درمان متمرکز بر عاطفی  (EFT) درمانی است که توسط دکتر سو جانسون ساخته شده است. گاهی اوقات EFT درمانی نامیده می شود، که اغلب بر ارتباط بین پاسخ های عاطفی و نیازهای فیزیکی در روابط متمرکز است. ممکن است در تنظیم احساسات و هدایت احساسات غیر مفید به شما کمک کند. این درمان در درجه اول بر روابط بزرگسالان، از جمله روابط صمیمی و روابط با اعضای خانواده، و همچنین دلبستگی و پیوند ایمن متمرکز است.

ای اف تیای اف تی (EFT) چیست؟

اصول EFT معتقد است که درمان کوتاه مدت می تواند روابط بین فردی مشکل ساز را تغییر دهد و به افراد کمک کند تا با دلبستگی ناایمن مقابله کنند.

بخش قابل توجهی از تحقیقات EFT  نشان می دهد که درمان بسیار موثر است و بیماران EFT می توانند بهبود قابل توجهی را نشان دهند. EFT را می توان به صورت حضوری یا از طریق روش های آنلاین بررسی کرد. EFT می تواند یک تجربه درمانی فردی باشد یا با دیگران انجام شود. خانواده درمانی متمرکز بر عاطفه می تواند راهی برای ترمیم پیوندهای خانوادگی باشد، در حالی که  زوج درمانی متمرکز بر عاطفه می تواند یک مداخله زوج مفید باشد که ممکن است به هر دو نفر در افزایش آگاهی از احساسات خود و بازسازی تعاملات با یکدیگر کمک کند.

درمان متمرکز بر عاطفه یک فرآیند گام به گام فعال است

EFT به طور معمول شامل نه مرحله است. در طول یک جلسه EFT، افراد، زوج‌ها یا خانواده‌ها ممکن است تجربیات عاطفی و رفتارهای مربوطه خود را بررسی کنند، که می‌تواند به شناسایی نقش‌های ایفا شده در روابط کمک کند. تأثیر اقدامات خاص بر روی اتصال نیز ممکن است مورد بحث قرار گیرد.

در زوج درمانی، مشاور ممکن است نحوه تعامل یک زوج را ارزیابی کند. مشاور ممکن است فرآیند تغییر را برای ایجاد پیوندهای دلبستگی بزرگسالان قوی‌تر بین افراد ایجاد و تشویق کند. فعل و انفعالات چرخه منفی از طریق این روش کاهش یافته و تغییر می کنند. رویکردهای درمانی برای مداخلات EFT با زوج ها معمولاً شامل یک بحث بدون قضاوت و باز است تا شرکت کنندگان بتوانند احساسات خود را بدون ترس بیان کنند.

ای اف تیدر ابتدای EFT، ممکن است نگرانی های اولیه در یک رابطه را شناسایی کنید و محرک های تعارض را مشخص کنید. در این مرحله، مشاور ممکن است هر گونه ترس و احساس ناخوشایندی را که به منفی‌گرایی یا تعارض کمک می‌کند، شناسایی کند. آنها ممکن است به شما در توصیف احساسات و خواسته های خود کمک کنند.

در مرحله بعد، مشاور ممکن است به زوج کمک کند تا الگوهای تعامل خود را تغییر دهند و به آنها اجازه می دهد احساسات خود را بیان کنند. سپس به آنها آموزش داده می شود که چگونه نیازهای طرف مقابل را بیان کنند و بپذیرند. مرحله آخر زمانی است که به زوجین روش های ارتباطی جدید برای بیان مشکلات و ایجاد راه حل نشان داده می شود. در نهایت، زوج ممکن است یاد بگیرند که چگونه از مهارت های تازه کسب شده خود در خارج از جلسه مشاوره استفاده کنند.

درمان عاطفی متمرکز ممکن است روابط عاشقانه شما را بهبود بخشد

زوج‌درمانی متمرکز بر عاطفی  اغلب یکی از مؤثرترین روش‌ها برای کاهش تعارض در روابط است و ممکن است به زوج‌ها در مواجهه با مسائل ارتباطی کمک کند. EFT برای زوج ها ممکن است برای درگیری های زیر استفاده شود:

  • مسائل صمیمیت
  • دلبستگی ناامن
  • مسائل مربوط به تعهد
  • مشکل در برقراری ارتباط
  • سرکوب عاطفی
  • سوء تفاهم ها
  • تعارض زناشویی
  • طلاق
  • ارزش های متفاوت
  • کنترل ضربه

هنگامی که زوج ها با نگرانی های مهم در رابطه روبرو می شوند، ممکن است خشم و عصبانیت را تجربه کنند. از طریق EFT، زوج‌ها ممکن است از احساسات خود، تأثیر اعمالشان بر رابطه و چگونگی غلبه بر تعارض و برقراری ارتباط سالم آگاه‌تر شوند.

ای اف تیدرمان متمرکز بر عاطفی ممکن است به شما کمک کند احساس اعتماد به نفس کنید

درمان متمرکز بر عاطفی  ممکن است برای کار با افراد استفاده شود. این می تواند به کسی کمک کند تا در روابط خود مطمئن تر یا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. این  تمرکز درمانی همچنین ممکن است به افراد کمک کند تا پاسخ های خود را در روابط کلیدی خود گسترش دهند و گسترش دهند.

اگر فردی دارای مشکلات دلبستگی، تروما یا اختلال شخصیت باشد، این درمان EFT ممکن است به او کمک کند تا احساسات خود را در پاسخ به محرک ها و خاطرات متوجه شود.

درمان عاطفی متمرکز ممکن است ارتباطات خانواده را بهبود بخشد

خانواده ها ممکن است از درمان متمرکز بر عاطفی استفاده کنند. یک مشاور ممکن است برای ارزیابی احساسات اساسی در الگوهای تعامل خانواده کار کند و به آنها کمک کند تا بر اساس این مشاهدات ارتباط برقرار کنند. EFT ممکن است به هر یک از اعضای خانواده کمک کند تا بفهمند چگونه دیگران را در خانواده به خطر بیاندازند و اعتبار آنها را تأیید کنند. در محیط خانواده، EFT ممکن است در برخورد با موقعیت‌های پیچیده مانند طلاق، خانواده‌های ترکیبی یا مشکلات رفتاری در نوجوانان ارزشمند باشد.

نقاط قوت ای اف تی

EFT ممکن است به مشتریان کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با احساسات پنهان خود به جای اجتناب از آنها کنار بیایند. EFT توسط مشاوران خبره انجام می شود که معمولاً تحت آموزش های تخصصی در مراکز آموزشی دانشگاهی قرار می گیرند و باید در مورد آخرین تحقیقات تجربی در مورد توسعه تکنیک های EFT به روز باشند. علاوه بر این، مطالعات از اثربخشی EFT برای افراد، خانواده ها و  زوج ها حمایت می کنند.  اگرچه EFT معمولاً برای بهبود روابط بزرگسالان استفاده می شود، اما می تواند برای درمان بیماری های روانی مانند PTSD نیز موثر باشد.

محدودیت ها

برخی از روان درمانگران EFT را مورد انتقاد قرار داده اند و استدلال می کنند که برای تعیین اثربخشی آن به تحقیقات بیشتری نیاز است. این انتقاد برای یک تکنیک درمانی غیر معمول نیست – در زمینه تحقیقات روانشناسی، اغلب بحث ها و مطالعات مداومی وجود دارد که به اثربخشی درمان های مختلف می پردازد.

EFT در درجه اول بر مشکلات رابطه ای و مبتنی بر دلبستگی متمرکز است. ممکن است برای کسانی که به دنبال حمایت برای نگرانی های فردی یا درگیری های غیر بین فردی هستند، سودی نداشته باشد. علاوه بر این، فرآیند درک بهتر احساسات شما معمولاً یک تلاش برای یادگیری مادام العمر است، بنابراین درک کنید که EFT احتمالاً همه روابط شما را «رفع» نخواهد کرد. هنگام انتخاب بهترین روش درمانی برای شما، گزینه های خود را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید