غذاهای سرخ شده در بسیاری از غذاهای سنتی نقش دارند و جزء اصلی صنعت فست فود هستند. با این حال، غذاهای سرخ شده می تواند تأثیر منفی بر سلامتی داشته باشد. این تا حدی به دفعات مصرف آن بستگی دارد، بلکه به نوع روغنی که استفاده می کنید و نحوه استفاده از آن نیز بستگی دارد.

نجوا نیوز به بررسی بهترین روغن ها برای سرخ کردنی می پردازد.

بهترین روغن سرخ کردنی

بهترین روغن برای سرخ کردن (رتبه بندی بر اساس انواع روغن)

روغن سرخ کردنی باید سه کیفیت داشته باشد. اول، باید از نظر طعم خنثی باشد، دوم، باید مقرون به صرفه باشد و سوم، باید “نقطه دود” بالایی داشته باشد.

به روغنی که در آن سرخ می‌کنید به‌عنوان بخشی از روش پخت و پز فکر کنید، نه ماده‌ای که طعم را به شما می‌دهد. روغن سرخ کردنی خوب کاملاً بی مزه است، بنابراین با طعم غذای سرخ شده رقابت نمی کند.

برای بهترین نتیجه در هنگام سرخ کردن، غذا باید کاملاً در روغن داغ غوطه ور شود، از این رو اصطلاح سرخ کردن با چربی “عمیق” نامیده می شود. این توضیح می دهد که چرا انتخاب یک روغن مقرون به صرفه ضروری است، زیرا برای سرخ کردن مناسب به مقدار زیادی از آن نیاز دارید.

حالا میپرسید نقطه دود چیست؟ آن را مانند یک صخره درجه حرارت در نظر بگیرید – از روی آن عبور کنید و روغن می سوزد و طعم تلخی در غذای شما ایجاد می کند و در آشپزخانه شما خطر ایجاد می کند. یک نشانه بصری منظم برای تشخیص زمانی که روغن به نقطه دود خود می رسد: درخشش متوقف می شود. نقطه دود روغن بسته به منبع روغن، بین 325 درجه فارنهایت تا 525 درجه فارنهایت قرار می گیرد. این طیف وسیعی است. به یاد داشته باشید که سرخ کردن با چربی عمیق معمولاً به دمای 350 درجه یا بالاتر نیاز دارد. این بدان معنی است که شما باید در روغنی با نقطه دود حداقل 400 درجه سرخ کنید، همانطور که همه روغن های ذکر شده در زیر دارند.

روغن ذرت

مزایا: مقرون به صرفه ترین و در دسترس ترین روغن موجود در بازار، نقطه دود بالا.

معایب: فاقد ارزش غذایی

 

روغن مخلوط (معروف به روغن نباتی)

مزایا: یافتن آسان و مقرون به صرفه، ترکیبی از مزایای چند روغن گیاهی است.

معایب: تنوع گسترده بین مارک ها، بنابراین نقاط دود می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

 

روغن های گیاهی (کلزا، آفتابگردان، پنبه دانه، گلرنگ)

مزایا : نقاط دود نسبتاً زیاد در سراسر صفحه.

معایب : ممکن است حاوی مواد حساسیت زا باشد که به وضوح روی برچسب جلویی آن ذکر نشده است.

بهترین روغن سرخ کردنی

روغن بادام زمینی

مزایا: بسیار مقرون به صرفه و ماندگاری طولانی مدت.

معایب : بادام زمینی یک آلرژی رایج است.

 

روغن آووکادو

مزایا : بالاترین نقطه دود و ارزش غذایی موجود.

معایب : گران است و در بطری های کوچک فروخته می شود.

 

روغن نارگیل

مزایا: می تواند برخی از مزایای سلامتی را ارائه دهد.

مضرات : نقطه دود پایین، به ویژه زمانی که تصفیه نشده باشد، و دارای چربی های اشباع بالا است.

 

آیا روغن زیتون برای سرخ کردن خوب است؟

روغن زیتون از لیست روغن های سرخ کردنی بالقوه ما حذف شده است زیرا سه ویژگی مورد نظر ما در هنگام سرخ کردن را ندارد. روغن زیتون به جای اینکه بدون طعم باشد، عطر و طعم زیبایی دارد. همچنین از نظر قیمت بسیار بالاتر از بسیاری از روغن های ذکر شده در بالا است. علاوه بر این، و شاید بزرگترین ضربه به روغن زیتون، این واقعیت است که نقطه دود پایین آن 325 درجه فارنهایت است، که آن را شکننده و آسان می کند. اگر دستوری گفته است که در روغن زیتون سرخ کنید، سعی کنید آن را با یک گزینه پایدارتر و خنثی تر مانند روغن ذرت مخلوط کنید.

 

سالم ترین روغن برای سرخ کردن چیست؟

در حالی که سرخ کردن مترادف با پخت و پز سالم نیست، نوع روغن مورد استفاده در هنگام سرخ کردن در واقع می تواند تفاوت ایجاد کند. روغن آووکادو حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 9 و امگا 3 است و به ویژه اسید اولئیک بالایی دارد. نشان داده شده است که اسیدهای چرب غیراشباع مانند اینها کلسترول بد و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهند. این باعث می شود روغن آووکادو سالم ترین انتخاب در هنگام سرخ کردن باشد. ما دوست داریم روغن آووکادو را در دستور العمل هایی با زمان پخت طولانی تر، مانند مرغ سرخ شده ، جایگزین کنیم .

بهترین روغن سرخ کردنی

بهترین روغن برای سرخ کن

یک سرخ کن با هوا را مانند یک اجاق کوچک با منبع گرمایی متمرکز در نظر بگیرید که بسیار نزدیک به غذای در حال پخت آزاد می شود. به همین دلیل، نقطه دود روغن در هنگام سرخ کردن هوا اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای اطمینان از قهوه ای شدن یکنواخت، بدون سوختن، روغن های مایع بهترین گزینه برای این کار هستند. بیشتر روغن هایی که در بالا توضیح دادیم به شکل بطری هستند و می توانید آنها را در هر سوپرمارکتی تهیه کنید.

 

با روغن بعد از سرخ کردن چه کنیم

مهمتر از همه، روغن قبل از دست زدن یا دور ریختن باید کاملاً خنک باشد. در صورت استفاده مجدد از روغن، از یک الک مشبک ریز عبور دهید و ذرات یا مواد زائد را دور بریزید – بعداً در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد! در صورت دور ریختن روغن، در یک ظرف قابل مهر و موم (و به طور ایده آل بازیافت) مانند قوطی قهوه قدیمی ریخته و دور بریزید. برخی از شهرها همچنین ممکن است سایت های جمع آوری را برای بازیافت روغن مصرف شده ارائه دهند.

 

روغن لادن: یکی از اولین تولیدکنندگان روغن خوراکی در ایران بوده و هنوز هم این افتخار را دارد که انواع روغن های مرغوب را برای خانواده های ایرانی تهیه کند. امروزه لادن با استفاده از سالها تجربه، دانش به روز، تجهیزات مدرن و کارشناسان حرفه ای، برند شماره یک ایرانی در تولید روغن خوراکی می باشد.

روغن بهار: امروز روغن سرخ کردنی بهار یک همراه و هم‌دست خوب و آشنا برای شما در آشپزخانه‌های‌تان است. یک روغن حرفه‌ای در سرخ‌کردنی بهتر از هر روغن دیگری ترد و طلایی می‌کند، نقطه دود بالایی دارد و در مقابل حرارت مقاوم است، مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان دارد که غذایی سبک و خوشمزه تحویل شما و خانواده‌تان می‌دهد و از همه مهم‌تر برپایه جوانه ذرت تهیه می‌شود.

روغن غنچه: روغن سرخ‌کردنی غنچه انتخاب کدبانوها و آشپزهای حرفه‌ای برای غذاهای خوشمزه سرخ‌کردنی است، چرا که کف و دود نمی‌کند، باعث تغییر رنگ و مزه غذا نمی‌شود و به دلیل درصد بالایی از اسیدهای چرب اشباع نسبت به دیگر روغن‌ها در برابر حرارت مقاوم‌تر است و عمر طولانی دارد. یعنی علاوه بر عملکرد عالی و سلامت تغدیه‌ای یک محصول بی‌نظیر برای غذاهای سرخ‌کردنی خوشمزه و ترد و طلایی است

بهترین روغن سرخ کردنی

روغن اویلا: روغن سرخ‌کردنی شفاف اویلا با ترکیبی از بهترین روغن‌های گیاهی، بدون پالم و بدون اسیدهای چرب ترانس تولید شده است. این روغن حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ است که اسیدهای چرب ضروری برای بدن هستند. همچنین فاقد اسید چرب ترانس است و ضمن اینکه از اسیدهای چرب اشباع کمتری برخوردار است، مقاومت بالایی نسبت به حرارت دارد. وجود پالم سبب کدر شدن روغن می‌شود از این رو اغلب روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی در بسته‌بندی مات به بازار عرضه می‌شوند.

روغن فامیلا: روغن سرخ‌کردنی شفاف فامیلا نقطه‌ی دود بالایی دارد در نتیجه به هنگام سرخ کردن کمتر تغییر رنگ می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود بافت غذا حفظ و طعم آن بهتر شود.

روغن طبیعت: روغن سرخ کردنی طبیعت روغنی که با حداکثر مقاومت در برابر حرارت، از اسیدهای چرب اشباع کمتری برخوردار است و همچنین فاقد اسید چرب ترانس می‌باشد. برای تولید این روغن، روغن های ذرت و کانولا جایگزین روغن پالم شده اند، این تغییر ترکیب باعث می شود این روغن حتی در دمای یخچال هم ابری و کدر نشود. همچنین  بطری این روغن بالایه ای مقاوم به آفتاب پوشانده شده است.

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید