حاملگی خارج از رحم زمانی است که حاملگی خارج از رحم شما، معمولا در لوله فالوپ شما رشد می کند. حاملگی خارج از رحم نادر اما جدی است و نیاز به درمان دارد.

حاملگی خارج از رحمحاملگی خارج از رحم چیست؟

بارداری طبیعی در داخل رحم شما ایجاد می شود ، پس از اینکه یک تخمک بارور شده از طریق لوله فالوپ شما عبور می کند و به دیواره رحم شما می چسبد. حاملگی خارج از رحم زمانی است که یک تخمک بارور شده در جای دیگری از بدن شما، معمولا در لوله فالوپ شما، می چسبد – به همین دلیل است که گاهی اوقات به آن “بارداری لوله ای” می گویند.

حاملگی خارج از رحم همچنین می تواند در تخمدان شما یا در جای دیگری از شکم شما اتفاق بیفتد.

حاملگی خارج از رحم نادر است – از هر 100 بارداری در 2 مورد اتفاق می افتد. اما اگر درمان نشوند بسیار خطرناک هستند. لوله های فالوپ در صورت کشیده شدن بیش از حد توسط حاملگی در حال رشد می توانند بشکنند – گاهی اوقات به آن حاملگی خارج از رحم پاره شده می گویند. این می تواند باعث خونریزی داخلی، عفونت و در برخی موارد منجر به مرگ شود.

حاملگی خارج از رحمچه چیزی باعث حاملگی خارج از رحم می شود؟

ما همیشه علت حاملگی خارج از رحم را نمی دانیم. اما اگر شما:

  • اسکار لوله فالوپ در اثر عفونت یا جراحی وجود دارد
  • در گذشته حاملگی خارج از رحمی داشته است
  • با استفاده از IUD باردار شد

همچنین ممکن است احتمال بارداری خارج از رحم در شما بیشتر باشد اگر:

  • 35 سال یا بیشتر هستند
  • سیگار کشیدن
  • سابقه ناباروری داشته باشید یا از درمان های باروری استفاده کنید

حاملگی خارج از رحمآیا می توانم بعد از حاملگی خارج از رحم دوباره باردار شوم؟

اکثر افرادی که حاملگی خارج از رحم دارند، بسته به درمان و وضعیت لوله های فالوپ، می توانند در آینده بارداری سالمی داشته باشند. اگر یکی از لوله های فالوپ شما برداشته شده باشد یا لوله های شما زخم شده باشد، ممکن است باردار شدن دشوارتر باشد. اگر حاملگی خارج از رحمی دارید، احتمال اینکه در آینده بارداری دیگری داشته باشید بیشتر است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید