وکالت یکی از مشاغلی است که بدون توجه به حاشیه های این سال ها، مخاطبان و طرفداران بسیاری را به خود جذب می کند. وکالت شغل خصوصی تلقی می شود و شخص از دولت وکیل نمی گیرد.

شما می توانید با تحصیل در رشته حقوق و رشته های مرتبط مانند فقه و حقوق و قبولی در آزمون کارآموزی در این حرفه مشغول به کار شوید.

در چند وقت اخیر حواشی شکل گرفته است که حرفه وکالت در انحصار است و باید این انحصار شکسته شود، با این دیدگاه که تعیین تعداد افراد برای جذب افراد به ضرر جامعه و تحصیل کردگان این رشته است و میزان این جاذبه باید با حذف ظرفیت عددی کاهش یابد.

درآمد شغل وکالتیکی از بحث هایی که این افراد به آن اشاره می کنند درآمد شغل وکالت است و معتقدند افراد دیگری نیز باید وارد این حرفه شوند و انحصار عددی این حرفه ظلم به تمام فارغ التحصیلان این رشته است، همانطور که گفتیم فردی که تبدیل به یک فرد می شود. وکیل حقوقی از دولت دریافت نمی کند و تنها عملکرد و تعداد پرونده های او تعیین کننده درآمد اوست.

موارد تعیین کننده درآمد شغل وکالت

چیزی که بدیهی به نظر می رسد این است که درآمد یک وکیل با وکیل دیگر متفاوت است زیرا معیارهای درآمد وکیل معیارهای متفاوتی است، ممکن است یک وکیل درصد بالایی از این معیارها را داشته باشد، اما فرد دیگری ممکن است متفاوت باشد، بنابراین درآمد یک وکیل همان معیاری است که تعیین می کند.

یکی از این موارد سطح تجربه وکیل است.

سوابق وکیل

وکیلی که تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد به دلیل تجربه ای که در این کار دارد قطعا برای پرونده های بیشتری به او مراجعه می کند.

بنابراین تجربه وکالت در این زمینه نقش تعیین کننده ای دارد.

داشتن تخصص در یک زمینه خاص

برخی از وکلا هستند که در زمینه خاصی تخصص دارند و از پذیرش پرونده در سایر رشته ها خودداری می کنند، مثلاً یک وکیل در پرونده های خانواده و دیگری در زمینه املاک و دیگری در حقوق جزا کار می کند. تخصص او در یک زمینه خاص باعث می شود که او بیشتر مورد اعتماد قرار گیرد و کارهای خوب و بزرگ در آن زمینه را بهتر از دیگران بداند.

محل دفتر وکالت

شهری که وکیل در آن دفتر دارد نیز میزان درآمد وکیل را تعیین می کند. کلان شهرها به دلیل جمعیت بیشترشان؛ ممکن است پرونده ها بیشتر شود و حق الوکاله بیشتری گرفته شود.

بنابراین درآمد وکیل در تهران در مناطق پرجمعیت تفاوت هایی با شهرهای کوچکتر خواهد داشت.

معروفیت وکیل در آن شهر

شهرت وکیل قطعا در میزان درآمد و میزان پرونده هایی که به او ارجاع می شود، تعیین کننده است. اعتبار یک وکیل با صداقت، تلاش و تخصص او در پرونده های موکلان سابق تعیین می شود.

فعالیت در فضای مجازی

این عامل به طور قطع انکارناپذیر است که مردم بیشتر سوالات و مطالبات خود را از فضای مجازی مطالبه می کنند. مثلا فردی که در زمینه اموال یا ارث و امثال آن با مشکل مواجه می شود در فضای مجازی آن را جستجو می کند.

درآمد شغل وکالتدرآمد شغل وکالت ماهانه چقدر است؟

همانطور که گفتیم درآمد وکیل به میزان پرونده هایی که انجام می دهد بستگی دارد.

بنابراین با این بیان نمی توان میزان دقیق درآمد یک وکیل را پیش بینی کرد، بلکه بستگی به پرونده هایی دارد که برعهده می گیرد، اما باید در نظر داشت که هر وکیلی با یک پرونده با تجربه می تواند سابقه خود را بهبود بخشد. وکیل با وکیل متفاوت است.

مثلاً در درآمد ماهانه یک وکیل فرض کنیم هر ماه 3 پرونده وکالت می کند، حالا اگر به طور متوسط ​​برای هر پرونده 4 یا 5 میلیون در نظر بگیریم می شود حدود 15 میلیون در ماه. داشتن حق الوکاله بسیار بالاتر یا اینکه در یک ماه اصلاً پرونده ای برای پیگیری نداشته باشید و اینگونه افراد که ذکر شد کم نیستند.

حق الوکاله بر اساس تعرفه

در اینجا به نکات مهم آیین نامه حق الوکاله سال 1398 اشاره می کنیم.

حق الوکاله در دعاوی مالی

ماده 9- میزان حق الوکاله در دعاوی مالی به شرح زیر است:

 • تا سقف 500 میلیون ریال: 8 درصد بهای خواسته
 • با توجه به مازاد 500 میلیون ریالی به 2 میلیارد ریال: 7 درصد بهای خواسته
 • مازاد بر 2 میلیارد ریال تا 10 میلیارد ریال: 5 درصد بهای خواسته
 • مازاد بر 10 میلیارد ریال تا 30 میلیارد ریال: 4 درصد بهای خواسته
 • از مبلغ 30 میلیارد ریال به بالا: 3 درصد بهای خواسته

درآمد شغل وکالتماده 12- در مواردی که دعوی منتهی به یکی از نتایج زیر شود حق الوکاله به شرح زیر تعیین می شود:

 • ابطال دادخواست قبل از پاسخ به دادخواست و دفاع از آن: ربع حق الوکاله مرحله اول.
 • رد دادخواست پس از پاسخ به دادخواست و دفاع از آن: نصف حق الوکاله مرحله اول.
 • قرار عدم رسیدگی یا رد دعوی به دلایلی از قبیل مرور زمان و صحت قرار مهر و رد درخواست اعاده دادرسی: کلیه حق الوکاله که برای رأی مقرر است.
 • رد دعوی تجدیدنظر خواهی قبل از پاسخ به دادخواست و دفاع از آن: یک چهارم حق الوکاله مرحله تجدیدنظر.
 • رد درخواست تجدیدنظر پس از پاسخ به دادخواست و دفاع از آن: نصف حق الوکاله مرحله تجدیدنظر.
 • حق الوکاله معترض به قرارهای قانونی معترض: حداقل یک میلیون ریال و حداکثر یکصد میلیون ریال.
 • تبصره- در صورت فسخ یا تخلف از مفاد این ماده و اعاده پرونده به ادامه رسیدگی ماهوی، حق الوکاله (به طور کامل) آن مرحله به وکیل تعلق می گیرد.

نتیجه گیری

درآمد یک وکیل ممکن است از چند جهت متفاوت باشد.

برخی از وکلا در شرکت های دولتی یا خصوصی مشاوره حقوقی می دهند، برخی دیگر به صورت مستقل عمل می کنند، اما چیزی که درآمد وکیل را متمایز می کند، تعداد پرونده هایی است که در ماه با توجه به معیارهایی مانند سوابق وکیل یا سطح تخصص و تجربه دارد.

اینطور نیست که یک وکیل درآمد میلیاردی یا مثلا چند صد میلیونی داشته باشد و شاید چند نفر در چند مورد شامل این موضوع شوند، همانطور که می گویند وکلا درآمد میلیاردی دارند شنیده می شود. از هر طرف که وکلای فلان استان بیکار هستند. یا راننده تاکسی هستند، بنابراین یک مورد را نباید به همه موارد تعمیم داد.

درآمد وکیل با عوامل مختلفی تعیین می شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید