معرفی بهترین ورزش برای کاهش استرس و اضطراب

امروزه همه دچار گرفتگی‌های زندگی و مشکلات هستیم. حاصل این گرفتاری‌ها گاهی اوقات استرس و اضطراب روزمره برای ما می‌باشد که خود استرس و اضطراب باعث به‌وجود امدن مشکلات روحی و جسمی بسیاری می‌شوند. اما ما فقط فکر می‌کنیم استرس با دارو درمانی قابل حل می‌باشد که این باور اشتباه است. بسیاری از ورزش‌های هوازی و ورزش‌های رزمی به درمان یا کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنند. ما در این مطلب تاثیر شگفت‌انگیز ورزش‌ها برای کاهش استرس و اضطراب را بررسی خواهیم کرد. با نجوا نیوز همراه باشید.

استرس و اضطراب چیست؟

در ادامه بخوانید ورزش مناسب برای نوجوانان

استرس چیست؟ هروقت در محیطی ناآشنا یا موقیت دلهره‌آور قرار می‌گیریم دچار استرس می‌شویم این استرس گاهی مفید است چون باعث ایمن نگه‌داشتن ما از محیط خطرناک می‌باشد اما بیشتر اوقات برای بدن فقط زیان‌آور می‌شود. منبع استرس یا درونی یا عامل بیرونی می‌تواند باشد. این احساس باعث ناآمیدی ما و ناتوانی در انجام امور می‌شود. اگر بدن به استرس پاسخ دهد در‌واقع اضطراب ایجاد می‌شود، می‌توان گفت اضطرب پاسخ بدن به استرس است. معمولا استرس باعث دردهای بدنی، ضعف جسمانی و منشا بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی می‌باشد.

 

 

آیا ورزش برای کاهش استرس و اضطراب مفید است؟

قبل از معرفی بهترین ورزش برای کاهش استرس و اضطراب بهتراست که بررسی شود که آیا ورزش برای کاهش استرس و اضطراب مفید است؟ جواب این سوال بله است. ورزش باعث کاهش استرس و اضطراب همچنیین عاملی مهم برای ترشح آندروفین می‌باشد.استرس باعث ناتوانی‌های فکری و به‌دنبال آن مشکلات جسمی، دردهای بدنی ‌سردرد و کمر درد را همراه دارد، ورزش درواقع یک راه حل بسیار مناسب برای کاهش استرس و اضطراب است. همان‌گونه که استرس ذهن و بدن را درگیر خود می‌کند بهتر است ورزشی را انجام دهیم که دقیقا همین کار را انجام دهد و ذهن و بدن ما را مستقیم درگیر کند. در واقع ورزش یک داروی طبیعی برای امراض روحی ازجمله استرس و اضطراب می‌باشد. معمولا ورزش‌های هوازی نقش تعیین کننده در سوخت‌وساز و متابولیسم بدن دارند. همچنین انجام فعالیت‌های ورزشی معمولا آرامش فکری به‌دنبال دارند.

 

ورزش برای کاهش استرسبهترین ورزش برای کاهش استرس و اضطراب کدام است؟

تای‌چی

این ورزش متعلق به مردم چین باستان می‌باشد. ورزش تا‌ی‌چی آنقدر تاثیر بر سلامت و افزایش تمرکز دارد که چند هفته اندک اندازه سالها کارکردن می‌باشد. الویت اصلی این ورزش به‌جای تاکید بر عضله سازی یا تناسب اندام تاکید فراوان بر درمان ذهنی و ذهن دارد. تاثیر این ورزش بسیار زیاد می‌باشد، تاحدی که مکمل درمانی برای افرادی که دارای افسردگی هستند می‌باشد.

برخلاف تمامی ورزش‌های رزمی که سبکی خشن دارند ورزش تا‌ی‌چی دارای حرکاتی سبک و بسیار آرام است. در این ورزش تاکید بر کنترل ذهن و افزایش انرژی مثبت زندگی می‌باشد. این ورزش علاوه بر درمان افسردگی تاثیر بسیاری در کنترل استرس و اضطراب فرد نیز دارد.

 

 ورزش یوگا

یوگا ورزش کشور هند می‌باشد. یوگا درواقع یک ورزش برای کنترل و تمرکز ذهنی می‌باشد. این ورزش تقریبا شبیه به ورزش تای‌چی می‌باشد. تاکید افرادی که یوگا کار می‌کنند رسیدن به آزادی نهایی است. این ورزش کمک به ایجاد تمرکز بدنی و مقابله با استرس و اضطراب می‌کند. همچنین گردش خون را کنترل می‌کند.

بیشتر حرکات یوگا کششی هستند و کاملا بی‌خطر برای تمامی سنین زن و مرد می‌باشد. این ورزش کمک به داشتن فکری آرام تر و کمک به رفع خستگی جسم می‌کند.

رقص درمانی برای کاهش استرس

رقص

بله درست متوجه شده‌اید رقص. رقص همواره جز ورزش‌های سبک هوازی بوده است اما هیچ‌گاه جز تمرین‌های سخت عضلانی نمی‌باشد با این حال انجام رقص باعث تناسب بدنی نیز می‌شود. چه چیزی بهتر از یک رقص گروهی برای تمرکز و رسیدن به آرامش ذهنی می‌باشد؟

معمولا رقص‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توان به‌صورت گروهی در باشگاه یا به‌صورت فردی در منزل جهت کاهش استرس و اضطراب انجام داد.

 

شنا

معمولا ورزش‌هایی مانند شنا به‌دلیل ارتباط بدن با آب بسیار آرام‌بخش می‌باشند. شنا کردن علاوه‌بر کاهش استرس و اضطراب، اعتماد به‌نفس را نیز بالا می‌برد. معمولا اگر در صبح شنا کنید کل روز را پر انرژی‌تر خواهید بود و اگر در عصر شنا کنید خستگی شما کمتر خواهد شد. با شنا کردن مقدار بیشتری اکسیژن وارد خون می‌شود که همین باعث آرامش فردی می‌شود. همچنین شنا باعث ترشح آندروفین در مغز می‌شود.

شنا برای کاهش اضطراب

بوکس

بوکس یک ورزش دو نفره می‌باشد که باعث افزایش هماهنگی دست و چشم می‌شود. همچنین استقامت بدنی را بالا می‌برد. بوکس مانند شنا باعث افزایش آندروفین در بدن می‌شود که خلق‌وخوی فرد را بهتر کرده و باعث کاهش استرس و اضطراب نیز می‌شود. این ورزشی بسیار مناسب برای کنترل خشم نیز می‌باشد، زیرا زدن ضربات سنگین این ورزش باعث تخلیه انرژی بدن نیز می‌شود.

 

پیاده‌روی

یکی از کم دردسرترین ورزش‌ها و کم هزینه‌ترین ورزش پیاده‌روی است. پیاده‌روی روش مناسب برای تحمل یا برطرف کردن مشکل روحی پیش آمده است. با پیاده‌روی به‌طور منظم آندروفین وارد جریان خون می‌شود که باعث کاهش درد و یا حتی کاهش استرس نیز می‌شود. البته بهتر است در ابتدا اگر تازه وارد هستین و برای اولین‌بار میخواهید این روش را امتحان کنید بهتر است هفته‌ای دوبار به مدت ده دقیقه این‌کار را انجام داده تا به مرور زمان بدن شما عادت کند و سپس به‌تدریج به 5 الی 6 بار در هفته برسانید.

پیاده روی در درمان استرس

باغبانی

این فعالیت به‌ظاهر ساده باعث سوزاندن کالری می‌شود. علاوه‌بر سوزاندن کالری باغبانی باعث آرامش فکری نیز می‌باشد که تاثیر زیادی در کاهش استرس ما دارد.

تاثیر باغبانی در کاهش استرس

آندروفین چیست؟ آندروفین معمولا مسکن طبیعی بدن گفته می‌شود که وظیفه اصلی آن کاهش درد بدن می‌باشد. خنده، ورزش و یا حتی گریه باعث ترشح آندروفین می‌شود. به‌طور کلی ترشح این هورمون باعث افزایش شادی و حالت خوشی می‌شود.

 

 

سخن پایانی:

به‌طور کلی می‌توان گفت تاثیر ورزش بر کاهش استرس و اضطراب ثابت شده است.طبق تحقیقات ورزش‌های هوازی و آرام‌بخش مثل ورزش‌هایی با حرکات کششی ایجاد موج آلفا در مغز می‌کنند که نشانه آرامش ذهنی می‌باشد. بهتر است قبل از دارودرمانی برای مشکلاتی نظیر افسردگی یا استرس و اضطراب اندکی ورزش‌های هوازی یا مدیتیشن و یا حتی پیاده‌روی کنید البته درنظر داشته باشید ورزش‌هایی مانند بوکس که باعث ترشح آندروفین نیز می‌شوند گاهی اوقات آسیب‌های بدنی نیز به ما وارد می‌کنند پس با دقت بیشتر ورزش متناسب با خودتان را جهت سلامتی بیشتر یا کاهش سطح استرس و اضطراب انتخاب کرده و انجام دهید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید