همه ما می‌دانیم که دوره کودکی از لحاظ رشدی بسیار اهمیت دارد. تغذیه سالم برای کودکان در این سنین می‌تواند تضمین کننده سلامت در بزرگسالی باشد. والدین با درنظر گرفتن برنامه غذایی مناسب برای کودک خود به تقویت جسمی و روحی او در آینده کمک خواهند کرد. در این مقاله نجوا نیوز سعی داریم تغذیه سالم و رژیم مناسب کودک را برای شما شرح دهیم.

آموزش تغذیه سالم برای کودکان

کی از شاخص های مهم در سبک زندگی کودک داشتن تغذیه سالم برای آن هاست. به طور کلی تغذیه سالم یعنی دریافت مقدار لازم از مواد مغذی که برای حفظ سلامت و رشد کودک اهمیت ویژه دارد. برای تغذیه سالم برای کودکان به دنبال یک برنامه استاندارد در زمان و مکان مشخص باشید.

اصول تغذیه سالم برای کودکان

در اینجا به معرفی خوراکی های سالم می‌پردازیم:

غذاهای گوشتی

دریافت پروتئین و حفظ آن برای عملکرد درست بدن ضروری است و به رشد بهترکودک کمک شایانی می‌‌کند پروتئین در مواد غذایی مثل مرغ و ماهی، تخم مرغ، پنیر وماست، مغزها وحبوبات یافت می‌شود.

نان و غلات

غلات سبوس دار شامل فیبر و کربوهیدارت است. همچنین غلات سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که برای رشد کودک یک نیاز اصلی تلقی می‌شود پس بهتر است حتما در برنامه غذایی کودک خود آن را لحاظ کنید.

شیر و لبنیات

نوشیدن شیر در کودکی سبب بهبود توانایی جسمی و افزایش تعادل در بزرگسالی می‌شود. کلسیم موجود در شیر از میگرن جلوگیری می‌کند و در رشد و استحکام استخوان های آن ها موثر است.

تغذیه سالم برای کودکان چیست

میوه و سبزیجات

استفاده از میوه تازه و سبزیجات که حاوی کربوهیدارت را در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید. میوه و سبزیجات سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و دفع سموم بدن می‌شود و انرژی آن ها به سطح بهتری می‌رساند.

در ادامه بخوانید درباره کنترل وزن در بارداری

تغذیه کودک براساس سن

 کودکان 1_2 سال 

در بحث تغذیه سالم برای کودکان، سن کودک اهمیت فراوانی دارد. به طور مثال در سن 1_2 سالگی به علت ظرفیت کم معده، کودک مواد غذایی را باید مصرف کند که از میزان چربی و فیبر کمتری برخوردار باشد. در این سن یکی از بهترین تغذیه های سالم شیر مادر است که در کنار آن از کمک غذا می‌توان استفاده کرد.

 کودکان 3_5 سال

با آهسته شدن رشد شاهد تغییر اشتهای کودک می‌شویم. بهتر است نگران نباشید، این شرایط عادی است و به علت تغییراتی در رشد کودکتان درخواست برای دریافت غذا در آن ها کمتر از قبل می‌شود. در سنین 3_5 سال به علت زیاد شدن انرژی و فعالیت های بدنی کودک نیاز دارد که مواد قندی، نشاسته ای و چربی مصرف کند. همچنین برای مقابله با بیماری های عفونی شایع در این سن پروتئین را حتما در برنامه غذایی قرار دهید.

 کودکان 6_12 سال

با توجه به شروع مدرسه در سن 6_12 سال، کودکان باید از لحاظ یادگیری توانمند باشند. تغذیه سالم برای کودکان در این سن خوردن کامل صبحانه است. والدین بچه های که از خوردن صبحانه فراری هستند شاهد افت یادگیری آن ها خواهند بود. مصرف انواع ویتامین ها و مواد معدنی و پروتئینی توصیه می‌شود. کودکان در این سن عادات غذایی نادرستی پیدا می‌کنند مثل مصرف چیپس، پفک و مواد قندی و مصرف انواع فست فوت ها که برای سلامتی آن ها مضر است و در ادامه این روند با چاقی و اضافه وزن روبه رو خواهند شد.

 

یک رژیم غذایی درست برای کودکان شامل چه مواردی است؟

پروتئین: تقویت عضلات و ماهیچه های بدن کودک

کلسیم: استحکام استخوان های بدن در بزرگسالی

آهن و مواد معدنی: تقویت بدن و جلوگیری از پرخاشگری

ویتامین ها: جلوگیری از عفونت ها بدنی و خون سازی

بیشتر بدانید درباره ورزش مناسب برای نوجوانان

رژیم غذای برای کودکان

کودکان از خوردن این خوراکی ها اجتناب کنند

• مصرف چیپس و پفک

•نوشیدنی های گازدار

•کنسرو

• آبمیوه های طعم دار

• فست فود

• شکلات

• غذاهای سرخ کردنی

 

نکات و توصیه های مهم برای تغذیه کودکان

• به میان وعده های کودک، مخصوصا کودکان کم وزن توجه کنید. مصرف میان وعده موجب می‌شود که کودک کالری بیشتری را جذب کند.

• یکی از نکات مهم در تغذیه سالم برای کودکان توجه به رژیم غذایی درست و به اندازه است. اگر کودک شما دچار پرخوری است علت را جست وجو کنید. گاهی استرس موجب اختلال در خوردن می‌شود و عوارض جبران نشدنی به بار خواهد آورد.

• بهترین راه برای تغذیه سالم برای کودکان یادگیری سبک زندگی درست به آن هاست با آشنایی و خواص مواد مغذی می توانید زندگی سالم تری را برای آن ها رقم بزنید.

نکات مهم برای بشقاب غذای سالم کودکان

شما به‌عنوان والدین باید به تغذیه سالم کودک خود اهمیت داده و وظایفی را در این زمینه برعهده بگیرید. برخی از مهم‌ترین نکات تغذیه سالم کودکان عبارت‌اند از:

 

  1. برای داشتن وعده غذایی و میان وعده حتما ساعت مشخصی را قرار دهید. زمان وعده‌های غذایی باید برای همه اعضای خانواده مناسب باشد تا همگی در کنار کودک غذا بخورید.
  2. از غذاهای متنوع که گروه‌های غذایی مختلف را شامل شود، در برنامه غذایی کودک استفاده کنید.
  3. غذا را متناسب با سن کودک درست کنید. به‌عنوان‌مثال برای جلوگیری از خفگی در کودکان خردسال غذا را ریز یا پوره کنید.
  4. به کودک آموزش دهید که چگونه از قاشق یا لیوان استفاده کند. کودک باید به‌مرور بتواند به طور مستقل غذا بخورد.
  5. در تهیه غذا و چیدمان سفره از کودک بخواهید، متناسب با سن خود به شما کمک کند.
  6. سعی کنید از دسرهایی مانند ماست یا میوه استفاده کنید و دسرهای مضر و فرآوری شده را حذف کنید.
  7. سعی کنید تا جای ممکن کودک را به غذاهای سالم خانگی ترغیب کنید و از رفتن به رستوران‌های فست‌فود خودداری کنید.

 

گر نمی‌دانید غذای کودکتان دقیقا باید حاوی چه غذاهایی باشد، چه غذاهایی را نباید به کودکتان بدهید، یا چه مقدار از هر ماده غذایی باید در سبد غذایی فرزندتان باشد،باید با متخصص تغذیه مشوت کنید.

سخن پایانی

دوران کودکی با وجود رشد سریع جسمی و ذهنی حائز اهمیت است. یکی از فاکتورهای مهم در سلامت بدن تغذیه صحیح کودک شماست. تغذیه سالم برای کودکان نیازمند در نظر داشتن عادات غذایی و سبک زندگی درست است. مصرف انواع پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها در این سن توصیه می شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید