کارت گرافیک بخشی از سیستم است که تعیین کننده کیفیت صفحه نمایش و عملکرد قوی آن است. این قطعه برای افرادی که کارهای گرافیکی انجام می دهند بسیار اهمیت دارد،زیرا هرچه قوی تر باشد، کارهای بهتری میتوانند خلق کنند.از طرفی برای گیمر ها که سیستم خود را به قصد بازی های کامپیوتری خریداری می کنند داشتن کارت گرافیک بالا بسیار اهمیت دارد. اکثر بازی های دنیای امروز با گرافیک بسیار بالایی طراحی شدند و نیازمند سبستم قوی برای اجرا هستند. ما در  نجوا نیوز راهنمای خرید کارت گرافیک را برای شما آماده کردیم تا با اطلاع و چشم باز،خرید خود را انجام دهید.

 

نقش و عملکرد کارت گرافیک

بهتر است پیش از این که راهنمای خرید کارت گرافیک را ارائه دهیم، در مورد نقش و عملکرد این قطعه داخل سیستم صحبت کنیم. کارت گرافیک یک قطعه سخت افزاری است که وظیفه تولید تصاویر مشاهده شده روی کامپیوتر را بر عهده دارد. تولید (رندر کردن) تصویر برای مانتیور از طریق تبدیل دیتا به سیگنال قابل ترجمه برای مانتیور انجام می شود. هرچه کارت گرافیک بهتر باشد، کیفیت تصاویر مشاهده شده روی مانیتور بالاتر خواهد بود؛ اهمیت این مسئله باری گیمر ها و کسانی که کارهای گرافیکی انجام می دهند بسیار زیاد است.

 

انواع کارت گرافیک

یکی از مسائلی که اطلاع از آن در راهنمای خرید کارت گرافیک اهمیت زیادی دارد، انواع مختلف کارت گرافیک است. به طور کلی، دو نوع کارت گرافیک داریم:

  • یکپارچه Integrated
  • مستقل

 

کارت گرافیک یکپارچه

 

کارت گرافیک یکپارچه

کارت گرافیک یکپارچه در مادربورد تعبیه می شود و در لپ تاپ ها و کامپیوترهای استاندارد مشاهده می شود. از نظر قیمت انواع یکپارچه ارزان تر هستند، اما به راحتی آپگرید نمی شوند و به صورت add-in نیستند. بیشتر استفاده از این نوع کارت های گرافیک برای استفاده های روزمره و عادی است. با این حال این نوع از کارت های گرافیک مزایای و معایب خود را دارند. از جمله مزایای آنها می توان به اندازه کوچک و مصرف برق و تولید گرمای کم اشاره کرد. به دلیل اینکه به اندازه تعادل کار می کنند، نیاز به کولینگ ندارند. اما کاربری محدود دارند و برای افرادی که کارهای گرافیکی سنگین انجام می دهند یا از سیستم خود برای گیمینگ استفاده می کنند، مناسب نیستند. Intel و AMD تولید کنندگان این نوع کارت های گرافیک هستند.

 

کارت گرافیک مستقل

 

کارت گرافیک مستقل

این نوع از کارت ها با نام های Discret، Dedicated و Individual شناخته می شود. ساختار آنها به صورتی است که به عنوان یک قطعه جدا روی مادربورد نصب می شوند. ما در راهنمای خرید کارت گرافیک به افرادی که کارهای با گرافیک بالا انجام می دهند توصیه می کنیم از این نوع کارت، خریداری کنند. زیرا امکان به روز رسانی و تبدیل به نسخه بالاتر را دارند.

 

راهنمای خرید کارت گرافیک

تفکر اشتباه در مورد کارت گرافیک بین برخی افراد این است که گرانترین کارت گرافیک، بهترین آن است. در حالیکه برای انتخاب یک کارت گرافیک خوب باید پارامتر های دیگری را نیز در نظر گرفت. به طور کلی مشخصات زیر مختص تمامی کارتهای گرافیک است:

پردازنده گرافیکی یا GPU

این بخش قلب تمامی کارتهای گرافیک است و وظیفه ترسیمات گرافیکی را برعهده دارد. این بخش مهم ترین شاخصه برای همه کارت ها است و خصوصیات زیادی از آن را تعیین می کند.

حافظه ویدیویی

این شاخص بعد از پردازنده، نقش مهمی ادر عملکرد این قطعه ایفا می کند. حجم آن بر اساس گیگا بایت تعیین می شود. اما همیشه حواسمان باشد که ظرفیت بیشتر حافظه ویدیویی تضمین کننده عملکرد بهتر آن نیست. از ان مهم تر، پهنای باند حافظه است. ما در راهنمای خرید کارت گرافیک همیشه توصیه می کنیم که در کنار حافظه، به پهنای باند آن نیز توجه کنید.

پهنای باند حافظه

در واقع این شاخص، مقدار حافظه ای است که در یک ثانیه پردازنده گرافیکی به آن دسترسی دارد و هرچه بیشتر باشد، بهتر است. اما این عامل به تنهایی تعیین کننده نیست. از عوامل تاثیر گذار بر پهنای باند، نسل تراشه ای است که در آن به کار رفته است. تراشه ها دو نوع GDDR5/X و GDDR6 موجود هستند و معمولا نوع دوم، بهتر هستند. از عوامل دیگری که بر پهنای باند اثر می گذارند، پهنای رابط حافظه است که به اختصار BUS نامیده می شود. این عامل به طور مستقیم به پردازنده گرافیکی بر میگردد.

 

در هنگام خرید یک کارت گرافیک، دقت کنید!

عواملی که قبلا گفته شد به طور خلاصه در مورد مشخصات یک کارت گرافیک صحبت می کرد. در ادامه در راهنمای خرید کارت گرافیک عواملی را اعلام می کنیم که در انتخاب یک کارت مناسب، دخیل هستند.

 

کاربری

در راهنمای خرید کارت گرافیک اینکه شما از یک سیستم به چه نیتی و برای چه هدفی استفاده می کنید، بسیار اهمیت دارد. در واقع این قطعات بر اساس کاربری که طراحی شده اند دسته بندی می شوند و این عامل، یکی از اصلی ترین ها در انتخاب کارت مناسب است. به طور مثال مهم است که شما بعنوان یکی گیمر از سیستم استفاده می کنید یا برای استفاده روزانه تماشای فیلم و انجام کارهای دانشجویی سیستم خود را تهیه می کنید.

 

حافظه و پهنای باند حافظه

علاوه بر مشخص کردن نوع کاربری، در راهنمای خرید کارت گرافیک تاکید می کنیم که کارتی با حافظه و پهنای باند متناسب با کاربری خود دریافت کنید. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، حتما این نکته را در نظر بگیرید که حافظه بالا تضمین کننده کیفیت خوب کارت نیست و باید به پهنای باند آن نیز دقت کرد. در نتیجه، همیشه کارتی با حافظه و پهناب باند کافی، متناسب با مصرف و نوع کاربری خود تهیه کنید.

 

تناسب با دیگر قطعات سیستم

اهمیت این قطعه در سیستم سخت افزاری یکی سیستم بر هیچکس پوشیده نیست؛ اما حتما در راهنمای خرید کارت گرافیک توصیه اکید می شود که قبل از خرید این قطعه، ظرفیت و توانایی سایر بخش های سیستم خود را نیز در نظر بگیرید. به طور مثال، پردازنده سیستم شما باید توانایی هماهنگ شدن با کارت گرافیک را داشته باشد. همچنین صفحه نمایش نیز نقش مهمی را ایفا می کند. اندازه صفحه نمایش می تواند تعیین کند که شما می توانید این قطعه را در سیستم خود ارتقا دهید یا نه!

تناسب با کیس و منبع تغذیه

در راهنمای خرید کارت گرافیک تاکید اکید می شود که قبل از تهیه این محصول، کیس و منبع تغذیه را بررسی کنید که از نظر اندازه، مناسب باشند. همچنین نباید نقش منبع تغذیه را نیز دست کم گرفت. حتما این نکته را در نظر بگیرید که منبع تغذیه کیس شما برای چه میزان خروجی طراحی شده است و آیا توانایی پشتیبانی از سیستم را دارد یا خیر.

 

عوامل بسیار دیگری در راهنمای خرید کارت گرافیک می توانند دخیل باشند و تعیین کننده هستند. شما باید قبل از تغییر هر قطعه در سیستم خود، عواملی که به طور مستقیم با آن سر و کار دارند را بررسی کنید و بر اساس آن، انتخاب درست داشته باشید. به طور کلی، سیستمی که انتخاب می کنید باید توانایی پاسخگویی به نیاز شما را داشته باشند. اگر گرافیست هستین، باید به دنبال مناسب ترین لپ تاپ برای کارهای گرافیکی باشید و یا اگر به نیت بازی محصولی را خریداری می کنید، می توانید انتخاب خود را از بین بهترین تبلت های گیمینگ انجام دهید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید