امروزه ریزش و نازک شدن مو از مشکلات معمولی است. کاهش کیفیت مو، آسیب مو و ریزش مو ناشی از سبک زندگی مدرن، آلودگی و استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی در محصولات مراقبت از مو است. با توجه به وضعیت موجود، تعداد فزاینده ای از زنان در حالی که به دنبال راه هایی برای افزایش رشد مو هستند، به درمان های طبیعی روی می آورند.

در نجوا نیوز به برخی از موثرترین راه‌ها برای تقویت مو و تقویت رشد مو می‌پردازد.

درمان طبیعی رشد مو

راه های طبیعی برای افزایش رشد و ضخامت مو

روغن نارگیل

روغن نارگیل توانایی کاهش ریزش پروتئین موهای آسیب دیده را دارد. روغن نارگیل می تواند به ساقه مو نفوذ کند و ریزش مو را کاهش دهد. این خاصیت روغن نارگیل ممکن است به معکوس کردن اثر محصولات شیمیایی خشن کمک کند.

کاری که می توانید انجام دهید: 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در کف دست خود بردارید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. می توانید حدود یک ساعت آن را روی پوست بگذارید و سپس با استفاده از یک پاک کننده ملایم یا شامپو آن را کاملا بشویید. این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

ماست

ماست منبع غنی از پروبیوتیک ها است و ممکن است رشد قوی مو را تسهیل کند و از آسیب به مو جلوگیری کند . مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد نشان داد که تعداد فولیکول‌های زیر پوستی را افزایش می‌دهد. بنابراین، ممکن است به افزایش رشد مو در انسان نیز کمک کند.

شنبلیله

شنبلیله حاوی ترکیبات زیست فعالی است که ممکن است باعث رشد موهای سالم شود. یک مطالعه بر روی  موش نشان داد که شنبلیله می تواند به طور قابل توجهی ریزش مو را کاهش دهد و رشد موهای جدید را تقویت کند. همچنین یکی از بهترین داروها برای پاکسازی شوره سر از پوست سر است.

با این حال، اگر به حبوباتی مانند بادام زمینی، نخود سبز یا سویا حساسیت دارید، از این درمان خانگی پیروی نکنید. شما ممکن است به دانه های شنبلیله حساسیت داشته باشید زیرا همه آنها از خانواده Fabaceae هستند.

کاری که می توانید انجام دهید: یک چهارم فنجان دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. دانه ها را به صورت خمیر در آورده و به عنوان ماسک مو استفاده کنید. بگذارید 30 تا 45 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب معمولی بشویید. می توانید این روال را هفته ای یک بار دنبال کنید.

درمان طبیعی رشد مو

آب پیاز

محققان کشف کرده اند که ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در آب پیاز می تواند به رشد مجدد مو کمک کند و ممکن است یک درمان موثر باشد.

کاری که می توانید انجام دهید: آب نصف پیاز را استخراج کنید. آن را صاف کرده و به پوست سر خود بمالید. بگذارید یک ساعت بماند. آن را با شامپو کاملاً بشویید. این روال را دو بار در هفته دنبال کنید.

چای سبز

چای سبز سرشار از پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به رشد مو کمک کند. مشاهده شده است که ترکیبات زیست فعال موجود در چای سبز می توانند اثر تکثیری بر روی سلول های پاپیلای پوست داشته باشند و پتانسیل کاهش ریزش مو را دارند.  در صورت عدم تحمل کافئین یا مصرف داروهای محرک یا رقیق کننده خون از نوشیدن چای سبز خودداری کنید.

کاری که می توانید انجام دهید: یک چای سبز کیسه ای را در یک فنجان آب جوش دم کرده و جوشانده آن را مصرف کنید. می توانید 1 تا 2 بار در روز چای سبز بنوشید.

روغن رزماری

بر اساس مطالعه ای که روی موش ها انجام شد، روغن رزماری ممکن است به افزایش رشد مو کمک کند. این می تواند آن را برای افزایش رشد مو در انسان نیز مناسب یاشد.

چه کاری می توانید انجام دهید: برای تعیین اینکه آیا به روغن رزماری حساسیت دارید یا خیر، یک تست پچ انجام دهید. چند قطره روغن رزماری را با روغن حامل مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر بمالید و بگذارید یک ساعت بماند و سپس بشویید.

جنسینگ

تحقیقات نشان می دهد که جینسینگ می تواند اثر تکثیری بر فولیکول های موی انسان داشته باشد تا رشد مو را تقویت کند. برخی از افراد ممکن است با استفاده از جینسینگ دچار سرگیجه، حالت تهوع یا سردرد شوند. همچنین ممکن است در برخی موارد محرک باشد. بنابراین، با احتیاط مصرف کنید.

کاری که می توانید انجام دهید: چند قاشق غذاخوری روغن جینسینگ را بردارید و به آرامی آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید حدود یک ساعت بماند. آن را با یک شامپوی ملایم بشویید. می توانید این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که می تواند رشد مو را تقویت کند. مکمل‌های روغن ماهی حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند که با نشان دادن اثر تکثیر بر سلول‌های پاپیلای پوست در پوست سر، باعث رشد مو می‌شوند. این می تواند تاثیر نازک شدن و طاسی مو را معکوس کند. قبل از مصرف مکمل های روغن ماهی حتما با متخصص پوست خود مشورت کنید.

درمان طبیعی رشد مو

قهوه

کافئین جزء اصلی قهوه است. تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند باعث افزایش طول ساقه مو و تحریک رشد مو با طولانی کردن فاز آناژن شود. این می تواند طاسی و نازک شدن موها را کاهش دهد.

کاری که می توانید انجام دهید: یک فنجان قهوه دم کنید و حداقل یک بار در روز آن را بنوشید. قهوه را به دلیل کافئین زیاد آن زیاد مصرف نکنید.

رژیم غذایی که باعث رشد مو می شود

ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است. مطالعه ای که انجام شد نشان داد که مکمل رژیم غذایی با اسیدهای چرب امگا 3 و 6 می تواند تراکم مو را بهبود بخشد و با ریزش مو مبارزه کند.

توت ها و سایر مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. مطالعات نشان می دهد که چنین غذاهایی می توانند رشد مو را تقویت کنند.

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج حاوی مواد مغذی هستند که می توانند به رشد مو کمک کنند.

آجیل و دانه ها مملو از مواد مغذی هستند که می توانند به کنترل ریزش مو کمک کنند.

گزینه های درمان پزشکی

در اینجا چند گزینه درمانی پزشکی وجود دارد که می توانید برای افزایش رشد مو در نظر بگیرید:

ماینوکسیدیل: این داروی بدون نسخه می تواند برای مردان و زنان استفاده شود. شما باید آن را روزانه به پوست سر خود بمالید. با این حال، ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند.

فیناستراید: این یک گزینه درمانی پزشکی است، به ویژه برای مردان. این قرص برای مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک تجویز می شود. اما ممکن است عوارض جانبی مانند اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و ژنیکوماستی داشته باشد.

چگونه می توانم از ریزش مو جلوگیری کنم؟

پیروی از یک رژیم غذایی کاملاً متعادل همراه با مصرف غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به رشد مو و جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید تا گردش خون تحریک شود و در نتیجه ریشه مو تقویت شده و از ریزش مو جلوگیری شود.

هیدراته ماندن کلید حفظ موهای سالم است. پوست سر را تغذیه می کند و از پوسته پوسته شدن و خارش جلوگیری می کند.

ریزش مو یکی از مشکلات رایجی است که زنان در سراسر جهان با آن مواجه هستند. عوامل مختلفی در نازک شدن موها نقش دارند.

درمان طبیعی رشد مو

عوامل موثر بر رشد مو

با افزایش سن، قطر مو و ضخامت آن کاهش می یابد. این باعث می شود به نظر برسد که در طول زمان ریزش موی زیادی داشته اید.

یکی دیگر از عواملی که می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد، بیماری یا بیماری غالب است که می تواند منجر به ریزش مو شود. تغییرات هورمونی همچنین می تواند منجر به ریزش مو در برخی از مردان شود و متعاقباً باعث طاسی با الگوی مردانه شود.

عوامل دیگری مانند استرس، ضربه و اضطراب نیز ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشند زیرا مطالعات نشان می‌دهند که می‌توانند اثر بازدارنده‌ای بر رشد مو داشته باشند.

درمان های خانگی برای رشد مو به طور موثر عمل می کند، آسیب مو و ریزش مو را کاهش می دهد. استفاده از روغن نارگیل، انگور فرنگی، آب پیاز، شنبلیله، ماست، روغن رزماری، چای سبز و … در رژیم مراقبت از مو به طور موثر رشد مو را تقویت می کند. قهوه، جینسینگ و روغن ماهی نیز در تقویت رشد مو موثر هستند. علاوه بر اینها، شامل ماهی، انواع توت ها، سبزیجات برگ سبز، آجیل و دانه ها در رژیم غذایی باعث رشد مو می شود. ماساژ پوست سر و آبرسانی کافی نیز نقش مهمی در رشد مو دارد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید