گل مژه یک توده قرمز و دردناک در نزدیکی لبه پلک شما است که ممکن است شبیه یک جوش یا آکنه باشد. گل مژه ها اغلب با چرک پر می شوند. گل مژه معمولاً در قسمت بیرونی پلک شما ایجاد می شود، اما گاهی اوقات می تواند در قسمت داخلی پلک شما ایجاد شود.

در بیشتر موارد، گل مژه در چند روز به خودی خود ناپدید می شود. در این بین، ممکن است بتوانید درد یا ناراحتی ناشی از گل‌ مژه را با استفاده از یک پارچه شستشوی گرم روی پلک خود تسکین دهید. در نجوا نیوز به درمان خانگی، علل و علائم گل مژه می پردازیم.

درمان خانگی گل مژه

گل مژه معمولا در یک چشم اتفاق می افتد، اگر چه ممکن است هر دو چشم گل مژه داشته باشند. علائم اولیه گل مژه عموما خفیف است و ممکن است شامل ناراحتی جزئی یا قرمزی در امتداد خط مژه باشد. چشم آسیب دیده نیز ممکن است تحریک کنده باشد. با توسعه گل مژه، علائم دیگری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک برآمدگی تغییر رنگ که شبیه یک جوش در امتداد پلک نزدیک به مژه است
 • یک نقطه زرد کوچک در وسط برآمدگی
 • احساس می کنید که انگار چیزی در چشم است
 • حساسیت به نور
 • ترشحات چشمی یا پوسته پوسته شدن در امتداد پلک
 • تولید بیش از حد اشک

علل گل مژه

اگر ذرات غدد چربی یا فولیکول های موی پلک را مسدود کنند، اغلب گل مژه به وجود می آید. این انسدادها می توانند باکتری ها را به دام بیاندازند و در نتیجه عفونت ایجاد کنند.

عوامل خطرناک گل مژه

هر فردی ممکن است در چشم خود دچار این عازضه شود، اما عوامل خاصی وجود دارد که می تواند خطر ایتلا به آن را افزایش دهد.

 • از قبل گل مژه داخلی داشته باشد.
 • برخی بیماری های پوستی مانند روزاسه یا درماتیت
 • سایر مسائل پزشکی از جمله دیابت که عملکرد سیستم ایمنی را مختل می کند
 • استفاده از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته یا پاک نکردن کامل آرایش چشم به طور منظم

درمان خانگی گل مژه

اغلب گل مژه ها در عرض 1 الی 2 هفته خود به خود برطرف می شود. با این حال، مردم اغلب می توانند از تشکیل گل مژه جلوگیری کنند، یا یا درمان خانگی تحریک ناشی از گل مژه های به وجود آمده را کاهش دهند.

نکات زیر مدت زمان گل مژه را به حداقل می رساند و از عود کردن آن جلوگیری می کند:

استفاده از کمپرس گرم: کمپرس گرم می تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند.

شستن مرتب دست ها: شستن مرتب دست ها از رسیدن ذرات به چشم و مسدود شدن غدد جلوگیری می کند. این می تواند از رشد گل مژه جلوگیری کند و تحریک گل مژع موجود را کاهش دهد.

گل مژه را بیرون نکشید: فشردن و بیرون آوردن گل مژه می تواند چرک را آزاد کند و عفونت را گسترش دهد

تغییر عادات آرایشی: پوشاندن گل مژه با آرایش می تواند روند بهبودی را کند کرده و گل مژه را تحریک کند. باکتری های بیشتری نیز می توانند با قلم مو و مداد آرایشی در منطقه پخش شود.

درمان خانگی گل مژه

درمان پزشکی گل مژه

گل مژه ها معمولا خود به خود و بدون مداخله پزشکی برطرف می شوند. با این حال، اگر فردی مدام گل مژه بزند باید به پزشک مراجعه کند.

ممکن است پزشک برای کاهش تورم و التهاب از آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی تجویز کند.

اگر این درمان ها جواب نداد یا گل مژه به شالازیون تبدیل شد و بر بینایی تاثیر گذاشت، ممکن است جراحی لازم باشد. برای این روش، پزشک داروهای بی حس کننده را در اطراف ناحیه آسیب دیده تزریق می کند. سپس برای تخلیه مایع عفونی، سوراخ کوچکی در گل مژه ایجاد می کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر گل مژه ظرف چند روز پس از استفاده از کمپرس گرم از بین رود یا علیرغم درمان بیشتر شد، به افراد توصیه می شود به پزشک مراجعه کنند.

سایر علائمی که نشان می دهد زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است عبارتند از:

 • گل مژه خیلی سریع بدتر می شود
 • خونریزی دارد
 • شروع به تاثیر بر بینایی می کند
 • گل مژه تا سفیدی چشم گسترش می یاید
 • قرمزی در گونه ها یا سایر قسمت های صورت وجود دارد

درمان خانگی گل مژه

آیا گل مژه می تواند پخش شود؟

گل مژه ها معمولا مسری نیستند. با این حال، مقدار کمی از باکتری می تواند از گل مژه شما یا فرزندتان پخش شود. به همین دلیل مهم است که همیشه دست های خود را قبل و بعد از دست زدن به گل مژه بشویید و روبالشی ها را اغلب بشویید تا از گسترش باکتری ها جلوگیری کنید. تا زمانی که در حال تمیز کردن یا استفاده از کمپرس گرم روی گل مژه هستید، از دست زدن به آن برای کاهش انتشار باکتری ها و تحریک آن خودداری کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید