باشند شماره سریال آها از 00 الی 99 خواهد بود و اگر نو نباشد شماره سریال ها با هم فق دارند.

تغییر رنگ جوهر

اگر شما یک اسکناس 100 دلاری اصل را بردارید و آن را کج کنید، عدد 100 در گوشه پایین سمت راست روی اسکناس از رنگ مسی به رنگ سبر تغییر رنگ خواهد داد.

شماره سریال و رنگ یکسان در دو طرف اسکناس

دو شماره یکسان سریال در دو طرف اسکناس 100 دلاری به زنگ سبز چاپ شده باشد. اگر این دو رنگ غیر یکسان باشد دلار تقلبی است.

 

با توجه به اینکه امروزه همه به دنبال کسب درآمد دلاری در ایران هستند، یکی از هوشمندانه ترین کارها اطلاع از راه های تشخیص دلار اصل از تقلبی است. زیرا ممکن است افرادی که با آنها کار می کنید، درآمد شما را به صورت نقد پرداخت کنند و تشخیص اصل یا تقلبی بودن اسکناس در این هنگام، از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین در صورتیکه نیاز به سفر به خارج از ایران داشته باشید و برای پرداخت هزینه های، نیاز به دریافت دلار داشته باشید، این دانش برای شما بسیار ضروری است تا سرمایه خود را از دست ندهید. ما در نجوا نیوز تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی درست و آگاهی کامل شما می کنیم.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید