داروهای گیاهی چیست؟

طب گیاهی ریشه در فرهنگ های باستانی دارد. این شامل استفاده دارویی از گیاهان برای درمان بیماری ها و افزایش سلامت و تندرستی عمومی است.

برخی از گیاهان دارای ترکیبات قوی هستند و باید با احتیاط مشابه داروهای گیاهی مصرف شوند. در واقع، بسیاری از داروهای گیاهی بر اساس نسخه های ساخته شده توسط انسان از ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان هستند.

داروهای گیاهیمواد موثره در داروهای گیاهی

داروهای گیاهی حاوی مواد فعال هستند. مواد فعال بسیاری از داروهای گیاهی هنوز ناشناخته است. برخی از داروهای گیاهی بر اساس یک ماده فعال منفرد مشتق شده از یک منبع گیاهی هستند. متخصصان طب گیاهی بر این باورند که یک ماده فعال می تواند تاثیر خود را از دست بدهد یا در صورت استفاده جدا از بقیه گیاهان، ایمن شود.

به عنوان مثال، اسید سالیسیلیک در گیاه علفزار یافت می شود و برای ساخت آسپرین استفاده می شود. آسپرین می تواند باعث خونریزی دیواره معده شود، اما شیرین علفزار به طور طبیعی حاوی ترکیبات دیگری است که از تحریک اسید سالیسیلیک جلوگیری می کند.

به گفته پزشکان گیاهان دارویی، تأثیر کل گیاه بیشتر از اجزای آن است. منتقدان استدلال می کنند که ماهیت داروی گیاهی دادن دوز اندازه گیری شده از یک ماده فعال را دشوار می کند.

مصارف دارویی برای گیاهان خاص

هدف داروهای گیاهی برگرداندن بدن به حالت تعادل طبیعی است تا بتواند خود را درمان کند. گیاهان مختلف روی سیستم های مختلف بدن اثر می گذارند.

برخی از گیاهانی که معمولا در طب گیاهی استفاده می شوند و مصارف سنتی آنها عبارتند از:

اکیناسه – برای تحریک سیستم ایمنی و کمک به بدن در مبارزه با عفونت برای درمان بیماری هایی مانند تب و تبخال استفاده می شود.

دونگ کوای – برای شکایات زنان مانند تنش قبل از قاعدگی ، علائم یائسگی و درد پریود استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که دونگ کوای می تواند فشار خون را کاهش دهد .

سیر – برای کاهش خطر بیماری قلبی با کاهش سطح چربی خون و کلسترول (نوعی چربی خون) استفاده می شود. خواص آنتی بیوتیکی و ضد ویروسی سیر به این معنی است که از آن برای مبارزه با سرماخوردگی ، سینوزیت و سایر عفونت های تنفسی نیز استفاده می شود.

زنجبیل – بسیاری از مطالعات نشان داده اند که زنجبیل در درمان حالت تهوع مفید است، از جمله بیماری حالت تهوع صبحگاهی .

جینکو بیلوبا – معمولا برای درمان گردش خون ضعیف و وزوز گوش (زنگ در گوش) استفاده می شود.

جینسینگ – به طور کلی برای درمان خستگی ، به عنوان مثال در دوران نقاهت پس از بیماری استفاده می شود. همچنین برای کاهش فشار خون و سطح کلسترول استفاده می شود، اما استفاده بیش از حد از جینسینگ با افزایش فشار خون مرتبط است .

خار مریم – مطالعات نشان داده اند که خارمریم به اندازه برخی از داروهای ضد افسردگی دارویی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​موثر است . همچنین برای اضطراب و بی خوابی استفاده می شود . با این حال، خار مریم  می‌تواند با تعدادی از داروهای تجویزی، از جمله قرص‌های ضد بارداری خوراکی، تداخل داشته باشد و از عملکرد صحیح آنها جلوگیری کند.

داروهای گیاهیبیماری ها را خود تشخیص ندهید

بسیار مهم است که افراد هیچ بیماری سلامتی را خود تشخیص ندهند. هر دارویی (گیاهی یا غیر گیاهی) باید تحت نظارت یک پزشک آگاه و واجد شرایط مصرف شود.

ملاحظات خاص در مورد داروهای گیاهی

داروهای گیاهی را می توان به اشتباه تصور کرد که کاملاً بی خطر هستند زیرا آنها محصولات طبیعی هستند. این همیشه درست نیست.

داروهای گیاهی ممکن است اثرات منفی داشته باشند که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، از جمله:

 

واکنش های آلرژیک و بثورات

 • آسم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال

مانند سایر داروهای تجویزی، داروهای گیاهی همیشه باید توسط یک پزشک واجد شرایط و ثبت شده تجویز شود. برای درمان انتخابی خود با انجمن حرفه ای تماس بگیرید.

همیشه به متخصص داروهای گیاهی خود بگویید:

 • داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، داروهای مکمل و داروهای نسخه ای که مصرف می کنید
 • هر گونه واکنش آلرژیکی که تجربه کرده اید
 • اگر باردار هستید ، قصد باردار شدن دارید یا در حال شیردهی هستید.
 • توجه داشته باشید که داروهای گیاهی می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند
 • داروها و مکمل‌های گیاهی ممکن است به روش‌های مضری با داروهای بدون نسخه یا نسخه‌ای که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند.
 • مصرف مکمل های گیاهی ممکن است اثربخشی سایر داروهایی که مصرف می کنید را افزایش یا کاهش دهد یا ممکن است خطر عوارض جانبی منفی را افزایش دهد. به عنوان مثال، خارمریم بیشتر اثربخشی سایر داروها را کاهش می دهد، اما اثرات داروهای ضد افسردگی را افزایش می دهد.
 • اگر قصد مصرف داروهای گیاهی را دارید، همیشه ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی و تداخلات با سایر داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

داروهای گیاهیمحصولات گیاهی را از یک تامین کننده معتبر خریداری کنید

همه داروهای گیاهی که فروخته می شوند بی خطر نیستند. همیشه از منبعی خریداری کنید که محصولات را از یک تولید کننده یا تامین کننده معتبر ذخیره می کند، مانند فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی، سوپرمارکت ها، داروخانه ها یا از یک پزشک معتبر.

در خرید داروهای گیاهی از طریق اینترنت دقت کنید. داروهای گیاهی غیرقانونی خارج از کشور ممکن است با کیفیت و استاندارد داروهای تحت نظارت تولید نشوند. در برخی موارد، محصولات خریداری شده آنلاین دارای سطوح خطرناک سرب ، جیوه یا آرسنیک هستند که می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

داروهای گیاهی ساخته شده در ایران تابع مقررات هستند. در مورد ایمنی و اثربخشی داروی گیاهی یا مکمل هایی که قصد خرید آن را دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر قصد مصرف داروهای گیاهی را دارید، توصیه می شود:

 • هرگز بدون مشورت با پزشک، مصرف داروهای تجویز شده را قطع نکنید.
 • در صورتی که قصد دارید دوره ای از داروهای گیاهی را برای بیماری خود شروع کنید، همیشه به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مورد ایمنی، کیفیت و اثربخشی داروی گیاهی از پزشک متخصص، پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهید.
 • همیشه محصولات را از یک منبع معتبر خریداری کنید. در مورد خرید داروهای گیاهی یا مکمل های تولید شده در خارج از کشور محتاط باشید.
 • تمام داروهای گیاهی را به شدت طبق دستور مصرف کنید و در صورت بروز عوارض جانبی، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید