ممکن است گردن درد یا کمردرد را به خستگی عضلات یا مفاصل سفت نسبت دهید. اما این علائم همچنین می تواند ناشی از بخشی از بدن شما باشد که احتمالاً نامش را نشنیده اید: فاسیا. تا همین اواخر، این شبکه از بافت در سرتاسر بدن علیرغم نقش مهمی که در هر حرکتی که انجام می‌دهید، توجه بسیار کمی داشت.

فاسیا چیستفاسیا چیست؟

فاسیا پوشش نازکی از بافت همبند است که هر اندام، رگ خونی، استخوان، فیبر عصبی و ماهیچه را احاطه کرده و در جای خود نگه می دارد. بافت بیشتر از ایجاد ساختار داخلی انجام می دهد. فاسیا دارای اعصابی است که آن را تقریباً به اندازه پوست حساس می کند. وقتی تحت فشار قرار می گیرد، سفت می شود.

اگرچه فاسیا شبیه یک ورقه بافت به نظر می رسد، اما در واقع از چندین لایه با مایعی به نام هیالورونان تشکیل شده است. به گونه ای طراحی شده است که در حین حرکت کشش می یابد. اما موارد خاصی وجود دارد که باعث ضخیم شدن فاسیا و چسبناک شدن آن می شود. هنگامی که خشک می شود و اطراف ماهیچه ها سفت می شود، می تواند تحرک را محدود کند و باعث ایجاد گره های دردناک شود.

درد و سفتی عضلانی مرتبط با فاسیا

فاسیای سالم صاف، لغزنده و انعطاف پذیر است. عواملی که باعث لخته شدن و چروک شدن فاسیا می شوند (که چسبندگی نامیده می شود) عبارتند از:

 • سبک زندگی با فعالیت بدنی محدود (تحرک بسیار کم روز به روز)
 • حرکت تکراری که یک قسمت از بدن را بیش از حد کار می کند
 • آسیب هایی مانند جراحی یا جراحت

آیا درد فاسیا است؟

تعیین اینکه آیا درد شما به دلیل عضلات، مفاصل یا فاسیا است می تواند دشوار باشد. به طور کلی، آسیب های عضلانی و مشکلات مفصلی هر چه بیشتر حرکت کنید، بدتر می شوند. چسبندگی فاسیا با حرکت احساس بهتری دارد و همچنین به گرما درمانی پاسخ خوبی می دهد که به بازگرداندن خاصیت ارتجاعی بافت کمک می کند.

برای برخی از افراد، چسبندگی‌ها می‌توانند در طول زمان بدتر شوند و باعث می‌شوند که فاسیا عضلات اطراف خود را فشرده و منقبض کند. این می تواند منجر به گره های سخت و حساس در عضلات شود که به آن نقاط ماشه ای می گویند. سندرم درد میوفاشیال وضعیتی است که در آن نقاط ماشه ای باعث ایجاد درد می شوند:

 • در حین حرکت
 • وقتی فشار وارد می شود
 • در قسمت های به ظاهر نامرتبط بدن

درمان بر تسکین درد و سفت کردن فاسیا و فیبرهای عضلانی برای آرامش تمرکز دارد. گزینه های پزشکی شامل مسکن ها، فیزیوتراپی و تزریق دارو به طور مستقیم در نقاط ماشه ای است.

چگونه فاسیا را انعطاف پذیر نگه داریم

سالم نگه داشتن فاسیا فواید زیادی دارد. شما راحت تر حرکت خواهید کرد، دامنه حرکتی بهتری خواهید داشت و درد کمتری را تجربه خواهید کرد. کارهایی که می توانید برای جلوگیری از مشکلات فاسیا انجام دهید عبارتند از:

بیشتر حرکت کنید: علاوه بر یک برنامه ورزشی مداوم اما متنوع، مهم است که در طول روز فعال باشید. کار میز دارید؟ حداقل هر ساعت یک استراحت دو دقیقه ای برای ایستادن و حرکت در اطراف خود داشته باشید که به انعطاف پذیری فاسیا کمک می کند. جلسات پیاده روی را در نظر بگیرید یا در حین شرکت در تماس های کنفرانسی بایستید و راه بروید.

به طور منظم حرکات کششی انجام دهید: حرکات کششی برای سلامتی ضروری است. خطر التهاب و مشکلات ساختاری در بدن را کاهش می دهد.

روی وضعیت بدن تمرکز کنید: راه رفتن به روشی نامناسب برای جبران آسیب می تواند باعث سفت شدن فاسیا شود. سعی کنید در هنگام نشستن یا ایستادن وضعیت بدنی خوبی داشته باشید.

فاسیا چیستراه های تسکین درد فاسیا

استراتژی های مختلفی وجود دارد که برای از بین بردن گره های دردناک کار می کنند، مانند:

 • گرما درمانی: یک پد گرم کننده را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید یا یک دوش آب گرم یا حمام بگیرید.
 • یوگا درمانی: به یک یوگادرمانگر بسیار آموزش دیده مراجعه کنید تا رژیمی از حرکات یوگا را برای درمان ناحیه درد شما دریافت کنید. ( یوگا درمانی به همان روش فیزیوتراپی عمل می کند – درمانگر یک روال را ایجاد می کند و شما آن را در خانه بین بازدیدها تمرین می کنید.)
 • نورد فوم: یک غلتک فوم، یک استوانه از فوم سخت که بدن خود را روی آن می‌چرخانید تا کشش را از بین ببرید، امتحان کنید. این نوعی خود ماساژ است. می توانید این کار را با توپ لاکراس نیز انجام دهید.
 • ماساژ درمانی: چندین جلسه ماساژ درمانی را با یک درمانگر مجرب برنامه ریزی کنید که بتواند گره ها را پیدا کند و فشار وارد کند.
 • طب سوزنی: قرار دادن سوزن های طب سوزنی در نقاط ماشه ای می تواند باعث شل شدن فیبرهای بافتی منقبض شود.

درمان درد فاسیا اغلب نیاز به استفاده از بیش از یک درمان دارد. برنامه درمانی بیمار ممکن است شامل ترکیبی از مواردی مانند گرما درمانی، رژیم غذایی ضد التهابی، یوگا درمانی و تصاویر هدایت شده باشد که به بیماران کمک می کند تا با تجسم بدون درد خود آرام شوند.

اکثر مردم هر از گاهی عضلات منقبض را تجربه می کنند. اما دریافت کمک برای دردهای مزمن یا شدید، که ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد، مهم است. اگر با وجود تلاش‌ها برای تسکین درد همچنان به دردتان ادامه می‌دهد یا اگر درد در خواب یا فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند، با پزشک یا متخصص طب سوزنی خود صحبت کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید