طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا، 40 تا 50 درصد از زنان پس از بارداری دچار ریزش مو می شوند. به نظر می رسد کمی غیرمنصفانه است که طبیعت، درخشان ترین موهای ما را در دوران بارداری به ما می دهد و سپس ما را مجبور می کند با ریزش موی بعد از زایمان مبارزه کنیم، زیرا در تلاش برای کاهش وزن بارداری هستیم! اما نگران نباشید، خانم‌ها، ریزش مو پس از زایمان موقتی است و به سرعت قابل حل است. ریزش مو پس از زایمان تقریباً نیمی از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. ریزش مو در اثر شیردهی ایجاد نمی شود، اگرچه به نظر می رسد که این دو در کنار هم هستند. برای اکثر زنان، ریزش پس از زایمان گذرا است و ظرف 6 تا 12 ماه پس از زایمان متوقف می شود. در ادامه با نجوانیوز همراه باشید.

دلیل ریزش مو در شیردهی

 

دلیل ریزش مو در دوران شیردهی

در دوران بارداری، افزایش سطح استروژن، مرحله رشد طبیعی مو را طولانی می کند. به این ترتیب، موهای کمتری وارد مرحله استراحت می شوند و در نتیجه آن تعداد تارهای موی کمتری ریزش پیدا می کنند. زنان باردار معمولاً موهای پرپشت تر و شاداب تر خود را دوست دارند. با این حال، پس از تولد یا پس از از شیر گرفتن کودک از شیردهی، سطح استروژن به سرعت کاهش می یابد و باعث می شود فولیکول های مو به طور دسته جمعی وارد مرحله استراحت خود شوند. به طور معمول، سه تا چهار ماه پس از تولد نوزاد یا از شیر گرفتن، زنان متوجه افزایش ناگهانی و قابل توجهی در ریزش مو می شوند. موهای شما در نهایت چرخه رشد طبیعی موهای سالم خود را از سر خواهند گرفت. مدت زمانی که طول می‌کشد تا فولیکول‌های مو چرخه طبیعی خود را از سر بگیرند، در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولاً بین 6 تا 12 ماه زمان می برد که به حالت اولیه خود برگردد.

با اینکه ریزش مو به طور مستقیم تنها به تغییرات هورمونی دوران شیردهی و یا زایمان مرتبط نمی شود، دلایل دیگری نیز وجود دارد که می توانند باعث ریزش مو شما شوند. اولین مورد استرس است. شما شبانه روز به یک نوزاد شیر می دهید و خواب بسیار کمی دارید. شما همچنین در حال نقاهت پس از زایمان هستید که به نوبه خود بدن را در شرایط جسمانی بسیار سختی قرار می دهد. بدن گاهی به استرس های روحی و جسمی همراه با ریزش مو واکنش نشان می دهد که باید سه تا چهار ماه پس از کاهش استرس متوقف شود. یک دلیل کاملاً عملی برای ریزش مو، تغییر در روتین روزانه است. وقتی شما تمام روز با کودک خود درگیر هستید، بیشتر مواقع موهای خود را به صورت دم اسبی در بالای سر میبندید. این حالت کشیده، باعث افزایش در ریزش مو می شود.

جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

 

جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

با اینکه تمام این دلایل علمی باعث ریزش مو در دوران شیردهی می شود، نباید نگران این مسئله باشید. ریزش مو همواره نسبت مستقیمی با میزان ویتامین ها و مواد معدنی خاصی در بدن دارد. شما می توانید در این مدت، با استفاده از داروهای مکمل و رعایت کردن رژیم غذایی مناسب تا حد زیادی آن را درمان کرد.

 

رژیم غذایی شیردهی

رژیم غذایی سالم در دوران شیردهی به همان اندازه مهم است که در دوران بارداری اهمیت داشت. زمانی که در حال انجام وظایف مادری و پرورش و نگهداری از فرزند هستید، تمرکز بر تغذیه ممکن است سخت باشد، اما مصرف نکردن پروتئین و آهن کافی نیز ممکن است ریزش مو شما را تشدید کند. مادران شیرده باید روزانه دو تا سه وعده پروتئین از منابعی مانند لوبیا، گوشت، مرغ و ماهی مصرف کنند. همچنین به 10 میلی گرم آهن نیاز دارید. منابع غذایی آهن شامل زرده تخم مرغ، گوشت، لوبیا و میوه های خشک است. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی برای پر کردن شکاف های رژیم غذایی خود صحبت کنید.

دریافت آهن در زنان در سنین باروری اغلب کمتر از سطح توصیه شده است. در زنان 19 تا 64 ساله، 23 درصد دریافتی کمتر از LRNI (مصرف کمتر مواد مغذی مرجع) برای آهن دارند. وضعیت در بین دختران 11 تا 18 ساله بسیار بدتر است که میزان شیوع در آنها 46٪ است. ممکن است حدود 18 ماه طول بکشد تا ذخایر آهن مادر دوباره پر شود.گوشت قرمز منبع مهمی از آهن است و غذاهای مشتق شده از گیاه حاوی آهن (مانند محصولات غلات کامل، حبوبات، لوبیا، آجیل، سبزیجات با برگ سبز تیره) باید همراه با غذاها یا نوشیدنی های حاوی ویتامین C (مثل میوه ها، آب میوه یا آب میوه ها) مصرف شوند. سبزیجات) برای کمک به جذب آهن مصرف شوند. (مثلاً یک لیوان آب پرتقال تازه با غلات برای صبحانه).

 

مصرف مکمل های دارویی

 

مکمل دارویی جهت تقویت مو

 

در حالی که ممکن است جلوگیری از ریزش مو پس از زایمان غیرممکن باشد، شما می توانید شدت ریزش مو را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و استرس را کاهش دهید و رژیم غذایی متعادل و غنی از پروتئین، فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب ضروری (به ویژه اسیدهای چرب امگا 3)، ویتامین A، ویتامین B-6، ویتامین B-12، بیوتین، ویتامین C و ویتامین E داشته باشید.

از سشوار و اتو مو استفاده نکنید

استفاه از اتوهای فرکننده و یا صاف کننده مو و سشوار، به علت گرمای زیادی که به مو تحمیل می کنند و کششی که هنگام استفاده از آنها به مو وارد می شود، به مرور زمان باعث تضعیف ساقه و ریشه مو می شود. با توجه به اینکه بدن در هنگام شیردهی در شرایط حساس تری قرار دارد، تا حد ممکن عواملی که باعث آسیب به مو می شود را حذف کنید تا بازیابی سلامت بدن شما به طور کامل انجام شود.

 

ورزش کنید

 

ورزش کردن برای جلوگیری از ریزش مو

همچنین بخوانید : کنترل وزن در بارداری

ورزش کردن فواید بسیار زیادی برای بدن دارد و در درمان بیماری ها و مشکلات فراوانی موثر است. یکی از تغییراتی که ورزش در بدن ما ایجاد می کند، افزایش گردش خون عمومی بدن است. به طوریکه خون با سرعت بیشتری در تمامی اعضای بدن جریان پیدا می کند، در نتیجه مواد زائد حاصل از متابولیسم سلولی با سرعت بیشتری برداشت و در نهایت از بدن دفع می شوند. در نتیجه ی این افزایش گردش خون، میزان خونی که در ثانیه به ریشه موها سر می رسد بیشتر از حالت استراحت است، در نتیجه ویتامین های بیشتری به آن می رسد. همین امر باعث تغذیه ی ریشه مو و استحکام آن، درنتیجه کاهش ریزش مو می شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید