آیا شما باید اغلب به “ندای طبیعت” پاسخ دهید؟ آیا مثانه شما همیشه پر است و ادرار کردن مانند یک کار نیمه وقت است؟ آیا ادرار کردن شما را در روز مشغول می کند و شب ها شما را بیدار می کند؟ میل به ادرار کردن طبیعی است و این چیزی است که همه ما تجربه می کنیم. اما، اگر بیش از مقدار معمول ادرار در یک روز ادرار می کنید، وقت آن است که علت آن را بفهمید. در شرایط خاصی مانند بارداری، ادرار مکرر طبیعی است. با این حال، این علامت تکرر ادرار می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. نیاز به ادرار مکرر می تواند آزاردهنده و مختل کننده باشد، اما قابل کنترل است.

درمان های خانگی برای تکرر ادرارچه چیزی باعث تکرر ادرار می شود؟

تکرر ادرار علامتی است که ممکن است به دلیل شرایط مختلف رخ دهد. ممکن است به دلایل مختلفی بر اساس جنسیت و سن خود این مشکل را تجربه کنید. این می تواند در مقاطع مختلف زندگی شما به دلایل مختلف رخ دهد. چند علت به شرح زیر است:

دیابت: اگر دیابت نوع 1 یا 2 دارید، ممکن است دچار تکرر ادرار شوید. این یکی از علائم شایع دیابت است. بنابراین، تکرر ادرار ممکن است نشانه دیابت باشد.

بیماری های دستگاه ادراری و مثانه: نیاز به ادرار اغلب می تواند به دلیل شرایط خاصی باشد که بر دستگاه ادراری تأثیر می گذارد. برخی از شرایط عبارتند از:

 • عفونت مجاری ادراری
 • سندرم مثانه بیش فعال
 • سیستیت بینابینی (اضطراب مکرر برای ادرار کردن با مثانه دردناک)
 • سرطان مثانه (نادر).
 • بارداری: در دوران بارداری، فشار بر مثانه افزایش می یابد و کودک فضای بیشتری را اشغال می کند، بنابراین باعث میل مکرر به ادرار می شود.
 • مشکلات پروستات: با افزایش اندازه پروستات به مثانه فشار وارد می شود. منجر به تکرر ادرار می شود.

سایر موارد: برخی از دلایل دیگر تکرر ادرار عبارتند از:

 • سکته
 • واژینیت (التهاب واژن)
 • تومور لگن
 • استفاده از داروهایی مانند دیورتیک ها که باعث تکرر ادرار می شوند
 • پرتودرمانی در ناحیه لگن
 • مصرف بیش از حد قهوه یا الکل
 • افتادگی اندام ها در ناحیه لگن از طریق واژن

علائم تکرر ادرار:

تکرر ادرار خود یک علامت است که می تواند به هر یک از دلایل ذکر شده در بالا رخ دهد. اگر متوجه شدید که بیش از چهار تا هشت بار در روز ادرار می کنید، ممکن است دچار مشکل تکرر ادرار شده باشید. هنگامی که با پزشک خود مشورت می کنید، ممکن است مجبور شوید برای ردیابی علت تکرر ادرار معاینه و آزمایشاتی مانند آزمایش ادرار، سونوگرافی و یا سیستوسکوپی انجام دهید.

درمان های خانگی برای تکرر ادراردرمان های خانگی پیشنهادی برای تکرر ادرار:

تمایل به ادرار مکرر ممکن است برای هر یک از ما صرف نظر از سن و جنسیت ایجاد شود. با این حال، در افراد مسن و میانسال، مردان دارای پروستات بزرگ و زنان باردار بسیار شایع تر است. تکرر ادرار را می توان در طول زمان با درمان علت زمینه ای کنترل کرد. برای غلبه بر این علامت نیز می توانید از مواد طبیعی استفاده کنید. چند درمان خانگی با استفاده از مواد طبیعی به شرح زیر است.

 1. رب انار

پوست انار توانایی تخریب میکروارگانیسم ها (ضد میکروبی) را دارد. به ویژه در برابر باکتری به نام E.coli که عمدتا مسئول عفونت های دستگاه ادراری است (به دلیل آن ممکن است تکرر ادرار رخ دهد) موثر است. برای استفاده از انار به عنوان دارو، باید پوست میوه انار را بگیرید و پوست آن را حفظ کنید. سپس باید پوست را آسیاب کنید تا به شکل خمیر درآید. چند قاشق آب به این رب اضافه کنید و آن را به صورت روزانه مصرف کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

 1. دانه شنبلیله

در یک مطالعه، مشخص شد که شنبلیله می تواند برای کاهش سطح قند خون و بهبود کیفیت زندگی استفاده شود. این فعالیت به دلیل وجود ترکیبات فعال زیستی خاص (آلکالوئیدها، استروئیدها و تریگونلین) است. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می دهد که عامل دیابت و تکرر ادرار است. شما می توانید از دانه های شنبلیله به سادگی با مصرف روزانه مقدار کمی از آنها، چه به صورت پودر یا صرفاً با قورت دادن دانه ها، استفاده کنید.

 1. آمله

آملا سرشار از ویتامین C است و در کنترل قند خون و در نتیجه تکرر ادرار موثر است. به ویژه برای سیستم ادراری مفید است زیرا باعث دفع ادرار می شود اما جریان ادرار را بیش از حد تحریک نمی کند. می توانید از آمله به عنوان یک درمان خانگی برای تکرر ادرار به سادگی با تهیه آب آن استفاده کنید. این آب آمله را می توان به صورت مستقیم یا با افزودن عسل برای افزایش طعم آن مصرف کرد. نوشیدن این آب میوه در روزهای متناوب ممکن است برای کنترل تکرر ادرار مفید باشد.

 1. تولسی

تولسی در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس های مختلف موثر است. در آیورودا، از آن برای مدیریت عفونت های متعدد، مانند عفونت های دستگاه ادراری (یک علت شایع تکرر ادرار) استفاده می شود. می توانید چند برگ تولسی را له کنید و با کمی عسل بخورید. برای تهیه جوشانده از برگ های تولسی نیز می توانید آن ها را در کمی آب جوشانید. سپس این جوشانده را بنوشید تا از فواید تولسی بهره مند شوید.

 1. درمان های خانگی برای تکرر ادرارزیره سبز

زیره گیاهی معطر است. برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود و ارزش دارویی نیز دارد. در برابر عفونت های باکتریایی مختلف فعالیت دارد. یک تحقیق نشان داد که اسانس زیره در برابر باکتری‌هایی که برای ایجاد عفونت‌های مجاری ادراری محبوب هستند، فعالیت دارد. همچنین بیان کرد که زیره می تواند به تنهایی یا با سایر عوامل تخریب کننده میکروب برای مدیریت عفونت های باکتریایی استفاده شود. بنابراین، ممکن است به تسکین تکرر ادرار ناشی از عفونت های دستگاه ادراری کمک کند. زیره را می توانید با جوشاندن آن در آب و نوشیدن آب برای رفع تکرر ادرار استفاده کنید.

 1. آب زغال اخته

این فرضیه وجود دارد که زغال اخته می تواند در درمان عفونت های دستگاه ادراری موثر باشد. ممکن است به دلیل فعالیت آن در برابر باکتری E.coli باشد که به دلیل ماهیت بدنام خود در ایجاد عفونت های دستگاه ادراری شناخته شده است. زغال اخته ممکن است با عدم اتصال آن به دیواره های دستگاه ادراری علیه این باکتری عمل کند. می توانید زغال اخته را به شکل آب میوه ای که در بازار موجود است مصرف کنید یا می توانید آب میوه درست کنید و بنوشید. برای تهیه آب میوه، زغال اخته خشک شده را مدتی در آب خیس کنید، سپس آن را در مخلوط کن بریزید تا آبمیوه شود.

 1. تمرینات کگل

تمرینات کگل به تقویت عضلات ناحیه لگن کمک می کند. آنها همچنین در تقویت مثانه مفید هستند. بنابراین، آنها می توانند برای تکرر ادرار مفید باشند، که ممکن است به دلیل ضعیف شدن عضلات سیستم ادراری رخ دهد. مراحل تمرینات به شرح زیر است:

 

 • می توانید بعد از تخلیه مثانه بنشینید یا دراز بکشید.
 • ابتدا باید عضلات کف لگن خود را سفت کنید و سه تا پنج ثانیه نگه دارید.
 • سپس سه تا پنج ثانیه بشمارید و عضلات خود را شل کنید.
 • این کار را باید ده بار، سه بار در روز تکرار کنید. یعنی صبح، بعدازظهر و شب.

 

چه زمانی به دنبال کمک پزشکی باشیم؟

طیف وسیعی از دلایل وجود دارد که به آنها تکرر ادرار ممکن است رخ دهد. آنها از شرایط گاه به گاه تا شدید متغیر هستند. بنابراین، در صورت مشاهده تغییر در تعداد دفعات و الگوی ادرار، باید با پزشک مشورت کنید. با این حال، اگر علائم زیر را همراه با تکرر ادرار مشاهده کردید، لطفاً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد:

 • استفراغ
 • خون در ادرار
 • درد در ناحیه کمر، به طرفین، روی کلیه ها
 • ترشحات از واژن یا آلت تناسلی شما
 • تب

نتیجه گیری:

مکرر تکرر ادرار می تواند برای هر کسی آزاردهنده باشد. بروز این علامت می تواند به دلایل شایع یا ممکن است به دلیل شرایط پزشکی زمینه ای مانند دیابت باشد. درمان علت زمینه ای ممکن است منجر به کاهش تکرر ادرار در طول دوره درمان شود. علاوه بر این، چند درمان خانگی طبیعی مانند آمله،  تمرینات کگل و غیره ممکن است به کاهش میل مکرر شما برای ادرار کمک کند. اما اگر متوجه شدید که بیش از چهار تا هشت بار در روز ادرار می کنید یا علائمی مانند استفراغ، تب و غیره مشاهده می کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید