یکی از مهم ترین دغدغه های افراد، رفت و آمد و تردد در سطح شهر و بین شهری است. سیستم حمل و نقل عمومی در تمامی استان ها وجود دارد، ولی به اندازه شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و … سازمان بندی شده نیست. امروزه تمایل افراد به داشتن خودروی شخصی است. زیرا خودروی شخصی در مقایسه با وسیله های حمل و نقل عمومی، از راحتی بیشتری برخوردار است. با توجه به ممنوعیت هایی که واردات خودرو دارد و همچنین هزینه های گزاف خودرو صفر، بیشتر مردم به خرید خودروی دست دوم روی آوردند. به همین دلیل داشتن دانش کافی در مورد خودرو و توانایی تشخیص نقاط ضعف و معایب آن، یکی از باید ها است. نجوا نیوز در راستای برطرف کردن این مشکل، راهنمای خرید خودرو دست دوم را تهیه کرده است تا با تکیه به آن، خرید درستی داشته باشید.

 

راهنمای خرید خودرو دست دوم

بازار فروش خودرو دست دوم بسیار داغ است، به طوریکه شغل برخی از مردم خرید و فروش خودرو دست دوم است که اصطلاحا به آنها دلال خودرو گفته می شود. این خودرو ها طرفدار بیشتری نسبت به خودروهای صفر کارخانه دارند. به این دلیل که از نظر قیمت پایین تر هستند و با پرداخت مبلغ کمتر، می‌توان همان خودرو را داشت. متاسفانه برخی از فروشندگان خودرو برای سود بیشتر خود، اطلاعات درستی از وضعیت کلی وسیله نقلیه خود نمی دهند. این افراد ایرادهای فنی و ظاهری را به خریدار نمی گویند تا با قیمت بیشتری به فروش برسانند. به همین دلیل استفاده از راهنمای خرید خودرو دست دوم، می تواند کمک بزرگی به خرید درست شما بکند. در هنگام خرید خودرو دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

بررسی بدنه خودرو

 

بررسی بدنه خودرو

 

چک کردن سلامت بدنه، یکی از قسمت های مهم راهنمای خرید خودرو دست دوم است. بدنه حکم سپری را دارد که از سرنشینان و سیستم موتور خودرو محافظت می کند. در هنگام بروز تصادفات نیز اولین قسمتی که با آسیب مواجه می شود، بدنه خودرو است. به همین دلیل کنترل و بررسی بدنه خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا شدت آسیب وارد شده به خودرو را  نشان می دهد. هنگام بررسی بدنه خودرو، حتما به میزان خط های روی آن، رنگ شدگی مجدد، فرو رفتگی و برآمدگی های آن دقت کنید. سپر جلو و عقب و جلو پنجره نیز جز بدنه محسوب می شوند، از این رو از سالم بودن آنها نیز اطمینان حاصل کنید. از مهم ترین نکاتی که در راهنمای خرید خودرو دست دوم باید به آن توجه کرد، سلامت جلو پنجره است. جلو پنجره، از بخش جلویی موتور محافظت می کند، آسیب جدی به آن می تواند باعث آسیب به رادیاتو، کندانسور، فن رادیاتور و سایر قطعات سیستم موتور که در جلوی خودرو قرار دارند بشود. فابریک و یا تعویضی بودن این قطعات بر قیمت آن موثر هستند.

بررسی شاسی خودرو

شاسی خودرو یکی از مهم ترین قسمت های آن است. هنگامی که قصد خرید ماشین کار کرده دارد، حتما با استفاده از راهنمای خرید خودرو دست دوم از سالم بودن شاسی مطمئن شوید. تقریبا تمام وزن بدنه و موتور ماشین، روی شاسی سوار است. به همین دلیل از محکم ترین متریال ها ساخته می شود و تنها در مواجهه با ضربات بسیار سنگین تغییر شکل می دهد. تغییر شکل شاسی زاویه چرخ ها نسبت به بدنه و همدیگر را تغییر می دهد و کنترل کردن خودرو را سخت می کند. بعلاوه باعث می شود در هنگام رانندگی ماشین به یک سمت متمایل شود و نتواند مسیر صاف خود را طی کند. شاسی آسیب دیده مقاومت قبل را ندارد و در صورت بروز آسیب، می بایست به سرعت تعمیر و یا تعویض شود.

 

کارشناسی خودرو

 

امروز مراکزی جهت کارشناسی خودرو تاسیس شده اند که وضعیت سلامت بدنه خودرو را بررسی می کنند. حتی اگر تمایل به استفاده از راهنمای خرید خودرو دست دوم نداشته باشید، با مراجعه به مراکز کارشناسی می توانید از تمامی آسیب های وارد شده مطلع شوید. دقت داشته باشید که فردی که مسئول تشخیص رنگ خودرو است، سلامت سرشاسی های جلو را نیز بررسی کند.

 

بررسی فنی خودرو

 

بررسی فنی خودرو

 

اساسی ترین قسمت خودرو، موتور و متعلقات آن است که وظیفه حرکت آن را بر عهده می گیرد. برای بررسی فنی خودرو باید آن را به مکانیک برده و مشکلات سیستمی و داخلی آن را از طریق دستگاه دیاگ تشخیص دهید. پس از آن می توانید با کمک راهنمای خرید خودرو دست دوم و انجام مراحل زیر، وضعیت موتور را بررسی و تایید کنید:

 • تست رانندگی را حتما انجام دهید، هنگام رانندگی به صدای موتور توجه کنید که غیرعادی نباشد. همچنین با فشردن پدال گاز، گاز خور ماشین را چک کنید. یک بار گاز را محکم فشار دهید، بار دیگر خیلی کوتاه و سریع این کار را انجام دهید- که اصطلاحا به آن “سرگاز” می گویند. در هردو حالت دقت کنید که آیا میزان افزایش دور موتور با اندازه فشاری که به پدال وارد می کنید تناسب دارد یا نه. در این حین، به صدای موتور، سرعت و اندازه افزایش دور موتور دقت کنید. از این طریق تا حدی می توان به قدرت موتور پی برد. اگر موتور خودرو ضعیف باشد، با فشردن پدال گاز به اندازه کافی افزایش دور موتور “اتفاق نمی افتد ” و یا صدای خفه مانندی هنگام فشردن پدال ایچاد می کند، بدون اینکه دور موتور به اندازه “کافی” زیاد شود.
 • عملکرد جعبه دنده و سیستم گیربکس خودرو را با تعویض دنده بررسی کنید. می توانید در دور موتورهای بسیار بالا و استاندارد دنده را عوض کنید تا متوجه میزان قدرت موتور شوید.
 • در حین رانندگی، به نسبت شتاب گیری خودرو در هنگام فشردن پدال گاز توجه کنید.
 • با روشن و خاموش کردن بخاری و کولر خودرو، سلامت سیستم تهویه مطبوع خودرو را بررسی کنید.
 • در هنگام رانندگی به قدرت سیستم ترمز ماشین دقت کنید، در صورتیکه حس کردید ترمز به درستی کار نمی کند، به سلامت آن شک کنید. البته میزان کارآرایی ترمز بسته به نوع سیستم آن، متفاوت است.
 • عملکرد سیستم برقی خودرو را با بالا و پایین بردن شیشه ها، روشن کردن کولر، خاموش و روشن کردن چراغ های خودرو، برف پاک کن، چراغ داخل کابین و روشنایی کیلومتر و داشبورد و عملکرد سیستم دزدگیر و قفل مرکزی، چک کنید.
 • تست سلامت موتور و رادیاتور مهم ترین بخش راهنمای خرید خودرو دست دوم است. هنگامی که خودرو سرد است و هنوز آن را روشن نکردید، کاپوت خودرو را بالا بزنید. درب داریاتور را باز کنید. مایعی که داخل آن است باید شفاف باشد، اگر در فصل زمستان چک می کنید، رنگ مایع داخل رادیاتور به علت داشتن ضد یخ شفاف نیست. در صورتیکه مایع داخل رادیاتور حالت قهوه ای و گلی داشت، نشان می دهد که اصطلاحا موتور “آب و روغن قاطی کرده” و مشکل دارد. همچنین می توانید بعد از رانندگی دوباره رادیاتور را چک کنید تا متوجه شوید مایع خنک کننده از آن نشت می کند یا نه. البته اگر خودتا بخواهید این مورد را تشخیص دهید، بعد از چند روز رانندگی با خودرو و بررسی دائم آن می توانید. بهتر است برای اطمینان از این مورد، خودرو را به مکانیک ببرید.
 • سپس خودرو را روشن کنید. از یک نفر بخواهید پدال گاز را فشار دهد و به صدای موتور هنگام فشردن پدال گاز با دقت گوش کنید. اگر صدای غیرعادی شنیدید، به سالم بودن موتور مشکوک شوید.
 • بعد از اینکه تست رانندگی انجام دادید، مجدد کاپوت خودرو را باز کنید و در موتور را بردارید. اگر از موتور بخار خارج شد، نشان می دهد که به روغن سوزی افتاده و مشکل دارد.

 

چک کردن صندوق عقب خودرو

 

 • چک کردن صندوق در راهنمای خرید خودرو دست دوم، اهمیت بالایی دارد. وقتی صندوق را باز می کنید، روکش روی سینی کف صندوق را بردارید و آن را بررسی کنید. سینی صندوق باید صاف باشد و رنگ شدگی نداشته باشد. در غیر این صورت، نشان می دهد ضربه ای شدید به قسمت عقب خودرو وارد که باعث تغییر شکل سینی کف صندوق شده است. میزان شدت ضربه را می توان از اندازه تغییر شکل صندوق و رنگ شدگی آن متوجه شد. البته این موارد در قسمت کارشناسی رنگ و بدنه، توسط کارشناس چک می شود.
 • به دودی که از اگزوز ماشین خارج می شود دقت کنید، اگر بعد از 5 دقیقه درجا کار کردن، دود سیاه و یا آبی رنگ از اگزوز خارج شد نشان دهنده خرابی کاربراتور آن است.

در آخر، حتما قبل از خرید ماشین کار کرده و دست دوم، از راهنمای خرید خودرو دست دوم برای تشخیص سلامت آن، استفاده کنید. به کیلومتر خودرو خیلی دقت کنید، میزان کارکرد خودرو را می توان به راحتی دستکاری کرد و خیلی کمتر از چیزی که هست نشان داد. برای جلوگیری از این کار، دقت کنید که آیا عدد روی کیلومتر نسبت به سال تولید خودرو منطقی است یا نه. نکته مهم دیگر این است که به خودرویی که خیلی سالم و تمیز به نظر می رسد ولی قیمت پایینی دارد، شک کنید. به احتمال زیاد این نوع خودرو ها ایرادی دارند که ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد و با ظاهر گول زننده خود، سعی در پوشاندن آن دارند. تلاش ما بر این است که در نجوا نیوز با تهیه راهنمای خرید خودرو دست دوم و ارائه اطلاعات درست و دقیق، دانش شما را نسبت به این موضوع افزایش دهیم تا بتوانیم در راستای خرید درست، کمکی کرده باشیم.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید