CNC – کنترل عددی کامپیوتر – برای گرفتن داده های دیجیتالی، یک کامپیوتر و برنامه CAM برای کنترل، خودکارسازی و نظارت بر حرکات یک ماشین استفاده می شود. این دستگاه می تواند یک ماشین فرز، تراش سی ان سی، روتر، جوشکار، آسیاب، برش لیزری یا واترجت، دستگاه مهر زنی ورق فلز، ربات یا بسیاری از انواع دیگر ماشین ها باشد. برای ماشین‌های صنعتی بزرگ‌تر، کامپیوتر معمولاً یک کنترلر اختصاصی روی برد است. اما برای انواع ماشین‌های سرگرم‌کننده‌تر، یا با برخی اصلاحات، رایانه می‌تواند یک رایانه شخصی خارجی باشد.

کنترلر CNC با یک سری تراشی موتور و اجزای محرک برای حرکت و کنترل محورهای ماشین کار می کند و حرکات برنامه ریزی شده را اجرا می کند. در ماشین های صنعتی معمولا یک سیستم بازخورد پیچیده وجود دارد که به طور مداوم سرعت و موقعیت کاتر را کنترل و تنظیم می کند.

تراش سی ان سی / سری تراشیCNC رومیزی – دستگاه‌های CNC رومیزی کوچک‌تر زیادی به سبک مدل‌ساز-هبی وجود دارد. به طور کلی اینها وزن سبک‌تر، سخت‌تر، دقیق‌تر، کندتر و ارزان‌تر از همتایان صنعتی خود هستند، اما می‌توانند برای ماشینکاری اجسام از مواد نرم‌تر مانند پلاستیک، فوم و موم به خوبی عمل کنند. برخی از ماشین‌های تراش سی ان سی رومیزی ممکن است مانند یک چاپگر کار کنند. برخی دیگر سیستم فرمان بسته خود و شاید حتی نرم افزار CAM اختصاصی خود را دارند. تعداد کمی نیز کد G استاندارد را به عنوان ورودی می پذیرند. برخی از ماشین‌های رومیزی استاندارد صنعتی با کنترل‌کننده‌های اختصاصی برای انجام کارهای کوچک دقیق وجود دارند.

CAM – ماشینکاری سری تراشی یا ساخت به کمک رایانه – به استفاده از بسته های نرم افزاری مختلف برای ایجاد مسیرهای ابزار و کد NC برای اجرای یک ماشین کنترل شده CNC، بر اساس داده های مدل کامپیوتری سه بعدی (CAD) اشاره دارد. وقتی این دو با هم استفاده می شوند، به طور کلی به آن CAD/CAM می گویند.

قراردادهای رایج مورد استفاده در توصیف سری تراشی CNC

پروژه تراش سی ان سی شما می تواند:

2 محور اگر تمام برش ها در یک صفحه انجام شود. در این حالت کاتر قابلیت حرکت در صفحه Z (عمودی) را ندارد. به طور کلی، محورهای X و Y می توانند به طور همزمان با هم ترکیب شوند تا خطوط زاویه دار و کمان های دایره ای ایجاد کنند.

2.5 محور اگر تمام برش ها به طور کامل در صفحات موازی با صفحه اصلی انجام شود اما لزوماً در همان ارتفاع یا عمق نباشد. در این حالت، کاتر می تواند در صفحه Z (عمودی) حرکت کند تا سطوح را تغییر دهد، اما نه همزمان با حرکات X,Y. یک استثنا ممکن است این باشد که کاتر می تواند به صورت مارپیچی درون یابی کند، یعنی یک دایره در X,Y انجام دهد در حالی که به طور همزمان در Z حرکت می کند تا یک مارپیچ تشکیل دهد (مثلاً در آسیاب با نخ).

یکی از زیرمجموعه های بالا این است که ماشین می تواند هر 2 محور را به طور همزمان با هم درون یابی کند، اما نه 3. این تعداد محدودی از اشیاء سه بعدی را ممکن می کند، مثلاً با برش در سطوح XZ یا YZ، اما بسیار محدودتر از آن است. درونیابی کامل 3 محوری.

3 اگر برش شما به حرکت کنترل شده همزمان محورهای X,Y,Z نیاز دارد که اکثر سطوح آزاد به آن نیاز دارند.

4 محور اگر شامل حرکت بالا به علاوه 1 محور چرخشی باشد. دو احتمال وجود دارد: درون یابی همزمان 4 محوری (همچنین به عنوان محور 4 واقعی نیز شناخته می شود). یا فقط موقعیت یابی محور 4، که در آن محور چهارم می تواند قطعه را بین عملیات 3 محور تغییر دهد، اما در واقع در طول ماشین کاری حرکت نمی کند.

5 محور اگر شامل حرکات بالا به اضافه 2 محور چرخشی باشد. علاوه بر ماشینکاری 5 محور واقعی (5 محور همزمان در حین ماشینکاری حرکت می کنند)، همچنین اغلب ماشینکاری 3 به اضافه 2 یا 3 محور + فقط موقعیت یابی 2 محور جداگانه، و همچنین در موارد نادرتر 4 به علاوه 1 یا ماشینکاری 4 محوره پیوسته + یک 5 محور دارید. فقط موقعیت محور پیچیده است، اینطور نیست…

تراش سی ان سی / سری تراشی

چگونه از تراش CNC استفاده کنیم؟

دستگاه تراش CNC معمولاً برای تولید اشکال گرد دقیق با قطر بیرونی (OD) و قطر داخلی (ID) استفاده می شود. عملاً انواع سازه ها را می توان با این ماشین ابزار ماشین کاری کرد، بسته به نیاز آنها در صنایع مختلف.

این نوع ماشین آلات معمولا در صنایعی مانند هوافضا، الکترونیک، نفت و گاز، خودروسازی، پزشکی و غیره استفاده می شود.

هنوز مطمئن نیستید؟ مزایای استفاده از تراش CNC عبارتند از:

  • آنها دقت ماشینکاری را افزایش می دهند.
  • آنها این فرصت را به قطعات ماشینکاری با پیچیدگی بیشتری می دهند.
  • امکان جابجایی از یک قسمت به قسمت دیگر را فراهم می کند.
  • از آنجایی که این یک فرآیند خودکار است، خطاهای انسانی احتمالی را کاهش می دهد.
  • با پیشرفت تکنولوژی، فرآیندهای ساخت این نوع تراش هزینه ها را کاهش می دهد.
  • زمان ماشینکاری کاهش می یابد

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید