تجربه ناراحتی های فیزیکی مانند درد، ناراحتی های معده، فشار سینوسی و تحریکات پوستی می تواند باعث شود که ما با بدن خود احساس جنگ کنیم. اگرچه این واکنش های نامطلوب بسیار دردناک هستند، اغلب دفاع طبیعی بدن ما در برابر اجسام خارجی یا مواد خطرناک هستند. واکنش‌هایی که منجر به درد، بثورات یا فشار می‌شوند در واقع با این مواد مبارزه می‌کنند و نشان می‌دهند که چیزی کاملاً درست نیست.

حساسیت های غذاییحساسیت های غذایی چیست؟

شما ممکن است به هر غذایی حساسیت داشته باشید اما برخی از رایج ترین حساسیت های غذایی به بادام زمینی، ذرت، گندم، لبنیات، شکر، گوشت (به ویژه گوشت گاو)، سویا و مرکبات. قبل از شروع به این سوال که آیا حساسیت های غذایی دارید و هزینه کمی برای تست آلرژی خرج می کنید، جدیدترین رژیم غذایی ضد آلرژی را آزمایش می کنید یا گروه های غذایی خاص را حذف می کنید، این را در نظر بگیرید: بین آلرژی، حساس بودن و عدم تحمل بودن تفاوت وجود دارد. برای پیچیده تر کردن مسائل، بروز یک واکنش ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. چنین علائم کوچک یواشکی، پنهان و آزار دهنده.

حساسیت های غذایی واقعی فقط 1 تا 5 درصد از جمعیت تاثیر می گذارد.با شایع ترین مقصرها بادام زمینی، مغزهای درختی، ماهی، صدف، شیر و تخم مرغ هستند. آنها همیشه درگیر هستند سیستم ایمنی و علائم به سرعت پس از مواجهه ظاهر می شود، می تواند باعث آنافیلاکسی شود که یک واکنش آلرژیک شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی است. برخی از علائم خطرناک عبارتند از کهیر، استفراغ، تورم لب ها، زبان یا گلو و مشکل در تنفس. اگر غذایی می خورید که باعث می شود دهان (یا زبان) شما متورم شود یا نفس کشیدن را سخت کند، لطفاً فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

حساسیت های غذایی در حدود 10 تا 20 درصد از جمعیت دیده می شود و معمولاً واکنش دیرهنگامی نشان می دهد و علائم آزاردهنده خود را چند ساعت تا چند روز پس از قرار گرفتن در معرض آن آشکار می کند. این امر ردیابی منبع غذایی متخلف را بسیار دشوار می کند. تقریباً هر غذایی می تواند باعث ایجاد حساسیت شود، اما گوشت گاو، مرکبات، لبنیات، تخم مرغ، ذرت، گوشت و گندم 80 درصد آنها را تحریک می کنند. عدم تحمل به این معنی است که شما فاقد آنزیم لازم برای تجزیه کربوهیدرات های خاص در غذاها هستید، هر چه بیشتر بخورید، علائم بدتر می شود. بیشترین عدم تحمل های رایج گلوتن، لاکتوز و فروکتوز هستند.

حساسیت های غذایی حساسیت غذایی و پیچیده تر شدن آن

می‌پرسید چگونه می‌توان این موضوع را پیچیده‌تر کرد؟ خوب، آیا تا به حال متوجه شده اید که هوس خوردن نان با غذا یا دسر بلافاصله بعد از آن؟ حدود 50 درصد از افرادی که حساسیت و عدم تحمل غذایی دارند، هوس غذاهایی را دارند که واکنش‌ها را برانگیزد – به این معنی که شما هوس چیزی را دارید که برای شما مضر است و در برخی موارد حتی خطرناک است. این به دلیل این واقعیت است که غذاهایی مانند گندم و لبنیات، مولکول های پروتئینی را تولید می کنند که بسیار شبیه اندورفین های طبیعی هستند، بنابراین به شما یک کمی بالا قبل از اینکه با واکنش منفی به شما برخورد کنند.

چگونه آلرژی ها، حساسیت های غذایی و عدم تحمل ها را کشف کنیم

ناامید شدن از هوس ها و واکنش های بدن بسیار طبیعی است، با این حال شاید راه مفیدتر برای تنظیم مجدد این واکنش ها این باشد که بدنتان را در حال ارتباط با شما ببینید. دانش به عنوان قدرت، بنابراین اگر خستگی مداوم را تجربه می کنید، درد عضلانی یا مفصلی، ناراحتی معده، مه مغزی یا سردرد، نوسانات خلقی، یا هوس شدید، کارآگاه بازی کنید و کشف کنید که کدام غذا ممکن است مقصر باشد. علائم خود و آنچه می خورید را دنبال کنید، سپس آلرژن های رایج مانند ذرت، گندم، لبنیات، شکر، گوشت گاو، سویا و مرکبات را حداقل به مدت یک هفته حذف کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، سپس به آرامی هر غذا را یکی یکی دوباره معرفی کنید و به واکنش بدن خود توجه کنید.

اگر خسته شدید، همیشه می توانید با یک متخصص آلرژی مشورت کنید که آزمایشاتی را برای شناسایی هرگونه آلرژی انجام می دهد. بعد از اینکه مشخص کردید چه چیزی باعث واکنش های شما می شود، می توانید یاد بگیرید که بدون این غذاها غذاهای سالم درست کنید و به سادگی آنها را کنار بگذارید یا آنها را با جایگزین هایی جایگزین کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید