تجهیزات دندانپزشکی ابزاری هستند که دندانپزشکان برای انجام درمان های دندانی از آنها استفاده می کنند. آنها شامل دستگاه های ساده تا پیشرفته برای بررسی، ترمیم و برداشتن دندان ها و ساختارهای دهانی استفاده می کنند.

داشتن تجهیزات دندانپزشکی بسیار مهم است، به خصوص اگر یک متخصص دندانپزشکی باشید. ابزارهای دندانپزشکی نقش اساسی در عمل دندانپزشکی برای اطمینان از سلامت دندان و دهان دارند. هنگام کار بر روی یک بیمار دندانپزشکی، اقدامات خاصی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که درمان دندانپزشکی به خوبی انجام می شود. به همین دلیل است که ابزارهای دندانپزشکی ضروری هستند تا متخصصان دندانپزشکی بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند.

تجهیزات دندان پزشکیتجهیزات دندانپزشکی و کاربرد آنها

ابزارهای  و تجهیزات دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی دهان و دندان در نقش ها و تخصص های مختلف استفاده می شود. انواع خاصی از ابزارها برای روش های مختلف درمانی منحصر به فرد هستند.

آینه دهان

آینه دندان به دندانپزشکان کمک می کند تا درک بهتری از حفره دهان شما داشته باشند و در عین حال به گوشه های دهان شما نگاه دقیقی داشته باشند. آینه دهان همچنین به عنوان ابزاری برای حرکت دادن آرام بافت های دهان یا زبان برای دید بهتر عمل می کند.

کاوشگر داسی

کاوشگر داسی که به آن «کاوشگر دندانی» نیز می‌گویند، برای تشخیص مشکلات دهان مانند حفره‌ها استفاده می‌شود. اگرچه در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد، اما این کاوشگر یک چوب فلزی است و می تواند دارای قلاب هایی با شکل های مختلف در انتهای آن باشد. دندانپزشکان معمولاً با استفاده از پروب سطح دندان ها را از نظر سختی تجزیه و تحلیل می کنند. همچنین می توان از آن برای از بین بردن جرم بین دندان ها استفاده کرد.

مقیاس کننده

ابزار دندانپزشکی برای از بین بردن پلاک و جرم دندان

جرم‌گیر به رفع مشکلات دهان مانند تجمع پلاک، بیماری پریودنتال و سایر اشکال تجمعی که نمی‌توان با پروب خراش داد، کمک می‌کند. بیشتر این تجمعات در پاکت های کوچک بین دندان ها محبوس می شوند.

در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است بخش های قابل توجهی از آنها را از بین ببرد، یک مسواک دندان نمی تواند به مناطقی که جرم گیر می تواند برای تمیز کردن عمیق تر دسترسی داشته باشد، دسترسی پیدا کند. امروزه، جرم‌گیرهای اولتراسونیک موجود هستند که با استفاده از انرژی ارتعاشی به جای خراشیدن، تجمعات جامد را از بین می‌برند. در صورت عدم مراقبت، این مشکلات دهان می تواند منجر به بیماری پریودنتال یا پوسیدگی دندان شود .

تجهیزات دندان پزشکیتمیز کننده اولتراسونیک دندان

این یک جایگزین برای جرم گیری دستی دندان است. از ارتعاشات و جریان کوچکی از آب برای شکستن پلاک و رسوب تارتار و شستن آن استفاده می کند. بسیاری از بیماران، تمیزکننده‌های اولتراسونیک دندان را به جرم‌گیرهای سنتی ترجیح می‌دهند، زیرا این فرآیند زمان کمتری می‌برد و باعث ناراحتی کمتری می‌شود.

دستگاه مکش

در درجه اول دو نوع دستگاه ساکشن توسط دندانپزشکان استفاده می شود. اجکتور بزاق از مکش پایینی استفاده می کند و از یک لوله پلاستیکی توخالی J شکل تشکیل شده است. به لطف شکل لوله، نیازی به نگه داشتن آن در هر زمان نیست. بلکه روی دندان های پایینی شما آویزان می شود و بزاق و آب را از انتهای سوراخ شده خارج می کند. یکی دیگر از ابزارهای رایج ساکشن دندانپزشک یک دستگاه مکش سطح بالا برای تارتار، قطعات دندان و پرکردگی های قدیمی است.

مته دندانپزشکی

به ندرت کسی را پیدا می کنید که از مته دندان نترسد! این ابزار دندانپزشکی برای حذف موثر پوسیدگی دندان قبل از پر کردن حفره طراحی شده است. این مته همچنین دارای مکانیزمی برای پاشیدن جریان آب در حین بریدن دندان است. آب از داغ شدن بیش از حد مته جلوگیری می کند که در غیر این صورت منجر به آسیب دندان می شود. سوراخ کردن می تواند ناراحت کننده باشد زیرا ارتعاشات را به دندان و لثه می فرستد. در حالی که ممکن است دردناک باشد، دندانپزشکان سعی می کنند با استفاده از یک بی حس کننده موضعی آن را به حداقل برسانند .

قالب ها

دندانپزشکان اغلب برای اعمال دندانپزشکی مانند گذاشتن روکش نیاز به قالب گیری از دندان های شما دارند . قالب ها فریم های کوچک پر از مایعی هستند که با گذشت زمان سفت می شوند و خطوط کامل دندان های شما را تشکیل می دهند. اگرچه کپک می تواند طعم تلخی را در دهان شما به جا بگذارد، اما ارزش زحمت را دارد. اگر خوش شانس باشید، دندانپزشک شما ممکن است طعم دهنده ای در دسترس داشته باشد.

تجهیزات دندان پزشکیچراغ های دندانپزشکی

نور دندان وسیله ای است که نور روشنی را برای معاینه دندان از خود ساطع می کند. چراغ های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد، از جمله چراغ کیور دندان، چراغ معاینه دندان و چراغ جلوی دندان.

نور کیور دندان یک ابزار دندانپزشکی است که نور ماوراء بنفش را برای درمان رزین دندان منتشر می کند. دندانپزشکان از این ابزار برای سفت کردن ترمیم دندان مانند تاج دندان و بریج دندان استفاده کردند. چراغ معاینه دندان یک ابزار دندانپزشکی است که نور سفید را برای معاینه دندان منتشر می کند. این برای آزمایش های دندانپزشکی و روش های دندانپزشکی است. آخرین مورد چراغ های جلوی دندان است. متخصصان دندانپزشکی از لامپ های پلاستیکی یا فولادی ضد زنگ روی سر و صورت استفاده می کنند. دارای دو چراغ دندانپزشکی در دو طرف آن است.

آشنایی با تجهیزات و عملکردهای دندانی می تواند به شما کمک کند تا برای ملاقات بعدی خود از دندانپزشک آمادگی بیشتری داشته باشید، که امیدواریم هر گونه اضطراب دندانی را که ممکن است داشته باشید کاهش دهد.

از آینه گرفته تا مته، هر ابزاری هدف خود را دارد و خبر خوب این است که بیشتر ابزارها در واقع بی ضرر هستند. اگر روشی دارید که نیاز به سوراخ کردن دارد، دندانپزشک برای کاهش درد به شما داروی بی حسی می دهد. در واقع، شما حتی ممکن است چیزی جز ارتعاشات مته احساس نکنید!

و به یاد داشته باشید، ابزارهای دندانپزشکی فقط برای استفاده حرفه ای هستند، سعی نکنید از این ابزارها برای دندانپزشکی DIY در خانه استفاده کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید