انواع مختلفی از قهوه وجود دارد که به راحتی می توان فهمید که چرا ممکن است فرد گیج شود. آیا باید لاته سفارش دهید یا کاپوچینو؟ آیا زمانی که قهوه مورد علاقه خود را سفارش می دهید مهم است؟ این راهنما تفاوت بین انواع قهوه هایی که با اسپرسو درست می شوند را توضیح می دهد. دفعه بعد دقیقاً می دانید چه قهوه ای و چرا باید سفارش دهید.

آیا دقت کرده اید که هر کافی شاپ نوشیدنی های قهوه مخصوص به خود را در منو دارد؟ قهوه دقیقاً چیست و چرا برخی از کافی شاپ ها کورتادو سرو می کنند؟ تفاوت بین موکا و ماکیاتو چیست و واقعاً آیا تفاوتی بین لاته و کاپوچینو وجود دارد؟

انواع قهوه

انواع دانه های قهوه

قهوه یک نوشیدنی دم شده از دانه های قهوه است که در واقع دانه های بو داده گیاه قهوه هستند. نوع لوبیا مورد استفاده، محل تهیه آن و نحوه برشته شدن آن بر طعم و عطر فنجانی که میل می کنید تأثیر می گذارد. دو دسته اصلی از دانه های قهوه که با آنها روبرو خواهید شد عربیکا و روبوستا هستند. پس چه فرقی دارد؟

عربیکا

شاید کیسه های قهوه با برچسب «100 درصد عربیکا» را دیده باشید. عربیکا محبوب ترین نوع دانه ای است که برای قهوه استفاده می شود. دانه‌های عربیکا کیفیت بالاتری نسبت به روبوستا دارند و همچنین گران‌تر هستند. آنها قهوه ای با طعم شیرین تر و خشن تر دارند.

روبوستا

تولید لوبیا روبوستا معمولاً ارزان‌تر است زیرا رشد گیاه روبوستا آسان‌تر است. آنها دارای محتوای کافئین بالاتری هستند و طعم تلخ تری نسبت به دانه های عربیکا دارند. این دانه ها اغلب برای تهیه قهوه فوری و مخلوط اسپرسو استفاده می شود.

انواع نوشیدنی های قهوه داغ

اسپرسو چیست؟

اسپرسو یک روش قهوه‌سازی است که ریشه در ایتالیا دارد. برای تهیه اسپرسو به مقدار کمی آب تقریباً در حال جوش نیاز دارید که تحت فشار از طریق دانه های آسیاب شده قهوه وارد شود. می توانید یک اسپرسوی تهیه شده با انواع دانه های قهوه و رست تهیه کنید. چیزی که اسپرسو را متمایز می کند این واقعیت است که قوام غلیظ تری دارد و روی آن کرم کف آلود دارد. اسپرسو به دلیل فرآیند دم کردن تحت فشار، غلظت بیشتری دارد.

در طول سال ها، اسپرسو پایه ای برای انواع قهوه مانند لاته، کاپوچینو، ماکیاتو، موکا است. محتوای واقعی کافئین هر نوشیدنی قهوه بر اساس اندازه، منشاء دانه و روش برشته کردن متفاوت است. اگرچه اسپرسو نسبت به بسیاری از نوشیدنی های قهوه دارای کافئین بسیار بیشتری در واحد حجم است، به یاد داشته باشید که یک وعده کوچک اسپرسو نسبت به یک فنجان قهوه معمولی محتوای کافئین کمتری دارد.

برای تهیه اسپرسو به دستگاه اسپرسوساز نیاز دارید. امروزه تقریباً در هر جایی می توانید یک اسپرسو تهیه کنید. حتی می توانید دستگاه های اسپرسوساز مقرون به صرفه را در خانه خود تهیه کنید.

برای تهیه اسپرسو فقط به یک شات اسپرسو در یک فنجان نیاز دارید. این همه چیز است، که به آن نیاز دارید.

دوپیو چیست؟

Doppio یک اسپرسو دوتایی در یک فنجان است. هیچ ماده دیگری به آن اضافه نمی شود. برای ایجاد یک اسپرسو دوتایی تنها چیزی که نیاز دارید دو شات اسپرسو است.

آمریکایینو چیست؟

برای تهیه یک آمریکایینو ابتدا باید آب داغ را بریزید. دو سوم فنجان را با آب داغ پر کنید و یک فنجان اسپرسو را روی آب داغ اضافه کنید.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو که با کف روی آن شناخته می شود، یک قسمت شات اسپرسو، یک قسمت شیر ​​بافت دار و یک قسمت کف روی آن با پودر شکلات است.

انواع قهوه

لاته چیست؟

لاته نسبتاً شبیه کاپوچینو است، اگرچه نسبت اسپرسو، شیر و کف شیر متفاوت است. یک لاته را باید در لیوان لیوانی سرو کرد، اگرچه در حال حاضر بیشتر دیده می شود که آن را به عنوان یک لیوان قهوه معمولی می بینیم.

برای ایجاد عصاره لاته عالی یک شات اسپرسو، سپس شیر داغ شده را روی آن بریزید. لاته باید دارای حداقل مقدار کف شیر باشد که برای ایجاد “لاته آرت” استفاده می شود.

لاته کلمه ایتالیایی شیر است و در ایتالیا این نوشیدنی به معنی قهوه شیر است. با این حال، لاته خیلی بیشتر از قهوه با شیر روی آن است. شیر داغ شده جذابیت ستاره ای در لاته است که روی آن فقط کمی کف وجود دارد. بسیاری از کافی‌شاپ‌های دنیا باریستاهای خود را آموزش می‌دهند تا برخی از باورنکردنی‌ترین لاته‌آرت‌هایی را که می‌توانید تصور کنید خلق کنند.

موکا چیست؟

موکا بین کاپوچینو و شکلات داغ است. اگر یک دندان شیرین دارید، این احتمالا بهترین گزینه برای شماست. شما می توانید یک موکا را به شکل فوق العاده ساده پیدا کنید که یک شات اسپرسو با شکلات داغ است. اما موکای پیچیده‌تر دارای یک شات اسپرسو، قسمت کوچکی از شکلات داغ (یا شربت شکلات داغ)، با شیر بخار پز و کف شیر است.

ایده پشت موکا این است که یک نوشیدنی فوق العاده عجیب و غریب بخورید. هات چاکلت باید ابریشمی و صاف باشد و با شیرینی شیر و تلخی اسپرسو ترکیب شود، شما عالی ترین و مقوی ترین نوشیدنی را دارید.

گالو

مانند لاته یا کاپوچینو، گالائو با ترکیب یک شات اسپرسو تهیه می شود. از شیر کف کرده

برای این نوشیدنی از شیر داغ استفاده نمی شود. برای لذت بردن از گالو باید عاشق فوم باشید.

آفوگاتو

آفوگاتو یک دسر قهوه ایتالیایی است که با ریختن 1 تا 2 شات اسپرسو روی یک پیمانه بستنی وانیلی یا ژلاتو درست می‌شود.

این کار شیرینی بستنی خامه ای یا ژلاتو را با کنتراست داغ و تلخ اسپرسو رقیق می کند.

اگر عاشق قهوه با کمی شیرینی هستید، این “نوشیدنی” ممکن است دسر مورد علاقه جدید شما از ایتالیا باشد.

لانگو

لانگو در اصل یک شات اسپرسو است که مدت زمان بیشتری دم می‌کند و برای همان مقدار دانه‌های قهوه آسیاب شده، دو برابر آب مصرف می‌کند.

اگر حجم یک دوپیو را فقط با کافئین کمتر می خواهید، دفعه بعد سعی کنید لانگو را انتخاب کنید.

ریسترتو

ristretto نوعی اسپرسوی است که با همان مقدار تفاله قهوه در حالی که از نصف آب استفاده می شود تهیه می شود. اگر عاشق قهوه هستید که با شدت زیاد زندگی می کنید، ممکن است بهترین دوست جدید شما یک ristretto باشد.

انواع قهوه

انواع نوشیدنی های قهوه سرد

قهوه و نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو فقط برای آب و هوای پلیور نیستند! هنگامی که خورشید بیرون می‌آید، یک نوشیدنی قهوه سرد ممکن است راهی عالی برای خنک شدن باشد.

قهوه سرد

قهوه سرد چیست؟ قهوه یخی به سادگی افزودن تکه های یخ است که به هر نوع قهوه دم شده اضافه می شود. اغلب با شیر، خامه و گاهی اوقات شیرین کننده ها یا شربت های طعم دار مختلف سرو می شود.

اسپرسو سرد

اسپرسو سرد به سادگی نوشیدنی است که تعداد شات اسپرسوی دلخواه شما روی یخ ریخته می شود.

به طور معمول، اسپرسوی سرد شما نوشیدنی بسیار کوچک‌تری نسبت به قهوه سرد است، زیرا حاوی کافئین قوی در یک شات اسپرسو است.

آیس لاته

یک لاته سرد، اسپرسو و شیر سرد را روی یخ ترکیب می کند. تنها تفاوت بین لاته سرد و کافه لاته این است که شیر بخار پز نمی شود.

مانند سایر لاته‌ها، طعم‌های متنوعی که می‌توانید برای سفارشی کردن لاته سرد خود استفاده کنید، تقریباً پایانی ندارد. طعم ادویه کدو حلوایی سرد، کارامل، وانیل، و طعم موکا در کافی شاپ ها، به خصوص در طول تابستان، رایج است.

انواع قهوه

کلد دم

قهوه سرد با خیساندن آب سرد با دانه های آسیاب شده قهوه طی 12 تا 48 ساعت تهیه می شود. هر چه مدت طولانی تری خیسانده شود، سرد دم قوی تر می شود.

و نه، سرد دم فقط یک قهوه سرد نیست.

این نوشیدنی خنک و با حوصله ساخته شده در دهه گذشته شتاب و طرفداران زیادی پیدا کرده است. این فرآیند طولانی برای ایجاد طعمی صاف و شیرین بر خلاف سایر روش های دم کردن ضروری است.

نیترو

نیترو یا نیترو کالد دم با افزودن حباب های نیتروژن به قهوه سرد سرو می شود.

آبجو تنها نوشیدنی نیتروژنی نیست که این روزها سرو می شود. این نوع نوشیدنی قهوه همان چیزی است که وقتی حباب‌های نیتروژن به قهوه سرد اضافه می‌شود و در نتیجه لایه‌ای کف آلود در بالای آن ایجاد می‌شود، به دست می‌آید.

مخلوط شده

قهوه ترکیبی، از جمله فراپوچینو یا فراپس، هر روشی برای ترکیب قهوه با اسپرسو، شیر، طعم دهنده ها، شیرین کننده ها و یخ برای ایجاد یک خوراکی یخ زده است. روی آن را اغلب با خامه فرم گرفته و گاهی اوقات حتی شربت شکلات، پودر کاکائو یا دارچین می ریزند.

مک دونالد و استارباکس هنر قهوه ترکیبی را رایج کرده اند، اما در کافی شاپ های محلی در سراسر جهان نیز مورد علاقه است.

مازاگران

مازاگران که منشا آن الجزایر است، قهوه ای قوی است که به جای شیر روی یخ با لیمو و آب سرو می شود.

انواع محبوب مازاگران شامل افزودن نعنا، شکر است. بسیاری از باریستاها و دوستداران قهوه آن را یک کلاسیک تابستانی می دانند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید