روغن کارکرده دقیقاً همان چیزی است که از نام آن پیداست: هر روغن مبتنی بر نفت یا روغن مصنوعی که استفاده شده باشد. روغن ماشین‌های ما، ماشین‌های چمن‌زنی و بسیاری دیگر از ماشین‌های ما را بدون مشکل کار می‌کند. با این حال، در طول استفاده معمولی، ناخالصی هایی مانند کثیفی، خراش های فلز، آب یا مواد شیمیایی می توانند با روغن مخلوط شوند، به طوری که به مرور زمان، روغن دیگر عملکرد خوبی ندارد. در نهایت این روغن مصرف شده باید با روغن بکر یا تصفیه شده جایگزین شود تا کار به درستی انجام شود. مراحل تصفیه روغن سوخته در نجوا نیوز

تصفیه روغن سوخته

اطلاعات اولیه در مورد استفاده از روغن مصرف شده در خانه

اگر شما یکی از بسیاری از افرادی هستید که روغن موتور خود را تعویض می کنند، باید بدانید که چگونه روغن مصرف شده را به درستی مدیریت کنید. به هر حال، روغن استفاده شده از یک تعویض روغن می تواند یک میلیون گالن آب شیرین را آلوده کند – یک سال ذخیره برای 50 نفر! هنگام استفاده از روغن مصرف شده، حتما این نکات کلیدی را در نظر بگیرید:

 • روغن موتور استفاده شده نامحلول، ماندگار است و می تواند حاوی مواد شیمیایی سمی و فلزات سنگین باشد.
 • به کندی تنزل پیدا می کند.
 • به همه چیز از ماسه ساحل گرفته تا پر پرندگان می چسبد.
 • منبع اصلی آلودگی نفتی آب راه ها است و می تواند منجر به آلودگی منابع آب آشامیدنی شود.

آیا روغن ماشین خود را در خانه عوض می کنید؟ به طور متوسط ​​حدود چهار میلیون نفر از روغن موتور به عنوان روان کننده تجهیزات دیگر استفاده می کنند یا آن را به یک مرکز تصفیه روغن سوخته می برند. اگر قصد تصفیه روغن سوخته شده خود را دارید، هنگام جمع آوری آن و قرار دادن آن در قوطی یا ظرف ضد نشتی، مراقب باشید که روغن مورد استفاده خود را بازیافت نکنید.

با تأسیسات تعمیر و نگهداری خودروهای محلی، جمع‌آوری‌کننده‌های زباله، و مقامات دولتی پسماند تماس بگیرید تا ببینید چه زمانی و کجا می‌توانید روغن مصرف‌شده خود را برای بازیافت بریزید. فراموش نکنید که فیلترهای روغن مصرف شده را نیز تخلیه و بازیافت کنید، معمولاً می‌توانید فیلترها را در همان مراکز جمع‌آوری که روغن مصرف‌شده را در آنجا ذخیره می‌کنید، رها کنید.

تصفیه روغن سوخته

مزایای استفاده مجدد و تصفیه روغن سوخته

تصفیه و استفاده مجدد از روغن موتور استفاده شده به دفع ارجحیت دارد و می تواند مزایای زیست محیطی زیادی را به همراه داشته باشد. روغن موتور استفاده شده بازیافت شده را می توان مجدداً به روغن جدید تبدیل کرد، به روغن های سوختی تبدیل کرد و به عنوان مواد خام برای صنعت نفت استفاده کرد

روغن‌های مستعمل مانند روغن موتور، مایعات هیدرولیک و روغن‌های دنده مورد استفاده در اتومبیل‌ها، دوچرخه‌ها یا ماشین‌های چمن‌زنی در صورت عدم بازیافت یا دفع صحیح می‌توانند محیط را آلوده کنند. روغن مصرف شده باید توسط مقامات محلی مدیریت پسماند یا تعمیرگاه های خودرو به درستی مدیریت شود تا از آلوده شدن محیط جلوگیری شود. فیلترهای روغن استفاده شده نگرانی های مشابهی را برای زباله ایجاد می کنند. اگر به درستی تخلیه شوند، می توان آنها را با خیال راحت بازیافت یا دور انداخت.

برخی از دلایل متعدد برای استفاده مجدد و بازیافت روغن مصرف شده عبارتند از:

 • بازیافت روغن مصرف شده از آلودگی خاک و آب جلوگیری می کند.
 • روغن موتور فرسوده نمی شود – فقط کثیف می شود – بنابراین تصفیه آن باعث صرفه جویی در یک منبع ارزشمند می شود.
 • انرژی کمتری برای تولید یک گالن ذخایر پایه تصفیه شده مجدد نسبت به یک ذخایر پایه از نفت خام مورد نیاز است.
 • یک گالن روغن موتور استفاده شده همان 2.5 لیتر روغن روان کننده را فراهم می کند که 42 گالن روغن خام.

تصفیه روغن سوخته و فیلترهای روغن استفاده شده چگونه کار می کند

روغن کارکرده را می توان مجدداً به روانکار تبدیل کرد، به نفت کوره تبدیل کرد و به عنوان مواد خام برای صنایع پالایشی و پتروشیمی استفاده کرد. علاوه بر این، فیلترهای روغن کارکرده حاوی ضایعات فلزی قابل استفاده مجدد هستند که تولیدکنندگان فولاد می توانند از آن به عنوان خوراک قراضه استفاده مجدد کنند.

بنابراین، روغن مورد استفاده چگونه تصفیه می شود؟ توجه داشته باشید که ترجیح داده شده ترین گزینه، روغن تصفیه شده، باید همان استانداردهای دقیق پالایش، ترکیب و عملکرد روغن بکر را برای استفاده در خودروها، دیزل های سنگین و سایر موتورهای احتراق داخلی و سیالات هیدرولیک و روغن های دنده داشته باشد. آزمایش‌های گسترده آزمایشگاهی و مطالعات میدانی به این نتیجه می‌رسند که روغن تصفیه‌ شده مجدد معادل روغن بکر است. تمام آزمایش‌های تجویز شده را پشت سر می‌گذارد و در برخی شرایط حتی از روغن بکر بهتر عمل می‌کند.

مصرف کنندگان و مشاغلی که از روغن معمولی استفاده می کنند نیز می توانند از روغن تصفیه شده مجدد استفاده کنند، زیرا تصفیه مجدد به سادگی روغن مصرف شده را دوباره به روغن روان کننده با کیفیت بالا تبدیل می کند. هر تاسیسات تعمیر و نگهداری خودرو، صاحبان خودرو و سایر عملیات تعمیر و نگهداری ماشین آلات که از روغن استفاده می کنند نیز می توانند از روغن تصفیه شده مجدد استفاده کنند. در برخی موارد، تأسیسات تعمیر و نگهداری ناوگان که از حجم زیادی از نفت استفاده می‌کنند، ترتیبی می‌دهند که از همان روغنی که برای پالایش مجدد ارسال می‌کنند، دوباره استفاده کنند.

تصفیه روغن سوخته

چه اتفاقی برای روغن تصفیه شما می افتد؟

روغن کارکرده یا همان طور که گاهی اوقات به آن «روغن سوخته» می گویند، نباید دور ریخته شود. اگرچه روغن مصرف شده کثیف می شود، اما می توان آن را از آلاینده ها پاک کرد تا دوباره و دوباره بازیافت شود. روغن های بازیافتی استفاده های زیادی دارند.

این شامل:

 • روغن مشعل صنعتی، که در آن روغن مصرف شده برای استفاده در مشعل های صنعتی آبگیری، فیلتر و غیر معدنی می شود.
 • روغن قالب برای کمک به رهاسازی محصولات از قالب آنها (مثلاً محصولات فلزی فشرده، بتن).
 • روغن هیدرولیک؛
 • محصولات مبتنی بر قیر؛
 • یک افزودنی در محصولات تولیدی؛ یا
 • روغن پایه تصفیه شده مجدد برای استفاده به عنوان روان کننده، روغن هیدرولیک یا ترانسفورماتور.

 

مراحل پیش از تصفیه روغن سوخته

پیش از تصفیه روغن استفاده شده شامل حذف هر گونه آب درون روغن است که به آن آبگیری می گویند. یکی از راه های انجام این کار قرار دادن آن در مخازن ته نشینی بزرگ است که روغن و آب را جدا می کند.

مراحل تصفیه روغن سوخته عبارتند از:

فیلتر کردن و غیر معدنی کردن روغن، برای حذف هرگونه جامد، مواد معدنی و مواد افزودنی خاص موجود در روغن، تولید سوخت مشعل تمیزتر یا روغن خوراک برای تصفیه بیشتر.

آسفالت زدایی پروپان برای حذف قطعات قیر سنگین تر، تولید روغن پایه تصفیه شده مجدد. و

تقطیر برای تولید روغن پایه تصفیه شده مجدد مناسب برای استفاده به عنوان روان کننده، روغن هیدرولیک یا ترانسفورماتور. این فرآیند بسیار شبیه به فرآیند انجام شده توسط روغن بکر است.

آب در روغن های استفاده شده به عنوان آب آزاد یا آب متصل، به عنوان مثال در امولسیون ها یافت می شود. اصطلاح آبگیری معمولاً به معنای حذف آب آزاد در نظر گرفته می شود. در جایی که آب با روغن امولسیون شده است، قبل از جدا شدن آب از روغن، امولسیون باید با یک دمولسیفایر شکسته شود.

آبگیری یک فرآیند ساده است که بر اساس جداسازی فازهای آبی و نفتی در طول زمان تحت تأثیر گرانش است. روغن مصرف شده در یک مخزن (روغن پسماند خام) قرار می گیرد و آب آزاد به پایین می ریزد، جایی که می توان آن را تخلیه، تصفیه (تصفیه فاضلاب) و تخلیه مناسب به فاضلاب بسته به کیفیت و مقررات محلی انجام داد.

گرم کردن و هم زدن روغن مصرف شده در یک مخزن و خروج آب از طریق تبخیر می تواند روند آبگیری را تسریع کند.

سپس روغن “خشک شده” یا کم آب برای پردازش بیشتر یا استفاده به عنوان سوخت مشعل مناسب است.

تصفیه روغن سوخته

فیلتر کردن

هدف از فیلتر کردن و املاح زدایی، حذف مواد معدنی و افزودنی های خاص از روغن کارکرده برای تولید سوخت مشعل تمیزتر یا خوراک برای تصفیه مجدد است.

مواد اولیه روغن مصرف شده به مخزن واکنش منتقل می شود و با مقدار کمی اسید سولفوریک مخلوط می شود و تا حدود 60 درجه سانتیگراد گرم می شود. یک معرف شیمیایی فعال سطحی به نام سورفکتانت به راکتور اضافه می شود و پس از هم زدن مخلوط اجازه می دهد تا بماند. این اجازه می دهد تا مخلوط به دو “فاز” جدا شود – یعنی روغن و آب. معرف باعث می شود که آلاینده ها در فاز آبی جمع شوند که در کف مخزن ته نشین شده و به صورت دوغاب تخلیه می شود. این فاز حاوی اسید، آلاینده های نفتی استفاده شده از جمله فلزات و برخی از افزودنی های روغن است. آب خشک می شود و مواد زائد جامد باقی می ماند که باید دفع شوند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید