مرخصی و فراغت از مشغله های معمولی نه تنها طبیعی، بلکه ضروری است. اما اگر روزهای زیادی مرخصی می‌گیرید و نمی‌توانید به چیزی برسید، به احتمال زیاد تنبل هستید. اما چرا مردم تسلیم تنبلی می‌شوند حتی وقتی می‌دانند کارهایی برای انجام دادن و اهدافی دارند که باید برای آنها تلاش کنند؟ تنبلی می تواند به دلیل ترس از شکست، نداشتن انگیزه برای انجام کارها و یا داشتن مشغله های زیاد باشد. دلیل این تنبلی و به تعویق انداختن هر چه که باشد، زمان آن رسیده که راه های درمان تنبلی را امتحان کنید تا از این وضعیت نا به سامان نجات پیدا کنید. با نجوا نیوز همراه باشید.

 

راه های درمان تنبلی

یکی از دلایلی که افراد آنقدری که فکر می کنند موفق نمی شوند، تنبلی است. برای اینکه به اهداف بلند بالای خود برسیم تنها داشتن فکر و ایده خوب کافی نیست، عمل به آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. تمامی مشکلات و مسائلی که ممکن است در راه رسیدن به موفقیت مانع ایجاد کند، در مرحله عملی کردن آن ایده است که مشخص می شود. با درمان تبلی می توانید با سرعت بیشتری پیشرفت کنید.

 

اهداف قابل دسترس و واقع بینانه تعیین کنید

 

تعیین اهداف خود به صورت روزانه، ماهانه یا سالانه برای درمان تنبلی

یکی از دلایل اصلی تنبلی افراد این است که چیزی را به اندازه کافی چالش برانگیز نمی یابند که آنها را از خواب بیدار کند. اما از سوی دیگر، تعیین اهداف غیرعملی نیز نقش به سزایی دارد و حتی ممکن است شما را در یک مارپیچ از بی انگیزگی، بی حوصلگی و احساس گناه فرو ببرد. بنابراین، اهداف شما باید دست یافتنی و محرک باشد تا به درمان تنبلی کمک کنند. لیست طولانی از کارهایی که باید انجام دهید باعث افزایش بار روانی می شود و انگیزه شروع را از شما می گیرد، تا حدی که باعث می شود به کل از انجام آن کارها منصرف شوید. برای اینکه از غلبه بی انگیزگی جلوگیری کنید، این سوالات را از خود بپرسید:

  • در پایان پروژه می خواهم به چه چیزی برسم؟
  • آیا این کاری است که من عاشق انجام آن هستم؟
  • چرا دستیابی به این هدف انقدر برای من اهمیت دارد؟

اهداف روزانه، هفتگی و ماهانه خود را طوری تنظیم کنید که قابل دسترس باشند تا بتوانید مرحله به مرحله آنها را پیش ببرید. مطمئن باشید که انجام این کار کمک زیادی به درمان تنبلی می کند.

 

برنامه ریزی از کارهای روزمره داشته باشید

مشخص بودن و جهت دهی می تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را سریعتر محقق کنید، حتی اگر مانعی در این راه وجود داشته باشد. جیمز کلیر در کتاب خود به نام عادات اتمی بر «نیت پیاده سازی» تأکید می کند. او می گوید که مشخص بودن  وظایف، تصورات مبهم در مورد آنها را از بین می برد و تاثیر به سزایی در درمان تنبلی دارد.

این به این معنی است که یک برنامه مشخص برای زمان، مکان و چگونگی انجام یک کار تنظیم کنید.به طو مثال برای داشتن تغذیه سالم، مشخص کنید که قرار است چه چیزی و در چه ساعتی بخورید. آیا می خواهید در زمان ناهار از سبزیجات استفاده کنید؟ یا می خواهید ابتدا کربوهیدرات را از صبحانه خود حذف کنید؟ هنگامی که قصد پیاده سازی دارید، لازم نیست منتظر “زمان مناسب” باشید، زیرا همیشه یک کاری هست که پیش بیاید و مانع شروع برنامه مد نظر شما شود.

 

یک همراه مسئولیت پذیر پیدا کنید

 

برای تنبلی خود یک شریک مسئولیت پذیر پیدا کنید

کارشناس بهره وری لورا واندرکام توصیه می کند داشتن یک شریک مسئولیت پذیرکه شما را برای رسیدن به مسئولیت هایتان پیگیری می کند می تواند نقش به سزایی در درمان تنبلی شما داشته باشد.مطمئن شوید که شریک شما سابقه ای در دستیابی به اهداف خود دارد و می داند چگونه شما را از احساسات ناتوان کننده ای که ناشی از بی انگیزگی و تنبلی است، بیرون بکشد. وقتی کسی را دارید که مجبورید به او پاسخگو باشید، سریعتر و کارآمدتر کار خواهید کرد.

 

از به هم ریختگی و حواس پرتی دوری کنید

یکی از بزرگترین موانع انگیزه، محیطی است که در آن قرار دارید. این بدان معناست که محیط اطراف شما باید عاری از انحراف، سر و صدا و درهم و برهم باشد.

با انجام این  دو کار می توانید شرایط حواس پرتی را از خود دور کنید که می تواند در درمان تنبلی بسیار موثر باشد

  • شخصی سازی فضای کاری

تصور کنید که پشت میزی نشسته اید و یک تقویم ماهانه، فهرست وظایف و خودکارهای رنگارنگ به خوبی در جاهای تزئینی نگهداری می شود و انبوهی از پرونده ها و کاغذهای شما به درستی در گوشه ای چیده شده است. قاب عکس، یک جمله انگیزشی، یا هر چیز دیگری که خلاقیت شما را برای کار فعال میکند، قرار دهید.

  • وسیله های اضافی روی میز خود انبار نکنید

میز شما نباید مکانی برای جمع آوری وسیله های بدون استفاده و اضافه باشد. برای درمان تنبلی ناشی از حواس پرتی، همیشه کشویی مخصوص جمع آوری کاغذها یا فایل هایی که خیلی کمتر به آنها نیاز دارید قرار دهید تا همه چیز سازمان یافته و در جای خود باشد.

 

ورزش کنید

 

ورزش های مختلف برای کاهش تنبلی که شما را از استرس و اضطراب دور می کنند

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد ورزش به عنوان یک مداخله قابل اعتماد برای درمان تنبلی است. به خصوص تمریناتی که ضربان قلب و گردش خون را بیشتر می کند، باعث پمپاژ خون در بدن می شود وانرژی و انگیزه لازم برای انجام روز را تامین می کند. اما هر کسی شرایط رفتن به باشگاه را ندارد. در این مواقع می توانید یوگا کنید تا باعث رهایش استرس از بدن و افزایش تمرکز شود.

 

تلاش و زحمتی که کشیدید را به خود یادآوری کنید

یکی از دلایل اصلی بی انگیزه شدن افراد این است که بیش از حد به خود سخت می گیرند. بپذیرید که شما یک انسان هستید و نمی توانید همه چیز را یکباره به دست آورید.یکی از کارهایی که برای درمان تنبلی می توانید انجام دهید این است که خود را برای هر تلاش کوچکی که انجام می دهید تحسین کنید. خودگویی منفی و دست کم گرفتن توانایی‌هایتان می‌تواند شما را از مسیرتان منحرف کند.

 

 کارهای خسته کننده را برای خود جذاب کنید

گاهی اوقات کارهای کوچک و کم اهمیت بسیار بزرگ و سنگین به نظر می رسند زیرا خسته کننده و یکنواخت هستند. داشتن انگیزه کافی برای شروع کاری ممکن است سخت باشد، اما اگر شما را خسته کند ادامه دادن به آن سخت تر است.

کارهای زیر می تواند به شما در درمان تنبلی ناشی از خستگی کمک کند:

  • به خودتان پاداش دهید

وقتی چیزی دارید که منتظربدست آوردنش باشید، غلبه بر تنبلی و انجام وظایف در لیست کارهایتان آسان تر می شود. پس از انجام یک کار نسبتاً چالش برانگیز یکی از کارهایی که خیلی دوست دارید و به شما انگیزه می دهد را انجام دهید تا متوجه شوید چه اثر مثبتی بر درمان تنبلی خواهد گذاشت.

  • شریک بگیرید

داشتن یک دوست یا شریک برای کمک به شما مطمئناً انجام کارها را آسان تر می کند. گاهی اوقات همنشینی بهتر از تنهایی است، به خصوص اگر بدانید که اگر تنها بمانید، کار را به تعویق می اندازید. به عنوان مثال، کارهایی مانند تمیز کردن اتاق یا شستن ظروف اصلا جذاب نیستند، اما اگر شخصی همراه شما باشد، به احتمال زیاد می توانید آنها را سریع تر انجام دهید.

 

با خودتان حرف های مثبت بزنید

 

گفتن جملات مثبت برای مقابله با تنبلی

خودگویی منفی یکی از مواردی است که افراد را از انجام کارها در جنبه های مختلف زندگی منحرف می کند. اینکه به دیگران بگویید تنبل هستید، خودگویی منفی است. به جای اینکه با خود منفی صحبت کنید، چرا خودگویی مثبت را تمرین نکنید؟ همیشه بهترین کار خود را انجام دهید و تفکر مثبت راجع به خود داشته باشید تا متوجه تاثیر آن بر درمان تنبلی شوید.

 

نقاط قوت خود را بشناسید

آیا نقاط قوت خود را می دانید؟ اگر پاسخ منفی است، هنگام آماده شدن برای انجام کار، چند دقیقه به نقاط قوت خود فکر کنید. برای انجام سریع کارها، آنها را در روال کاری خود به کار ببرید. مطالعات تحقیقاتی نشان داده‌اند که تمرکز بر نقاط قوت، بهره‌وری را افزایش می‌دهد، در درمان تنبلی بسیار موثر است، احساسات مثبت را پرورش می‌دهد و مشارکت در محل کار را افزایش می‌دهد.

 

کمک بخواهید

اکثر مردم بر این باورند که درخواست کمک نشانه شکست و ضعف است. با این حال، کمک نگرفتن باعث افزایش احتمال شکست می شود. مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد نشان داد افرادی که در محل کار درخواست کمک نمی کنند بیشتر از کار خود ناراضی هستند و عملکرد ضعیفی دارند. کارفرمایان آنها نیزکمتر به آنها توجه می کنند. درخواست کمک نه تنها شانس موفقیت شما را افزایش می دهد، بلکه به شما کمک می کند با افرادی که شما را تشویق می کنند، ارتباط برقرار کنید.

 

خواب کوتاه داشته باشید

یکی از رایج ترین راه هایی که به درمان تنبلی کمک میکند، یک خواب کوتاه است. مطالعه ای که توسط بنیاد ملی خواب انجام شد نشان داد که یک چرت ده تا سی دقیقه ای می تواند بهره وری و انگیزه شما را افزایش دهد. اگر در تلاش برای خواب بهتر در شب هستید، باید زمان خواب خود را در روز محدود کنید و قبل از خواب به صفحه نمایش موبایل یا لپ تاپ خود نگاه نکنید. همیشه سعی کنید هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید تا احساس شادابی کنید و برای کارهای پیش رو آماده باشید.

 

از قانون دو دقیقه استفاده کنید

اگر احساس می کنید کاری را می توانید در دو دقیقه و یا مدت زمان خیلی کمی انجام داده و تمام کنید، بدون درنگ آن را شروع کنید تا سریع تمام شود.

 

برای خود محیط کار شلوغ ایجاد کنید

اگر دورکاری می کنید، باید فضای کاری خود را به یک محیط شلوغ تغییر دهید. افرادی را پیدا کنید که تمرکز زیادی روی کار خود داشته باشند و نزدیک آنها کار کنند. با انجام این کار، طبیعتا انگیزه و بهره وری شما افزایش می یابد. اگر در دفتر کار می کنید نیز همین مورد به درمان تنبلی کمک می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نزدیک افرادی که به آنها نگاه می کنید کار کنید.

 

دوش آب سرد بگیرید

 

دوش آب سرد برای جلوگیری از بی حوصلگی و کرختی

در بیشتر موارد، خستگی و بی حالی با هم همراه هستند. به طور خلاصه، اگر احساس خستگی می کنید، شانس بلند شدن و کار کردن بر روی مهمترین وظایفتان کم است. گرفتن دوش آب سرد، می تواند هر گونه خستگی را فوراً از بین برده و در درمان تنبلی موثر باشد.

 

لباس مناسب بپوشید

نحوه لباس پوشیدن شما بر روحیه شما و درمان تنبلی تأثیر می گذارد. اگر با لباس خواب کار می کنید، احتمالاً دوباره به خواب می روید یا بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می کنید. از طرفی، اگر هنگام بیدار شدن از خواب دوش بگیرید و طوری لباس بپوشید که انگار به دفتر می روید،تمرکز بیشتری روی کار خود خواهید داشت.

 

پروژه های بزرگ را شکست دهید

کار بر روی یک پروژه بزرگ به تنهایی می تواند طاقت فرسا باشد و خود دلیلی بر تنبلی است؛ زیرا به جای مقابله، از انجام آن شانه خالی می کنید. برای حل این مشکل، تنها کاری که باید انجام دهید تا اثر آن را در درمان تنبلی ببینید این است که آن را به کارهای کوچکتر و ساده تر تقسیم کنید. به یاد داشته باشید، یک پروژه بزرگ ترکیبی از بسیاری از وظایف کوچک است. وقتی شروع به کار روی این کارهای کوچک می کنید، در نهایت پروژه بزرگ را تکمیل خواهید کرد.

 

با ساده ترین کار شروع کنید

پس از شکست پروژه عظیم، با ساده ترین مورد شروع کنید. به اقدامات بی دردسری مانند نامگذاری اسناد یا ایجاد یک عنوان فکر کنید. هنگامی که شروع به کار روی این کارهای ساده می کنید، انجام کارهای بیشتری برای شما آسان تر خواهد شد و هر روز انگیزه خود را حفظ می کنید.

 

وظایف را فوراً انجام دهید

یکی از موثرترین راه ها برای درمان تنبلی همین کار است. اگر کارهایی وجود دارد که در حال حاضر باید انجام دهید، مانند شستن ظروف، بیرون آوردن سطل زباله، یا بازدید از فروشگاه مواد غذایی، همین الان این کار را انجام دهید. رسیدگی فوری به وظایف به شما کمک می کند زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید.

 

خیلی کمال گرا نباشید

ترس از شکست بیشتر مردم را عقب نگه می دارد. باید به خاطر داشته باشید که اگر خواسته ای دارید که برای انجام آن باید از منطقه امن خود خارج شوید، امکان شکست هست. این بخشی از زندگی است. شما باید طرز فکر خود را تغییر دهید و به عقب‌نشینی‌ها به‌عنوان تجربیات یادگیری و راهی برای مهربان‌تر و سازنده‌تر بودن با خودتان نگاه کنید.

 

تحت فشار قرار دادن افکار و احساسات منفی قطعا باعث جلوگیری از پیشرفت و مقابله با ترس ها می شود.در عوض برا درمان تنبلی که دارید، مشوق خود باشید. برای بیدار شدن و مبارزه با احساس بی انگیزگی، نیازی به تغییر اساسی در زندگی ندارید. آسان آن را انجام می دهد. تنها چیزی که نیاز دارید تغییراتی کوچک در برنامه روزانه خود، طرز فکر مثبت و افزایش اعتماد به نفس است. فقط به یاد داشته باشید که اهداف قابل کنترل و دسترس تعیین کنید و کارهای خودرا مطابق با نقاط قوتی که دارید پیش ببرید. همچنین، بدانید که در صورت نیاز، تماس گرفتن برای کمک اشکالی ندارد. همکاران، همکلاسی ها، خانواده و دوستان شما از تشویق و انگیزه دادن به شما اشکالی ندارند. برای درمان تنبلی خود از انجام هیچ کاری دریغ نکنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید