شاید از خود پرسیده باشید که درآمد وکیل چقدر است؟ یا اینکه برای شما جالب باشد که درآمد یک وکیل بیشتر است یا یک پزشک . نکته جالب اینست که بسیاری از وکلا درآمد خوبی از وکالت دارند و بعضی از وکلا قادر به پرداخت اجاره دفتر خود نیستند.

موضوع چیست؟ در این مقاله هر آنچه در مورد درآمد وکیل باید بدانید را به شما می گوییم و همه چیز را برای شما روشن می کنیم. صفحه را برای دوستان خود بفرستید، شاید آنها هم این سوال را دارند و می خواهند بدانند درآمد وکیل چقدر است؟

درآمد وکیلدرآمد کارآموزان حقوق

در واقع نمی توان درآمد ثابتی برای کارآموزان وکالت تعیین کرد، اما درآمد کارآموزان وکالت به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله …

 • دایره ارتباطی آنها
 • آیا وکیل قیم او پرونده ای را به او ارائه می کند
 • آیا کارآموز وکالت قبلا در اداره یا سازمانی کار کرده است که از طریق آن ارتباطاتی برای معرفی پرونده ایجاد شده است یا خیر؟
 • نحوه جذب مشتری از طریق ارتباط کلامی
 • داشتن اطلاعات کافی و به روز

درامد وکیل بیشتر است یا پزشک

به نظر می رسد مقایسه این دو مورد کاملاً بیهوده باشد، زیرا ممکن است درآمد وکیل بیشتر باشد یا درآمد پزشک، اما این دو مورد را اصلاً نمی توان مقایسه کرد.

پزشکی و وکالت هر دو از مشاغلی هستند که جایگاه اجتماعی بالایی دارند. با این حال وقتی افراد مریض می شوند احتمال مراجعه به پزشک بسیار زیاد است؛ اما متاسفانه ترجیح می دهند به تنهایی امور حقوقی را انجام دهند که مشکلاتی را به همراه دارد و گاهی خسارات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

درآمد وکیل زن در ایران

در ایران به هیچ وجه نمی توان میزان درآمد وکیل زن را تعیین کرد، اما شاید به طور کلی درآمد وکیل زن کمتر از مرد باشد؛ با اینکه ممکن است مردان به راحتی نتوانند ارتباط برقرار کنند. عوامل موثر بر درآمد وکیل عبارتند از: موثر در میزان درآمد وکیل ….

 1. وکیل برند هست یا نه؟
 2. دایره ارتباطی وکیل
 3. وکیل در کدام منطقه مشغول به کار است؟
 4. مهارت های وکیل شامل فنون مذاکره، بیان و ارتباط و غیره.

درآمد وکیلکدام حوزه حقوق برای وکلا درآمد بیشتری دارد؟ (بالاترین درآمد یک وکیل)

حوزه های وکالت بسیار زیاد است و ما در ایران وکلایی داریم که در بسیاری از زمینه ها تخصص دارند؛ اما هر کدام درآمد چندانی ندارند. دو رشته بیشترین درآمد را در زمینه وکالت دارند و وکیل با پذیرش این دو نوع پرونده می تواند درآمد بیشتری داشته باشد.

طلاق

چند سالی است که وکلا می توانند بیشترین درآمد را در زمینه طلاق داشته باشند. میزان هزینه های قانونی در طلاق کاملاً به شرایط مختلفی بستگی دارد، مثلاً اینکه شخص چقدر مهریه پرداخته است و از همه مهمتر اینکه این جدایی چقدر برای شخص مهم است.

املاک و قراردادها

بعد از طلاق یکی از مهمترین زمینه هایی که بر درآمد وکیل تاثیر می گذارد حوزه وکیل ملکی و قرارداد یک وکیل معتبر است. هر فردی ممکن است زمین و خانه زیادی داشته باشد، بنابراین دوست ندارد در زمینه املاک و مستغلات با مشکل مواجه شود. به همین دلیل به وکیل ملکی اعتماد می کند و به اندازه ای که شما می گویید برای پرونده حق الزحمه وکیل ملکی هزینه می کند. پس رشته املاک نیز می تواند زمینه ای برای کسب درآمد وکالت باشد.

موثر بودن مهارت های وکیل بر درآمد وکیل:

هر وکیلی برای افزایش درآمد خود باید مهارت های خود را نیز افزایش دهد، البته این مهارت ها بسیار دشوار است و ممکن است هر فردی نتواند همه آنها را کسب کند . درآمد یک وکیل نیز می تواند به این مهارت ها بستگی داشته باشد، یعنی چند مهارت از مهارت های زیر را بیاموزد می تواند از وکالت درآمد بیشتری کسب کند.  این مهارت ها چیست؟

مهارت های یک وکیل کارکشته:

 • مهارت گفتاری و نوشتاری خوب برای تهیه متن دفاعی و خواندن آن در دادگاه.
 • توانایی تجزیه و تحلیل حجم زیادی از اطلاعات.
 • دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات – زیرا کوچکترین موضوع می تواند بر روند پرونده تأثیر بگذارد و بی توجهی به آن عواقب جبران ناپذیری برای وکیل به همراه داشته باشد.
 • توانایی تبیین مطالب حقوقی برای افراد غیر متخصص به صورت خوب و واضح.
 • اعتماد به نفس بالا به منظور دفاع کامل از موکل در دادگاه.
 • توانایی متقاعد کردن.
 • توانایی رسیدگی به حجم کاری بالا و انجام چندین کار به طور همزمان.
 • درایت و همدلی با مشتری خود به منظور ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در او برای پیشبرد بهتر پرونده.
 • شجاعت.
 • محرمانه بودن – وکلا برای دفاع بهتر از پرونده خود اطلاعات بسیار خصوصی در مورد موکلان خود را به دست می آورند و باید در محرمانه نگه داشتن موکلان خود خوب عمل کنند.
 • آشنایی با مسائل مالی و اعداد مخصوصاً اگر با اموال و امور مالی سروکار دارید.
 • آشنایی نسبی با علوم جامعه شناسی، روانشناسی، انسان شناسی و علوم فلسفی – زیرا حقوق با این علوم ارتباط تنگاتنگی دارد و برای موفقیت در این شغل باید با آنها آشنا بود.

درآمد وکیلدرآمد یک وکیل خوب به چه چیزی بستگی دارد؟

معروفیت

فرض کنید یک وکیل پرونده های بزرگی را با موفقیت انجام می دهد، بنابراین مردم به این نوع وکیل که شهرت زیادی دارند اعتماد می کنند. این عامل ممکن است بر درآمد یک وکیل تأثیر بگذارد. فرض کنید یک وکیل برای خانواده رفسنجانی پرونده های حقوقی و کیفری انجام می دهد و در چندین پرونده موفق بوده است، بنابراین وکیل با این کار شهرت خود را افزایش داده و وکیل می تواند درآمد خود را افزایش دهد.

سال سابقه و نوع تخصص

سالها تجربه نیز در درآمد وکیل ایرانی تاثیر بسزایی دارد. وکیل هرچقدر هم که فعالیت داشته باشد، قطعا در بسیاری از موضوعات تجربیات زیادی کسب کرده است. تخصصی بودن کار نیز با سالها تجربه برای درآمد وکلا رابطه مستقیم دارد. هرچه در رشته وکالت تخصصی تر باشد درآمد بیشتری دارد.

داشتن وب سایت وکالت

امروزه استفاده از فضای مجازی در مشاغل مختلف بسیار کاربردی است و حرفه وکالت نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین وکلایی که دارای وب سایت هستند قطعا می توانند درآمد خوبی از اینترنت داشته باشند. فرض کنید با داشتن وب سایت وکیل و حضور موفق و قوی در نتایج گوگل می توانید 20 تا 200 تماس در روز داشته باشید. به همین منظور وب سایت جاب تیم به وکلایی که می خواهند سایت وکالت داشته باشند خدمات طراحی سایت وکالت ارائه می دهد.

نتیجه گیری

یک وکیل درآمد ثابتی ندارد، همانگونه که هرگز نمی توان گفت که یک بقال یا قصاب چقدر درآمد دارد. به طور کلی حقوق دقیقی نمی توان تعیین کرد چون حرفه وکالت شغل آزاد محسوب می شود، وکیل در ماه های مختلف درآمد متفاوتی دارد، ممکن است در یکماه  3 میلیون تومان و در ماه بعد 500 هزار تومان درآمد داشته باشد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید