معنای کلمه “عشق” می تواند متفاوت باشد، اما در هسته آن، این عبارت معمولاً ابراز محبت عمیق نسبت به کسی است. یکی از تفاوت های عمده بین انواع عشق می تواند عشق رمانتیک در مقابل عشق افلاطونی باشد. عشق افلاطونی به طور کلی نوعی عشق است که در دوستی ها وجود دارد، در حالی که عشق رمانتیک معمولاً در روابط عاشقانه وجود دارد.

در همین حال، عشق خانوادگی به طور معمول در خانواده ها تجربه می شود. یونانیان باستان عشق را مطالعه می کردند و اغلب از هفت نوع از جمله اروس، فیلیا، استورج، آگاپه، لودوس، پراگما و فیلاوتیا صحبت می کردند که همگی معانی مختلفی دارند. برای به دست آوردن وضوح در مورد موضوعات مرتبط با عشق، کار با یک درمانگر مجاز به صورت حضوری یا آنلاین می تواند مفید باشد.

عشق در روابط از افلاطونیانواع مختلف عشق در روابط از افلاطونی تا رمانتیک

تمایز مهم بین  انواع مختلف عشق  می تواند عشق رمانتیک در مقابل  عشق افلاطونی یا دوستی باشد. عشق رمانتیک معمولاً احساسی است که نسبت به شریک یا همسر دارید. اگرچه این احساسات ممکن است لزوماً جنسی نباشند، اما معمولاً با صمیمیت فیزیکی مشخص می شوند که معمولاً در انواع دیگر عشق وجود ندارد. عشق افلاطونی معمولاً شامل احساسات جنسی نمی شود. با این حال، هنوز راه‌های زیادی برای گفتن دوستت دارم به یک دوست وجود دارد.

دوستی

ما اغلب می گوییم که بهترین دوستان خود را “دوست داریم”، اما معمولاً به روشی کاملاً متفاوت از دوست داشتن یک شریک عاشقانه است. عشق دوست را می توان عشق افلاطونی نامید. این معمولاً یک عشق است که به این معنی است که شما به کسی اهمیت می دهید، او برای شما مهم است و از نظر عاطفی با او در ارتباط هستید، اما معمولاً احساسات عاشقانه ای نسبت به او ندارید.

عشق دوستانه همچنین می تواند عشقی باشد که از طریق رفاقت یا ارتباط با افراد در محل کار تجربه می شود. اگرچه دوستی شامل عاشقانه نمی شود، اما اغلب می تواند حاوی لحظات به یاد ماندنی و تاثیرگذار باشد.

خانواده

ما تمایل داریم که با افرادی که با آنها مرتبط هستیم یا زمان زیادی را با آنها می گذرانیم روابط نزدیک داشته باشیم. اگر این افراد را اعضای خانواده خود می دانید، ممکن است  محبت خانواده را  نسبت به آنها احساس کنید. این می تواند نوع عشق خواهر و برادر یا عشق پدربزرگ و مادربزرگ به نوه های خود باشد. شما معمولاً احساسات عاشقانه ای برای این افراد احساس نمی کنید، اما ممکن است نوعی ارتباط متفاوت با ارتباطی که با دوستان دارید احساس کنید.

عشق خانوادگی اغلب آرام و راحت است و بسیاری از مردم آن را یکی از بزرگترین شادی های زندگی می دانند. ممکن است با کسی که عشق خانوادگی به او احساس می کنید بازتر باشید زیرا معمولاً اعتماد عمیقی در آنجا وجود دارد. عشق خانوادگی گاهی اوقات می تواند ناامید کننده باشد، زیرا ممکن است نسبت به شخصی احساس عشق خانوادگی داشته باشید، اما همچنین با آن شخص درگیری داشته باشید.

عشق خانوادگی معمولا  اولین عشقی است که تجربه می کنیم. اگر به شیوه ای سالم تجربه نشود، می تواند بر نحوه عشق ورزیدن و دریافت عشق با افزایش سن تأثیر بگذارد.

عشق در روابط از افلاطونیعاشق بودن

وقتی عاشق هستید، ممکن است احساسات شدیدی نسبت به فردی خارج از خانواده خود داشته باشید. عشق رمانتیک می تواند قدرتمند باشد و در مراحل اولیه ممکن است مانند یک عشق وسواسی به نظر برسد. وقتی عاشق هستید، ممکن است خیلی به شریک زندگی خود فکر کنید و احتمالاً بخواهید زمان زیادی را با او بگذرانید. می توانید برای آنها هدیه بخرید، از آنها تعریف کنید و آینده ای را با آنها برنامه ریزی کنید. هنگامی که عاشق هستید، ممکن است جاذبه فیزیکی شدیدی نسبت به شریک زندگی خود احساس کنید. عاشق بودن اغلب با ترکیبی از احساسات مست کننده و هیجان انگیز همراه است، به همین دلیل است که آهنگ های زیادی در مورد آن وجود دارد.

هفت شکل عشق

طبق گفته یونانیان باستان، ممکن است هفت نوع عشق قابل تشخیص وجود داشته باشد.

عشق اروتیک (اروس)

تصور می شود که اروس یک عشق فیزیکی، پرشور و محبت آمیز است. عشق اروس اغلب مصرف کننده است و ممکن است به عنوان بخشی از نیازهای بقای ما به نیروی زندگی ما مرتبط باشد. عشق شهوانی ممکن است چیزی باشد که ما هیچ کنترلی روی آن نداریم. در عوض ممکن است ما را کنترل کند. می تواند نیازمند، وابسته و قدرتمند باشد. این می تواند در مورد احساس جذابیت و جذب جنسی باشد و معمولاً عمیقاً با شهوت مرتبط است.

عشق برادرانه (فیلیا)

فیلیا اغلب به عنوان عشق دوستی در نظر گرفته می شود. فیلیا را می توان با نوع دوستی عمیقی که بر پایه نیکی و درک متقابل بنا شده است مشخص کرد. به گفته افلاطون، بهترین نوع عشق ممکن است فیلیا باشد، زیرا عموماً یک عشق پایدار قابل اعتماد است. ممکن است در طول زمان به اروس تبدیل شود، اما می تواند به تنهایی وجود داشته باشد. دوستانی که فیلیا را تجربه می کنند اغلب به عنوان افراد محرمانه عمل می کنند و بینش زیادی نسبت به یکدیگر دارند. طبق گفته دانشگاه یوتا هلث، فیلیا “عشق پذیرنده دوستی خوب” است.

عشق آشنا (استورج)

استورج را می توان به عنوان زیرمجموعه ای از فیلیا در نظر گرفت که منحصر به روابط خانوادگی مانند والدین، فرزندان و خواهر و برادر است. وقتی والدینتان می گویند که شما را دوست دارند، استورج معمولا در محل کار است. در مقایسه با فیلیا یا اروس، می تواند بیشتر شبیه یک عشق سختگیرانه باشد. استورج ممکن است متفاوت باشد زیرا معمولاً به وابستگی و آشنایی مرتبط است نه اینکه از طریق احساس متقابل انتخاب شود. ما معمولاً تجربه storge را انتخاب نمی کنیم. ممکن است به سادگی بخشی از رابطه ما با آن شخص باشد.

عشق بی قید و شرط (آگاپه)

آگاپه اغلب برای توصیف رابطه یک فرد با خدا یا با چیزهایی که قدردانش هستند استفاده می شود. این می تواند یک عشق نوع دوستانه و فداکارانه باشد و اغلب نشانه ای از رفاه روانی خوب است. آگاپ ممکن است خوشحالی را توصیف کند که وقتی آهنگی که از آن لذت می برید در رادیو پخش می شود یا زمانی که از غروب بسیار زیبای خورشید قدردانی می کنید، احساس می کنید. ممکن است این یک محبت جهانی باشد که ما نسبت به محیط اطراف و جایگاه خود در جهان احساس می کنیم.

عشق در روابط از افلاطونیعشق بازیگوش (لودوس)

Ludus یا عشق بازیگوش معمولاً در مورد لذت بردن از لحظه است. می توان آن را با اروس اشتباه گرفت، که اغلب در مورد عشق نافرجام صدق می کند، اما معمولاً مانند فیلیا کاملاً افلاطونی است. Ludus در برخی موارد می تواند غیر معمول، سرگرم کننده و طولانی مدت باشد. Ludus معمولاً برای رشد و بلوغ نیاز به زمان دارد. این می تواند تداوم فیلیا فراتر از مرحله دوستی اولیه باشد.

عشق عملی (پراگما)

پراگما را می توان به عنوان نوعی عشق رمانتیک تعریف کرد که در آن رابطه از نیاز فیزیکی فراتر رفته است. به طور کلی از تمایلات قدرتمندی که معمولاً با شروع یک رابطه همراه است، حرکت کرده است. پراگما معمولاً بر سازگاری و ثبات تمرکز دارد. برخلاف لودوس، پراگما لزوماً در مورد سرگرمی یا لذت نیست، بلکه تنها ارتباط است. در روابط پراگما، شرکا معمولاً درک می کنند که ممکن است چیزهایی در مورد طرف مقابلشان وجود داشته باشد که دوست نداشته باشند، اما ممکن است تصمیم بگیرند که آنها را نادیده بگیرند و به نفع چیزهایی که باعث شادی آنها می شود، آنها را نادیده بگیرند.

عشق به خود (فیلوتیا)

عشق به خود می تواند چیزی باشد که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، زیرا می تواند با غرور و کشمکش عمیق درونی همراه باشد. انجام کارها به نفع خود می تواند راهی برای ابراز فیلوتی باشد. این اغلب با اعتماد به نفس و عزت نفس مرتبط است و ممکن است مشابهی با سنت بودایی شفقت به خود ایجاد کند.

درمان برای عشق

برای زنده نگه داشتن عشق، ممکن است مجبور باشید روی آن کار کنید، اما لزوماً مجبور نیستید آن را به تنهایی انجام دهید. درمانگرانی که در زوج درمانی تخصص دارند می توانند به شما کمک کنند تا چالش های یک رابطه عاشقانه را حل کنید. به طور مشابه، ممکن است درمانگران زیادی نیز وجود داشته باشند که می توانند به شما در جهت یابی روابط خانوادگی کمک کنند.

با این حال، بحث در مورد یک رابطه صمیمی با یک درمانگر ممکن است دشوار باشد. گاهی اوقات، درگیری در این روابط ممکن است احساسات قدرتمندی را ایجاد کند که بحث کردن در مورد آنها آسان نیست. درمان آنلاین ممکن است باز کردن احساسات قوی خود را آسان تر کند، که می تواند به روند درمانی کمک کند. بعلاوه، اگر شما علاقه مند به شرکت در درمان با شریک یا یکی از اعضای خانواده هستید، جلسات درمانی آنلاین معمولاً راحت تر برنامه ریزی می شوند.

یک  مطالعه اخیر  نشان داد که زوج درمانی مبتنی بر اینترنت می تواند راه موثری برای مدیریت تعارض در یک رابطه باشد و در عین حال موانع رایج درمان را نیز از بین ببرد. این مطالعه همچنین اشاره کرد که اثربخشی درمان آنلاین و حضوری به طور کلی یکسان است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید