ژیمناستیک ورزشی است که ترکیبی از انعطاف پذیری، استقامت، قدرت و چابکی است. ورزشکاران مهارت های آکروباتیک مانند پرش، چرخش و … را در مسابقات مختلف انجام می دهند تا توانایی های خود را به نمایش بگذارند. در حال حاضر سه نوع ژیمناستیک وجود دارد: ریتمیک، هنری و ترامپولین. در سطح المپیک، تیم های ژیمناستیک متشکل از شش ورزشکار هستند که اغلب ژیمناستیک نامیده می شود. در حالی که ژیمناستیک بیشتر به صورت انفرادی انجام می شود. در نجوا نیور همراه ما باشید تا با انواع ژیمناستیک آشنا شوید.

انواع ژیمناستیک

تاریخچه ژیمناستیک

ژیمناستیک در 500 سال قبل از میلاد در یونان باستان به عنوان راهی برای ورزشکاران برای حفظ تناسب اندام آغاز شد. با این حال، تا سال 1811 بود که جنبش ژیمناستیک المان این ورزش را مدرن کرد و تجهیزاتی مانند تیر تعادل، میله های موازی و اسب پومل را در بر گرفت. ژیمناستیک یکی از تنها ورزشی هایی است که از زمان شروع المپیک در سال 1896 در همه بازی های المپیک گنجانده شده است. امروزه، ژیمناستیک در سرار جهان با مدعیان برتر از روسیه ، رومانی و ایالات متحده بسیار محبوب است.

در ژیمناستیک، سطح بازی بسته به نوع رویداد متفاوت است. با این حال، تمام سطوح ژیمناستیک به منظور محافظت از ورزشکاران پوشانده شده است، زیرا فشار زیادی به دست ها و پاهای زیماستیک ها در طول تمرینات آنها وارد می شود. این سطح همچنین برای محافظت از ژیمناستی کارها در برابر آسیب در صورت افتادن پوشیده شده است.

تجهیزات انواع ژیمناستیک

بر خلاف بسیاری از ورزش ها، ژیمناستیک به تجهیزات مختلفی برای دستگاه های مختلف نیاز دارد. تجهیزات برای ورزش ضروری است و در بیشتر رویدادها یک قطعه کلیدی است. وسایل ژیمناستیک عبارتند از:

 • طاق
 • پرتو تعادل
 • میله
 • اسب پومل
 • ترامپولین
 • حلقه ها
 • تشک

علاوه بر وسایل ضروری، ژیماستیک کارها از حلقه های استفاده می کنند که به آن ها توانایی حرکت آرادانه هنگام انجام حرکات مختلف را می دهد آنها همچنین از گچ بر روی دست ها و پاهای خود برای کمک به حفظ دستات خود استفاده می کنند.

انواع ژیمناستیک

انواع ژیمناستیک

در یک مسابقه معمولی ژیمناستیک، تیم ها در حال رقابت با یکدیگر هستند. برای زنان، با خرک شروع می کنند و سپس به ترتیب خاصی به هر رویداد ادامه دارد. ترتیب رویدادها برای زنان با طاق شروع می شود، سپس با میله های موازی، میر تعادل ادامه می یابد. برای مردان، ترتیب عبارت است از کف، اسب پومل، حلقه های ثابت، طاق، میله موازی و میله های افقی.

یک مسابقه زمانی تمام می شود که همه تیم ها در هر رویداد بهع رقابت بپردازند. ورزشکاران همچنین می توانند به صورت افرادی بر روی دستگاه های خاص در یک مسابقه سراسرس شرکت کنند.

در ژیمناستیک، هیچ موقعیتی مشخصی وجود ندارد. ژیمناستیک ها در یکی از سه دسته ژیمناستیک ریتمیک، هنری و ترامپولین آموزش می بینند. در هر دسته، ژیمناستیک ها می توانند در هر  یک از رویدادهای ارائه شده اجرا کنند. همچنین مربیانی هستند که ژیمناستیک ها را آموزش می دهند و مهارت های آنها را بهبود می بخشند.

سبک های مختلف ژیمناستیک را بشناسید

ژیمناستیک کلاسیک که در المپیک برگزار می شود دارای دو دسته بانوان و آقایان است که 6 ماده برای آقایان و 4 ماده برای بانوان وجود دارد که عبارتند از:

مواد مسابقات مردانه: حرکات زمینی، بارفیکس، خرک، حلقه، موازی و خرک

مواد مسابقات بانوان: حرکات زمینی، پرش خرک، میله های موازی ناهموار و چوب موازه

قوانین و مقررات در ژیمناستیک

در ورزش ژیمناستیک قوانین و مقررات زیادی وجود دارد که ورزشکاران و تیم ها باید از آنها پیروی کنند. این قوانین بسته به رویدادها متفاوت است، اما برخی از قوانین وجود دارد که ثابت می مانند. قبل از شروع ورزشکاران با امتیاز اجرای 10 شروع می کنند و هر اشتباهی که در طول تمرین مرتکب شود منجر به یک دهم اختلاف امتیاز شروع می شود. اشتباهات شامل خطاهای فنی، ماند وضعیت نامناسب بدن و خطاهای زمان بندی برای زمانی که یک ژیمناستیک کار از محدودیت های زمانی برای رویدادهای زمان بندی شده فراتر می روند.

انواع ژیمناستیک

تکنیک ها و مهارت ها

برای پیشرفت، ورزشکاران باید روی قدرت بدنی، انعطاف پذیری و تعادل خود کار کنند. ژیمناستیک کارها زمان زیادی را در سالن بدنسازی صرف کار روی تناسب اندام خود می کنند تا به آنها در پیشرفت ورزش کمک کند. قدرت بدنی بسیار مهم است زیرا این ورزش یه یک ژیمناستیک کار کمک می کند تا وزن بدن خود را حرکت دهد. علاوه بر این، بسیاری از مهارت های ضروری وجود دارد که همه ورزشکاران باید بر آن مسلط باشند. این مهارت ها شامل حرکاتی مانند ایستادن روی دست، پشتی و اسپلیت است.

انواع تجهیزات ژیمناستیک

لوازم جانبی ژیمناستیک قطعات اضافی تجهیراتی هستند که می توانند برای کمک به ایمنی یا عملکرد مورد استفاده قرار گیرند.

 • خرک حلقه
 • خرک پرش
 • میله بارفیکس
 • دار حلقه
 • میله موازی
 • چوب موازنه
 • ترامپولین

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چیست؟

ژیمناستیک ورزشی است که خیلی ها آن را از سنین بسیار پایین شروع می کنند، بسیاری از ورزشکاران ایتدلال می کنند که هر چه جوان تر شروع کنید، شانس بیشتری برای رسیدن به سطوح بالاتر و موفقیت را خواهید داشت.

ژیمناستیک ورزشی است که فواید زیادی برای ورزشکاران دارد، اما می تواند برای بدن نیز مضر باشد. این چیزی است که والدین باید هنگام شروع ورزش کودک خود در نظر بگیرند. در سنین پایین، این ورزش بسیار تفریحی و ایمن است، اما با بزرگتر شدن فرزند شما و کسب مهارت های بالاتر، ورزش سخت تر می شود.

کلاس های ژیمناستیک در سنین پایین یک راه عالی برای اجتماعی کردن فرزند شما و فعال نگه داشتن اوست. بسیاری از باشگاه ها کلاس هایی را برگزار می کنند که در آن بچه ها می توانند در حین انجام بازی های سرگرم کننده و گرفتن انرژی، اصول اولیه ورزش را بیاموزند. در سطوح بالاتر، کلاس ها برای کسب مهارت ها و در نهایت رقابت در جلسات تمرکز می کنند. بسته به خواسته های فرزندتان، انها می توانند به سمت یک مسیر رقابتی در ژیمناستیک ادامه دهند یا در کلاس های تفریحی بمانند.

انواع ژیمناستیک

سنین 3 تا 5

هدف ژیمناستیک در این سنین پایین آموزش قدرت، تعادل، انعطاف پذیری و نظم است. بیشتر باشگاه هایی که کلاس هایی زا برای این گروه سنی برگزار می کنند، برای آشنا کردن بچه ها با اصول اولیه ورزش و تشویق آن ها به تفریح و در عین حال یادگیری همه چیز در مورد ژیمناستیک است. مهارت های آموخته شده بر روی کوهنوردی، پریدن، دویدن و غلت زدن متمرکز خواهد شد. اگر فرزند شما بخواهد بعدا به سطوح بالاتر برود، همه این اصول اساسی هستند.

سنین 6 تا 11

همان طور که فرزند شما بزرگتر می شود، اغلب بر اساس مهارت به جای سن در کلاس های ژیمناستیک قرار می گیرد. به این ترتیب، آنها با بچه های دیگری هستند که مهارت ها را در همان سطح خود انجام می دهند. این سطوح می توانند مانند سطوح پایین تفریحی باشند. اما در حدود این محدوده سنی است که ژیمناستیک ها می توانند به سمت ژیمناستیک رقابتی حرکت کنند.

در این سین، باشگاه ها بچه ها را تشویق می کنند تا مهارت های خاص ژیمناستیک را بیاموزند. مهارت های اساسی ماند دور زدن، ایستادن روی دست و .. که به کودک شما در آینده کمک خواهد کرد.

سن 12 سال به بالا

اگر فرزند شما ژیمناستیک را از سن بالای 12 سال شروع کند، ممکن است مجبور شود مدتی را صرف زسیدن به ورزشکاران اطراف خود کند. بسیاری از کودکان ژیمناستیک را از سنین پایین شروع می کنند و از آن زمان تا کنون مهارت های خود را بهبود می یخشند. با این حال، این بدان معنا نیست که فرزند شما عقب خواهد ماند. باشگاه ها کلاس هایی را برای بچه ها در هر سنی ارائه می دهند و مربیانی دارند که به فرزند شما کمک می کنند تا به هر سطحی که برای آن تلاش می کنند برسد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید