سلامت روج جسم افراد همواره یکی از اولویت های زندگی سالم است. یکی از راه های تامین این امر، انجام ورزش به صورت منظم و با برنامه است. با توجه به اینکه بهترین راه برای این کار، انجام حرکات ورزشی از سنین کودکی است، نجوا نیوز راهنمای جامعی از بهترین حرکات ورزشی برای کودکان را تهیه کرده است.

ورزش در کودکان

ورزش منظم بخشی از یک سبک زندگی سالم برای کودکان است زیرا پایه و اساس عادات سالم آینده را می گذارد. همچنین می تواند خطر ابتلا به اضافه وزن در بزرگسالی یا ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. از طریق فعالیت های بدنی، بچه ها مهارت های زیادی مانند اخلاق ورزشی، تعیین اهداف، رویارویی با چالش ها، کار گروهی و ارزش تمرین را یاد می گیرند. انجام حرکات ورزشی برای کودکان از ضرورت بالایی برخوردار است. سن و سطح رشد، توانایی های طبیعی و علایق فرزندتان را در نظر داشته باشید. بچه های 6 تا 8 ساله مهارت های فیزیکی اولیه مانند پریدن، پرتاب کردن، لگد زدن و گرفتن را تقویت می کنند. برخی از انجام این کار در تیم های ورزشی سازمان یافته لذت می برند، اما بهترین گزینه برای آنها، لیگ های غیر رقابتی هستند. بهتر است برای دلگرمی فرزندانتان، حمایت خود را با مربیگری تیم فرزندتان یا تشویق از روی سکوها در روزهای بازی نشان دهید.

بچه های 9 تا 12 ساله در حال اصلاح، بهبود و هماهنگی مهارت ها هستند. برخی از آنها رفته رفته به انجام و ادامه دادن آن ورزش علاقمند می شوند، برخی با پیش رفتن آن رشته و افزایش سطح بازی، از آن زده می شوند و دیگری ادامه نمی دهند. اگر کودکی به ورزش های سنتی علاقه نداشته باشد اشکالی ندارد، اما در این صورت حتما به فکر یافتن یک راه جایگزین برای داشتن فعالیت منظم باشید. کودکی را که فوتبال، بسکتبال یا سایر ورزش های گروهی دوست ندارد تشویق کنید تا سایر گزینه های فعال مانند کاراته دوچرخه سواری و تنیس را امتحان کند.

 

حرکات ورزشی برای کودکان

با توجه به اینکه در سن حساسی قرار دارند، حرکات ورزشی برای کودکان باید به طوری باشد که به سلامت عمومی آنها صدمه ای وارد نکند و در عین حال، اثرات مثبت خود را داشته باشد. ورزش هایی برای کودکان مناسب هستند که به استقامت، تعادل، چابکی، هماهنگی و قدرت آنها کمک کند. بهترین حرکات ورزشی برای کودکان عبارتند از:

دویدن

 

دویدن در کودکان

 

یکی از بهترین حرکات ورزشی برای کودکان، دویدن است. دویدن نه تنها به رشد قلب، ریه ها و هماهنگی کودکان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند عملکرد شناختی، سلامت روانی و عملکرد تحصیلی را نیز بهبود بخشد. تحقیقات نشان داده اند که فعالیت بدنی هوازی، مانند دویدن، عملکرد تحصیلی را بهبود می بخشد. کودکان کوچکتر معمولاً از بازی‌هایی مانند برچسب زدن یا فریز کردن لذت می‌برند که با تعقیب، همدیگر را تشویق به دویدن می‌کند. بچه‌های بزرگتر ممکن است از بازی‌هایی لذت ببرند که به استراتژی بیشتری نیاز دارند، مانند گرفتن پرچم، که شامل دو تیم رقیب برای گرفتن پرچم یکدیگر و بازگرداندن آن به پایگاه اصلی خود است.

 

اسکات (Squats)

 

اسکات در کودکان

 

حرکت اسکات یکی از حرکات ورزشی برای کودکان است که به آنها کمک می کند استقامت، قدرت و حتی اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. اسکات به بهبود قدرت و ثبات کمک می کند و گروهی از عضلات تحتانی مانند گلوت، چهار سر ران، همسترینگ، کلاویس و ران را تقویت می کند. برای کودکان بهتر است که این حرکت را از طریق بازی انجام دهید.

 

پرش (Skipping)

 

پرش در کودکان

 

جست و خیز نه تنها ضربان قلب را افزایش می دهد، بلکه کل بدن را تمرین می دهد و قدرت بدن را بهبود می بخشد، و برای ذهن نیز یک تمرین غیرمنتظره است. پرش یک تقویت کننده مغز فوق العاده است. پرش هر دو نیمکره چپ و راست مغز را درگیر می کند که باعث بهبود عملکرد مغز شده و در عین حال، تعادل و هماهنگی مغز را تقویت می کند.

 

حرکت راه رفتن خرچنگ (Crab Walk)

 

حرکت راه رفتن خرچنگ در کودکان

 

حرکت راه رفتن خرچنگ یکی از حرکات ورزشی برای کودکان است که باعث افزایش قدرت دست و بازو در کودکان می شود. این ورزش عضلات سه سر، همسترینگ، شانه، گلوت و شکم را هدف قرای می دهد و با این کار باعث افزایش قدرت بالا تنه در کودکان می شود. برای انجام این حرکت در حالتی بنشینید که هر دو زانو به سمت بالا خم شده باشد و پاها به صورت صاف روی زمین قرار بگیرند. سپس دستان کودک خود را به صورت صاف و پشت سر، روی زمین قرار دهید. با کمک دست و پاها باسن را از زمین بلند کرده و به سمت عقب حرکت کنید.

 

حرکت خزیدن خرس (Bear Crawling)

 

حرکت خزیدن خرس

 

یکی از بهترین حرکات ورزشی برای کودکان، حرکت Bear Crawling است، زیرا تمام عضلات بدن را درگیر می کند و باعث افزایش قدرت و هماهنگی بین عضلات می شود. گروه های عضلانی:

  • فوقانی شامل شانه ها، سینه و بازوها
  • پایین تنه، شامل چهار سر ران و همسترینگ در پاها

در این حرکت درگیر می شوند. برای تشویق کودکان به انجام این حرکت، می توانید در قسمت های مختلف غذا یا شکلات قرار دهید و از آنها بخواهید با انجام این حرکت، به سمت آنها حرکت کنند.

برای انجام این حرکت، هر دو دست و پا را روی زمین قرار دهید، بازوها را به اندازه عرض شانه باز کنید و باسن را در بالا نگه دارید. با استفاده از دست و پای خود به جلو حرکت کنید، به طوریکه دست و پای چپ را همزمان حرکت داده، سپس دست و پای راست را حرکت دهید.

 

سوپرمن (Superman)

 

کودک در حال انجام سوپرمن

 

سوپرمن یکی از حرکات ورزشی برای کودکان است که عضلات شکم و پشت را تقویت می کند.در این حرکت، فرزندان باید تظاهر کنند که یک قهرمان هستند و می خواهند در آسمان پرواز کنند. برای انجام این حرکت کودک خود را روی شکم بخوابانید، از او بخواهید که دست ها و پاهای خود را به صورت همزمان از زمین بلند کند.

 

راه رفتن فرانکشتاین (Frankenstein Walk)

 

حرکت راه رفتن فرانکشتاین

 

حرکت راه رفتن فرانکشتاین، یکی از حرکات ورزشی برای کودکان است که شامل حرکات عرضی عبور از یک طرف بدن به سمت دیگر می شود. همین امر باعث بهبود تمرکز و هماهنگی در مغز می شود. از کودکان بخواهید دستهای خود را به صورت صاف جلوی خود نگه دارند، سپس هر کدام از پاهای خود را بالا بیاورند، به طوریکه با دست مخالف انگشت پا را لمس کنند.

 

حرکات کششی و یوگا

 

حرکات کششی در کودکان

 

حرکات کششی برای تمامی سنین بسیار مفید است. زیرا بعثت می شود که دامنه حرکتی افزایش پیدا کند، آسیب کمتری به بدن وارد می کند، عضلات را قوی نگه می دارد و انعطاف را زیاد می کند. اما مهمترین اثری که یوگا و کشش بعنوان حرکات ورزشی برای کودکان دارد این است که استرس را کاهش می دهد و تنش را از آنها دور می کند. انواع مختلفی از حرکات کششی وجود دارد که کودکان می توانند انجام دهند، مانند حرکت پروانه، که با تنفس صحیح همزمان با انجام آن حرکت، کمک شایانی به کاهش استرس و خارج شدن تنش از آنها می کند.

 

در آخر باید خاطر نشان کنیم که انجام حرکات ورزشی برای کودکان یکی از واجبات است. زیرا انجام اصولی و روی برنامه حرکات، باعث می شود که به یکی از عادت های زندگی آنها تبدیل شود و در سن نوجوانی، می توانند ورزش مناسب برای نوجوانان را انجام دهند. به طور کلی، فواید و اثری که ورزش کردن روی ذهن و جسم می گذارد به قدری زیاد است که باعث شده روز به روز افراد بیشتری به انجام منظم حرکات ورزشی، روی بیاورند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید