با توجه به افزایش جمعیت و گسترش رفت و آمد شهری و بین شهری برای رسیدن به امور کاری، نیاز به خودرو بسیار بیشتر از قبل شده است. چیزی که برای هر خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، میزان
امنیت آن است. خودرو ها باید مطابق استاندارهای بین المللی امنیت تولید و ساخته شوند تا بتوان با خیال راحت، به ایمن بودن آن اکتفا کرد. ما در نجوا نیوز ایمن ترین خودروهای ایرانی را به شما معرفی می کنیم تا در صورت نیاز به خودرو، خرید خود را از بین آنها انجام دهید. معمولا وقتی از ایمنی خودروهای داخلی صحبت می کنیم، اغلب فکر می کنیم که هر چه خودرو بزرگتر و قوی تر باشد، ایمن تر است. در صورتی که عوامل ایمنی برای نجات جان مسافران و رانندگان از افکار عمومی دور است. در وهله اول حفظ کابین در تصادفات از جلو یکی از مهم ترین عوامل در بحث ایمنی است. اگر بخواهیم این موضوع را کمی واضح تر توضیح دهیم، باید بدانید که در صورت بروز تصادف، تمامی قطعات موتور و حتی داشبورد نباید به داخل کابین نفوذ کند. در واقع راننده و سرنشینان نباید در اولین ضربه تحت فشار این قطعات باشند. همچنین عامل دیگری که در تست های تصادف بررسی می شود باز نشدن درها در هنگام ضربه های شدید است. زیرا باز شدن درها باعث پرت شدن سرنشینان از خودرو می شود که خود می تواند به صورت کلی و جداگانه به آن پرداخته شود. علاوه بر این عوامل، بلند نشدن چرخ‌های عقب در هنگام برخورد، ایمنی شیشه‌ها و خم نشدن ستون‌ها و سقف از دیگر عواملی هستند که به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

 

لیست امن ترین خودرو ایرانی

اما علاوه بر کمربند ایمنی، کیسه هوا و. . . تجهیزاتی بر روی خودروها نصب شده و مانع از ایجاد تصادف می شوند که ایمنی فعال برای خودرو ایجاد می کنند. سیستم های ایمنی فعال، با شروع فعالیت خودرو از به وجود آمدن تصادفات جلوگیری می کند. سعی خودروسازان بر اینست که هم سیستم ایمنی خودرو را بهبود بخشند، یعنی هم از ایجاد تصادف جلوگیری کنند (با کمک سیستم ایمنی فعال) و هم اگر تصادفی ایجاد شد، تلفات و خسارت های آن را به حداقل برسانند. خب حالا بهتر است چند نمونه از ایمن ترین خودروهای تولید شده در کشور را مرور کنیم. البته قبل از هر چیز بهتر است در نظر داشته باشید که این خودروهایی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم در نمونه های اصلی تست شده اند. مثلا پژو 206 اصل قطعا آلیاژ و استحکام بالاتری نسبت به حالت ایرانیزه دارد. می توان به عنوان ایمن ترین خودروهای ایران، به  موارد زیر اشاره کنیم.

 

پژو 206

 

پژو 206

پژو 206 یکی از محبوب ترین انواع خودروهای تولید داخلی است. به دلیل اندازه کوچک، شتاب بالا، طراحی داخلی و خارجی بسیار زیبا و جذابی که دارد با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است. جالب است که بدانید این خودرو، یکی از ایمن ترین خودروهای ایرانی است . این خودرو پرفروش ایران، کمترین میزان تصادفات جاده ای را تابحال داشته است و توانسته 4 ستاره ایمنی را از موسسه یورو انکپ را کسب کند. طراحی که این خودرو دارد به همراه تقسیم نیرو ها در هنگام ضربه از جلو می تواند بیشترین میزان محافظت از خودرو را داشته باشد. این خودرو توانسته در تست های تصادف امتیاز بالایی کسب کند.

 

سمند

 

سمند

سمند لقب ایمن ترین خودرو ایران را به خود اختصاص داده است. این خودرو، جز انواع معدودی است که خارج از ایران تست شده است و نتیجه تست تصادف شرکت مایر انگلستان، آن را جز خودروهای نسبتا ایمن قرار داده است. یکی از عواملی که نقش بزرگی در تامین ایمنی این خودرو دارد، بدنه و ستون های ضخیم آن است. این خودرو مقاومت مناسبی در قسمت کابین در برابر ضرباتی که در حین تصادف به آن وارد می شود، دارد. اما همچنان قسمت سقف و رکاب آن، جز نقاط ضعف این خودرو محسوب می شود و بیشترین آسیب به خودرو از این مناطق وارد می شود.

خودروهای دیگر تولید ملی که بر پلتفرم سمند هستند نیز همین ویژگی را دارند. سورن و دنا با داشتن ترمز ضد قفل، ایربگ های جانبی و راننده و سرنشینان جلو و توزیع نیروی ترمز در آنها باعث شده تا ایمنی بسیار زیادی نسبت به سایر خودرو ها ایجاد کند.

 

تندر 90

 

تندر 90

این خودرو پرفروش ایران قرار بود ابتدا جایگزین پیکان شود و در لیست ایمن ترین خودروی ایرانی قرار دارد. ایمنی این خودرو از طریق کیسه های هوا و سیستم ترمز آن تامین می شود، با این حال توانسته در تست رانندگی سه امتیاز ایمنی کسب کند. این خودرو مانند پژو 206 ساختار خارجی و ظاهری آن باعث شده تا ایمنی بالایی داشته باشد.  ساختار آن به گونه ای است که از سرنشینان بیشترین میزان مراقبت را می کند و مرگ و میر جاده ای خیلی کمی دارد.

 

رنو ساندرو

 

رنو ساندرو

ساندرو یکی از تولیدات بسیار با کیفیت شرکت رنو است. متاسفانه واردات این خودرو خیلی زود به ایران متوقف شد. با این حال از همان ابتدای ورود به ایران فروش بسیار خوبی داشت. از نظر ساختار داخلی بسار دلبازتر و جادارتر از ال 90 است و سواری خیلی خوبی دارد. در مقایسه با هم رده های خودش از میزان ایمنی بالایی برخوردار است و می توان آن را جز ایمن‌ترین خودروهای ایرانی دانست.

 

پژو 2008

 

پژو 2008

به جرات می توان این تولید داخلی را جز ایمن ترین خودروهای ایرانی دانست. این خودرو توانسته از موسسه یورو انکپ 5 ستاره ایمنی دریافت کند. ایمنی ای که این خودرو دارد هم از طریق ایربک ها و هم از طریق ارگونومی ساخت و سیستم ترمز قوی آن تامین می شود. در تست های تصادف نیز مشخص شده که کمترین میزان آسیب به سرنشینان وارد می شود.

 

RIO

 

ریو

یکی دیگر از خودروهای ایمن بازار ایران است. ریو که توسط سایپا در ایران مونتاژ شده است با کسب سه ستاره از موسسه معتبر یورو انکاپ از نظر ایمنی در سطح خوبی قرار دارد. این خودرو که از سال 2002 تولید می شود، موتور و شاسی آن توسط شرکت فورد طراحی شده است و این مورد خاص از طراحی شاسی یکی از عوامل موفقیت ریو در کسب سه ستاره از موسسه یوروکاپ است. آیرودینامیک بسیار بالا و هندلینگ خوب ریو نیز به ایمنی بالای این سدان کمک کرده است.

 

roham

 

شاهین(رهام)

سدان شاهین در ابتدا در سال 2018 با نام رهام به نمایش درآمد. این جدیدترین مدلی است که توسط شرکتی که با خودروساز فرانسوی سیتروئن در مونتاژ و توسعه خودرو کار می کرد، توسعه داده شده است. با این حال، اعمال مجدد تحریم‌های سنگین علیه ایران توسط آمریکا در سال 2018 باعث شد که این توافق پایان یابد. سایپا شاهین با نام اولیه رهام، سدان جمع ‌وجو خانوادگی شهری است که اولین بار نمایشگاه خودرو شیراز ۱۳۹۷ رونمایی شد. این اتومبیل یکی از جدیدترین و البته پر سر و صداترین محصولات گروه خودروسازی سایپا است که هنوز وارد بازار فروش ماشین دست دوم چرا که تحویل این خودرو از نیمه تابستان امسال کلید خورده است.

باید در نظر داشته باشیم که یک خودرو ایمن هم از نظر ساختار داخلی و تمهیداتی مانند کمربند و کیسه های هوا باید مطابق استانداردها باشد، هم از نظر بدنه خودرو باید طوری باشد که هنگام تصادف کمترین آسیب را به سرنشینان وارد کند. یکی دیگر از مواردی که در ایمنی خودرو دخیل است، داشتن سیستم ترمز کارآمد و همچنین طراحی است که در هنگام وارد شدن ضربه به خودر، موتور کمترین آسیب را ببیند. خوشبختانه تولیدات جدید شرکت های سایپا و ایران خودرو جز ایمن ترین خودروهای ایرانی هستند. با گذر زمان استاندارهای جهانی در طراحی و ساخت این محصولات بیش از پیش رعایت می شوند و همین امر باعث می شود که در هنگام خرید خودرو، تولیدات داخلی را جز اولویت قرار دهیم. البته برای خرید خودرو می توانید از بازار دست دوم اقدام کنید، بهتر است که قبل از این کار راهنمای خرید خودرو دست دوم را نیز مطالعه کنید تا خرید آ گاهانه ای داشته باشید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید