نان ایرانی چهار نوع است که بسیار محبوب و مورد استفاده مردم است به نام های بربری، سنگک، تافتون و لواش. با این حال، انواع دیگری نیز در هر روستا و شهر در سراسر کشور وجود دارد. در نجوا نیوز قصد داریم در مورد بهترین نوع نان در ایران صحبت کنیم.

نان موهبتی الهی محسوب می شود و در فرهنگ آشپزی ایرانی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین نانوایی نیز به عنوان یکی از مهم ترین عناصر شهری کشور ایران به شمار می رود. در هر محله از هر شهر یا روستای ایران، نانوایی های متعددی وجود دارد که انواع نان ها را به مردم عرضه می کنند. نان های رایج ایرانی معمولاً حجم زیادی ندارند و در واقع کاملاً نازک و سبک هستند. البته در برخی از شهرها و مناطق کشور انواع نان های کاملاً حجیم هستند که توسط اقوام مختلف پخته می شود.

بهترین نانبهترین و سالم ترین نان

  • نان سفید با نان گندم
  • نان سبوس دار یا قهوه ای

بهترین نان

نان سنگگ

سنگک در لغت به معنای سنگ کوچک است (سنگ مخفف سنگ). از آنجایی که نان در کوره پخته می شود، نام خود را روی تختی از سنگ های کوچک گرفته است. این نان سبوس دار ساده و مستطیلی است. برخی از نانوایی ها انواع مختلفی از چاشنی ها مانند کنجد، گیاهان خشک و زیره را اضافه می کنند.

خوردن کباب، دیزی و آبگوشت با سنگک بسیار رایج است. سنگک نه تنها در ایران، بلکه در آذربایجان نیز رواج دارد.

بهترین نانچگونه نان سنگک درست کنیم؟

نانوا برای درست کردن سنگک آرد را با آب و نمک و مخمر مخلوط می کند. سپس می گذاریم کمی استراحت کند و در نهایت خمیر را روی سطح صافی پهن می کند، نانوا معمولاً مقداری کنجد سفید یا سیاه دانه روی آن می گذارد و روی سنگ های داخل تنور قرار می دهد. نتیجه نفس گیر است. می توانید آن را برای صبحانه با پنیر، املت یا مربا میل کنید. همچنین ایرانیان نان سنگک را ریز کرده و داخل آبگوشت یا خورش می گذارند تا خیس بخورد و می خورند. این ترکیب Telit نام دارد و واقعا شگفت انگیز است.

نان تافتون

نان تفتان یا تافتون یک نان نرم و در عین حال ترد، سبک و در عین حال مغذی است که می تواند شما را عاشق کند. نان تافتون شبیه نان لواش است. تافتون دایره‌ای شکل است، در حالی که معمول‌ترین شکل نان لواش مستطیل است. حباب های قهوه ای روشن روی سطح تافتون نیز می تواند آن را متفاوت کند. همچنین برای تهیه تافتون باید مقداری روغن اضافه کنید.

چگونه نان تافتون درست کنیم؟

تمام مواد تشکیل دهنده نان تافتون شبیه بربری است. با این حال، شکل کاملا متفاوت است. باید یک لایه نازک از خمیر را با وردنه داشته باشید و آن را در فر یا روی قابلمه داغ قرار دهید. پخت تافتون راحت تر از نان لواش است زیرا روغن آن بافت نرم را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

نان بربری

واژه باربری به معنای متعلق به باربر است و باربر مخفف گروهی از مردمی است که در شمال شرق ایران زندگی می کردند. این نان از زمانی که نان در آن منطقه پخت و به تهران آورده شد، نام خود را گرفت.

نان بربری احتمالا زیباترین نان ایرانی است. لایه ترد طلایی باعث آب دهان شما می شود و بافت نرم داخل آن شما را شگفت زده می کند. نان بربری زمانی کمال خود را نشان می دهد که تازه و گرم است آن را می خورید. می توانید این نان عالی را برای صبحانه با مقداری پنیر یا ترکیب فوق العاده کره و عسل با چای سیاه میل کنید.

بهترین نانچگونه نان بربری درست کنیم؟

برای داشتن نان بربری کامل باید آرد گندم، کمی نمک و شکر، مایه خمیر، کمی روغن و آب خمیر را با هم مخلوط کنید. سپس اجازه دهید خمیر چند ساعت استراحت کند و پس از آن مقداری خمیر را روی سطح روغنی قرار دهید. باید مانند تصویر زیر یک شکل بیضی بلند درست کنید و با چاقو چند خط طولی روی آن بکشید. اگر می خواهید آن لایه طلایی را داشته باشید، باید مقداری زرده مخلوط شده روی آن را با قلم مو بزنید و در صورت تمایل روی آن کنجد بپاشید. با قرار دادن آن در فر به مدت حدود 20 دقیقه، نتیجه شما را مبهوت می کند.

نان لواش

لواش نان ایرانی رقیق، صاف و مسطح است که همه روزه در خانه های ایرانی استفاده می شود. نان لواش ممکن است برخلاف دیگر انواع نان ایرانی از نظر تغذیه کم باشد، اما احتمالاً مفیدترین آن است. ایرانی‌ها از آن برای ساختن نقش‌های پرشده کوچک به نام «لقمه» بیشتر برای صبحانه و شام استفاده می‌کنند.

این نان در مقایسه با نان های دیگر کاملاً نازک است تا جایی که گاه به اندازه کاغذ نازک می شود و به همین دلیل نان خوبی برای پیچیدن دور غذا یک لقمه محسوب می شود.

بهترین نانچگونه نان لواش درست کنیم؟

برای تهیه یک نان لواش خوشمزه باید مقداری آرد و آب و نمک زا مخلوط کزده و روی سطح صافی ریخته و کمی از خمیر را در آن قرار دهید و با وردنه آن را صاف کنید و به شکل مسطتیل در بیاید. سپس باید یک تابه را روی حرارت قرار دهید و بگذارید داغ شود سپس خمیر صاف شده را مانند پنکیک داخل تابه قرار دهید. بعد از چند دقیقه باید طرف دیگر نان را هم بپزید و نان لواش عالی خود را در دست دارید.

مراقب زمان پخت باشید. نان لواش را می توان به راحتی بیش از حد پخت، بنابراین باید چندین بار آن را بررسی کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید