خیانت در روابط عاشقانه می تواند اثرات نامطلوب قابل توجهی داشته باشد. هنگامی که افراد در روابط متعهد خیانت می کنند، شریک زندگی آنها ممکن است احساس صدمه، گم شدن، غمگینی و سردرگمی کنند. ممکن است سوالاتی در مورد علت خیانت و اینکه این رابطه برای آینده زوجین به چه معناست پیش بیاید. در این موارد، درمان خیانت ممکن است راهی مفید برای شروع روند بهبودی باشد.

خیانتخیانت 

اگر اخیراً خیانت را در رابطه خود تجربه کرده اید، ممکن است برای کنار آمدن با آنچه اتفاق افتاده مشکل داشته باشید یا در مورد حرکت رو به جلو مطمئن نباشید. فریب خوردن می تواند مانند یک فقدان بزرگ به نظر برسد، زیرا ممکن است احساس کنید نسخه ای از رابطه خود را که فکر می کردید دارید و اعتمادی که با هم ایجاد کرده بودید را از دست داده اید.

خیانت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از امور عاطفی (خیانت که یک جزء عاشقانه در آن وجود دارد، اما نه لزوماً جسمی) تا امور فیزیکی (خیانت که در آن صمیمیت فیزیکی یا جنسی وجود دارد). تأثیرات خیانت بدون توجه به چگونگی بروز آن می تواند عمیق و طاقت فرسا باشد.

خیانت علاوه بر تأثیر منفی بر رابطه و به طور بالقوه منجر به جدایی یا طلاق می شود، می تواند بر سلامت روانی هر دو طرف درگیر تأثیر منفی بگذارد. یک مطالعه اخیر نشان داد که خیانت می تواند علائم افسردگی را افزایش دهد، عزت نفس را کاهش دهد و در شریک خیانتکار پشیمان شود. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که خیانت ممکن است برخی از افراد را در معرض خطر روی آوردن به مکانیسم های مقابله ای مانند مصرف مواد یا رابطه جنسی محافظت نشده قرار دهد.

برای افرادی که عادات جنسی اجباری دارند، عمل خیانت ممکن است پس از خیانت منجر به احساس شدید انزجار یا شرم شود. صرف نظر از شرایط مربوط به یک رابطه، خیانت ممکن است برای افراد درگیر طاقت فرسا باشد و به شدت بر سلامت روان و رفاه عاطفی فرد تأثیر بگذارد.

خیانتدرمان خیانت به چه شکلی است؟

هنگامی که خیانت اتفاق می افتد، آنها می توانند یک یا هر دو شریک را در مورد نحوه حرکت رو به جلو از دست بدهند. ممکن است افراد برای رسیدگی به این رابطه با مشکل مواجه شوند، در حالی که زوج ها ممکن است برای تصور اینکه چگونه می توانند اعتماد را دوباره ایجاد کنند و شفا پیدا کنند، با مشکل روبرو شوند. در این موارد، درمان خیانت می تواند منبع مفیدی باشد.

زوج درمانی برای خیانت

درمان خیانت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، زوج‌هایی که می‌خواهند برای پیشبرد رابطه با یکدیگر تلاش کنند، ممکن است زوج درمانی را در نظر بگیرند. در طول زوج درمانی، هر دو طرف می توانند با یک درمانگر کار کنند تا به دلایل اصلی خیانت، احساسات ناشی از آن، و چگونگی بهبود ارتباط و بازسازی رابطه خود بپردازند.

یک مشاور زوج ممکن است در مورد شرایط رابطه بپرسد و به زوج کمک کند تا استراتژی هایی برای بازسازی اعتماد و اجتناب از خیانت در آینده ایجاد کنند. تکنیک‌های مورد استفاده در درمان خیانت زوج‌ها ممکن است شامل نقش‌آفرینی، تحلیل ارتباط یا تمرین‌هایی باشد که برای تقویت اعتماد و ارتباط بین طرفین طراحی شده‌اند. با این حال، درمان خیانت زوج ها اغلب می تواند نیازمند تعهد هر دو طرف و تلاش فعال برای ایجاد تغییر باشد.

درمان فردی برای خیانت

در برخی موارد، درمان فردی ممکن است گزینه برتر باشد. به عنوان مثال، زمانی که شریکی که خیانت کرده احساس پشیمانی نمی کند یا رابطه پایان یافته است، درمان خیانت فردی ممکن است مناسب تر باشد. در جلسات انفرادی، یک درمانگر یا مشاور می تواند مکانی را برای بحث در مورد احساسات شما در رابطه با رابطه فراهم کند و به شما کمک کند تا به جلو بروید.

درمانگر شما همچنین ممکن است تکنیک‌هایی را برای مدیریت استرس ناشی از بازسازی زندگی‌تان پس از خیانت، پیشنهادهای مراقبت از خود، توصیه‌هایی برای رسیدگی به مسائل اعتماد یا سایر اشکال حمایت ارائه دهد. اگر خیانت اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار داده است، می توانند شما را از طریق بازگشایی باورهای خود در مورد خود در عواقب این رابطه راهنمایی کنند و الگوهای فکری غیر مفید یا نادرست را بازسازی کنند.

خیانتآیا درمان می تواند به شما کمک کند تا از خیانت نجات پیدا کنید؟

خیانت در یک رابطه می تواند با چالش های مختلف سلامت روان همراه باشد و پیدا کردن مسیری به جلو ممکن است ساده به نظر نرسد. برای زوج‌هایی که می‌خواهند برای بازسازی رابطه‌شان تلاش کنند، برقراری مجدد اعتماد می‌تواند زمان و کار سختی داشته باشد. برای افرادی که رابطه آنها پس از خیانت به پایان رسیده است، ممکن است برای غمگینی و پردازش احساسات در عواقب این رابطه به زمان نیاز باشد. در هر صورت، ادامه دادن پس از خیانت می تواند یک سفر چالش برانگیز باشد، و داشتن حمایت یک متخصص سلامت روان ممکن است به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید.

برخی از زوج‌ها و افراد در انجام درمان رودررو تردید دارند، زیرا ممکن است نخواهند در طول جدایی شریک زندگی خود را دوباره ببینند یا ممکن است برای رفت‌وآمد به یک قرار ملاقات، بیش از حد مشغول یا مشغله باشند. در این موارد، ممکن است از طریق پلتفرم هایی مانند فضای مجازی برای افراد یا برای زوج ها ، به صورت حضوری یا آنلاین با یک درمانگر ارتباط برقرار کنید. درمان آنلاین ممکن است برای زوج‌هایی که در حال بررسی خیانت هستند و می‌خواهند زمانی را از هم جدا کنند، راحت باشد، زیرا شما و همسرتان می‌توانید از مکان‌های مختلف به یک جلسه درمانی بپیوندید.

تحقیقات نشان داده است که مشاوره آنلاین یک جایگزین موثر برای مشاوره ارتباط حضوری است. مطالعات نشان داد که زوج‌درمانی که از طریق ویدئو کنفرانس انجام می‌شود، نتایج مشابهی با زوج‌درمانی رو در رو دارد. در حالی که درمان ممکن است خیانت را از ذهن شما پاک نکند، یک درمانگر دارای مجوز می تواند پشتیبانی، تاییدیه و توصیه هایی را برای حرکت رو به جلو ارائه دهد – چه به تنهایی یا به عنوان یک زوج در مسیر بهبودی باشید.

نتیجه گیری

خیانت می تواند به طور قابل توجهی بر زوج ها و افراد تأثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به چالش های سلامت روان مانند افسردگی و کاهش عزت نفس شود. به همین دلیل، حمایت از یک درمانگر، چه در زوج درمانی و چه در محیط درمانی فردی، می تواند مفید باشد. اگر خیانت را تجربه کرده اید و به دنبال کمک هستید، با یک درمانگر تماس بگیرید. شما تنها نیستید و پشتیبانی در دسترس است.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید