تصور می شود که امواج مغزی آلفا یکی از پنج نوع امواج الکتریکی تولید شده توسط مغز انسان باشد. آنها معمولاً زمانی غالب هستند که مغز هوشیار و در عین حال آرام باشد. از مزایای این نوع امواج مغزی می توان به بهبود حافظه و افزایش هوش، خلاقیت و هوشیاری اشاره کرد. شما ممکن است بتوانید امواج مغزی آلفا را با رویاپردازی، مراقبه، گوش دادن به ضربان های دو گوش، استفاده از نوروفیدبک و امتحان تکنیک های آرامش ایجاد کنید. درمان آنلاین ممکن است ابزار ارزشمندی برای کمک به درک امواج آلفا و نحوه تولید آنها باشد.

امواج مغزی آلفا چیستامواج مغزی چیست؟

امواج مغزی تکانه های الکتریکی هستند که می توانند از یک نورون به نورون دیگر در مغز شما جریان پیدا کنند. نورون ها سلول های مغزی هستند که به طور معمول سیگنال های الکتریکی و شیمیایی را ارسال و دریافت می کنند. تا زمانی که زنده هستید، مغز شما معمولاً فعال است. چه بیدار باشید، چه خواب یا حتی در کما، بارهای الکتریکی در مغز شما می تواند امواجی تولید کند که بدن شما را حفظ می کند. بدون امواج مغزی، نورون های شما ممکن است با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند. مغز شما ممکن است ناکارآمد باشد و بدن شما برای زندگی کردن دچار مشکل شود.

پنج نوع امواج مغزی و فرکانس آنها

دانشمندان حداقل  پنج نوع امواج مغزی را شناسایی کرده اند : امواج بتا، امواج آلفا، امواج تتا، امواج دلتا و امواج گاما. در حالی که انواع مختلفی از امواج مغزی می توانند به طور همزمان در مغز شما وجود داشته باشند، یک نوع از امواج معمولاً در هر لحظه بر فعالیت مغز غالب است. فرکانس هر یک از این نوع امواج مغزی بر حسب سیکل در ثانیه یا هرتز به صورت زیر اندازه گیری می شود:

 • دلتا – 0.5 تا 4 هرتز
 • تتا – 4.7 تا 5 هرتز
 • آلفا – 8 تا 13 هرتز
 • بتا – 14 تا 40 هرتز
 • گاما – بالای 40 هرتز

هر یک از این امواج مغزی به طور کلی عملکرد خاصی دارند. امواج بتا را می توان امواج هوشیاری و استدلال در نظر گرفت. امواج آلفا معمولاً زمانی غالب هستند که در حالت ذهنی آرام و آرام هستید. امواج تتا ممکن است در هنگام خواب یا هیپنوتیزم افزایش یابد. امواج دلتا در طول خواب عمیق غالب هستند. امواج گاما معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که یک بینش ناگهانی را تجربه می‌کنید.

آزمایش های پزشکی که انواع امواج مغزی را نشان می دهد

در حال حاضر، فعالیت مغز را می توان با سه آزمایش مختلف پزشکی اندازه گیری کرد. اینها الکتروانسفالوگرام (EEG)، مگنتوانسفالوگرام (MEG) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) هستند. رایج ترین مورد استفاده EEG است.

MEG میدان های مغناطیسی ایجاد شده در مغز توسط فعالیت نورون ها را اندازه گیری می کند. fMRI جریان خون را اندازه گیری می کند که تصور می شود با افزایش فعالیت مغز افزایش می یابد. با این حال، این نوار مغزی است که معمولاً به طور مستقیم به پزشک شما درباره امواج مغزی خود می گوید. EEG می تواند مزایای بیشتری داشته باشد، از جمله مقرون به صرفه بودن و بسیار دقیق بودن برای نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز.

امواج مغزی آلفا چیستفواید امواج مغزی آلفا

امواج مغزی آلفا معمولاً با چندین نقطه قوت مختلف یک مغز سالم و بسیار کارآمد مرتبط است. تحقیقات در مورد نحوه عملکرد امواج آلفا سال به سال ادامه می یابد و دانش ما را افزایش می دهد و به ما کمک می کند تا برای آنچه می آموزیم کاربردهایی پیدا کنیم. در زیر چند نکته در مورد امواج مغزی آلفا و تأثیرات آنها آموخته ایم.

حافظه بهبود یافته

برخی تحقیقات در مورد افزایش امواج آلفا در حین انجام وظایف حافظه موفق انجام شده است. یک مطالعه، افرادی را که در وظایف حافظه مهارت داشتند، با افرادی که در انجام آنها مهارت نداشتند مقایسه کرد. کسانی که در وظایف حافظه برتری داشتند، فرکانس آلفای بالاتری با 1.25 هرتز داشتند.

افزایش هوش

برخی تحقیقات تلاش کرده اند با دستکاری امواج مغزی هوش را افزایش دهند. یک  مطالعه در سال 2003  شامل اعمال تحریک مغناطیسی در سراسر مغز در فرکانس‌های آلفا بود. مشخص شد کسانی که این تحریک را دریافت کردند در کارهای شناختی بهتر عمل کردند. با این حال، باید توجه داشت که این منطقه احتمالاً از تحقیقات بیشتری بهره مند خواهد شد.

افزایش خلاقیت

نظارت EEG در طول کارهای خلاقانه در مطالعه دیگری نشان داد که افزایش در فرکانس‌های آلفا معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که آزمودنی به طور خلاقانه مسائل را حل می‌کرد و زمانی که ایده‌های بسیار بدیع تولید می‌کرد، برخلاف زمانی که تفکر آنها خلاقیت کمتری داشت. ما هنوز نمی دانیم که آیا امواج آلفا باعث افزایش خلاقیت می شود یا اینکه آیا خلاقیت باعث افزایش تولید موج آلفا می شود.

افزایش هوشیاری

هنگام آزمایش ارتباط بین هوشیاری و امواج مغزی آلفا، محققان دریافتند که امواج آلفای پایین بیشترین ارتباط را با افزایش هوشیاری دارند. البته امواج آلفا معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما بیدار هستید اما آرام هستید. بنابراین، آرام بودن ممکن است به شما کمک کند هوشیارتر باشید.

امواج مغزی آلفا چیستنحوه تولید امواج آلفا

در کارهایی که نیاز به هوشیاری و آرامش دارند، امواج آلفا می توانند ضروری باشند. ممکن است راه های مختلفی برای تحریک آنها وجود داشته باشد. با کمک یک پزشک یا روانشناس، ممکن است یاد بگیرید که بر برخی از تکنیک هایی که به شما کمک می کند از قدرت امواج آلفا مغز خود استفاده کنید، تسلط پیدا کنید.

 1. خیالبافی

خیال پردازی می تواند امواج مغزی آلفا ایجاد کند، اما چگونه می توانید رویاپردازی کنید؟ بهترین راه برای نزدیک شدن به این چالش ممکن است اجتناب از اجبار آن باشد. ممکن است با چشمان بسته آرام بنشینید و اجازه دهید افکارتان سرگردان شوند. اگر شروع به رویاپردازی کردید، سعی کنید بدون اینکه خودتان را از آن رها کنید اجازه دهید آن اتفاق بیفتد.

 1. مدیتیشن

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا به یک حالت ذهنی آرام و در عین حال هوشیار برسید که از امواج آلفا استفاده می کند. یادگیری مدیتیشن در ابتدا می تواند کار دشواری به نظر برسد. بسیاری از مردم فکر می کنند که مدیتیشن به عنوان پاکسازی کامل ذهن شما از افکار است. با این حال، حتی بزرگ‌ترین مراقبه‌کنندگان احتمالاً به شما می‌گویند که نکته کلیدی در توجه کردن به افکار و اجازه دادن به آنها از ذهن شماست. یادگیری می تواند فرآیندی دشوار باشد.

با این حال، تمرین می تواند کمک کند. این می تواند مفید باشد که کسی تکنیک های مدیتیشن را به شما آموزش دهد. معلم یا مشاور شما می تواند شما را با مراقبه های هدایت شده شروع کند. سپس، آنها ممکن است پیش از شروع مراقبه به شما دستور دهند. در نهایت، می توانید مدیتیشن را به تنهایی یاد بگیرید. همچنین آموزش های مدیتیشن متنوعی در اپلیکیشن های مختلف گوش دادن وجود دارد.

 1. ذهن آگاهی

ذهن آگاهی به آگاهی از لحظه حال اشاره دارد. ممکن است متوجه اتفاقات اطراف خود شوید و از اطلاعات حسی که از محیط خود دریافت می کنید آگاه شوید. برخی از تکنیک‌های تمرکز حواس می‌تواند شامل توجه به احساساتی مانند احساس زمین در زیر پای شما یا انجام کارها بسیار آهسته و عمدی، توجه دقیق به حرکاتی باشد که معمولاً بدون فکر زیاد انجام می‌دهید.

 1. ضربات دو گوش

ضربان دو گوش معمولاً با تغذیه یک فرکانس کمتر از 1000 هرتز در یک گوش و فرکانس کمی متفاوت به گوش دیگر ایجاد می شود. فرکانس ها ممکن است با یکدیگر تعامل داشته باشند تا موجی را تولید کنند که معادل تفاوت بین دو فرکانس است: فرکانس آلفا. برخی گزارش می دهند که ضربان های دو گوش به تمرکز آنها کمک می کند.

 1. نوروفیدبک

نوروفیدبک می‌تواند روشی برای بهبود عملکرد مغز با مشاهده و یادگیری پاسخ‌دهی به قرائت‌های EEG باشد که برای تولید نتایج خاص گرفته می‌شوند. اگر نوروفیدبک انجام می‌دهید، ممکن است یاد بگیرید که مغز خود را به روش‌هایی کنترل کنید که قبلاً دور از دسترس به نظر می‌رسید.

یک  مطالعه جذاب در مورد فعالیت امواج آلفا بررسی کرد که چگونه افراد مسن می توانند وظایف شناختی خاصی را با تولید امواج آلفا از طریق نوروفیدبک بهتر انجام دهند. آنها قبل از انجام آزمایش یاد گرفتند که این نوع موج را از طریق شرطی سازی عاملی تولید کنند.

 1. تکنیک های آرامش

تکنیک‌های تمدد اعصاب همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا به حالت هوشیاری اما آرام که فرکانس‌های آلفا بر آن غالب است، برسید. برخی از تکنیک های آرام سازی که می توانید یاد بگیرید عبارتند از:

 • نفس عمیق
 • تصاویر هدایت شده
 • آرامش پیشرونده عضلانی
 • دعا
 • یوگا
 • آگاهی بدن

امواج مغزی آلفا چیستچگونه درباره امواج مغزی آلفا بیشتر بیاموزیم

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه از امواج مغزی آلفا استفاده کنید، ممکن است یک درمانگر با شما این موضوع را بررسی کند. درمان، چه به صورت حضوری یا آنلاین، ممکن است تکنیک‌های آرام‌سازی و سایر روش‌های هوشیاری، آرامش و تمرکز را به شما بیاموزد. این ممکن است به شما کمک کند تا برای مدیریت سالم مشکلات عاطفی، مسائل مربوط به روابط و اهداف شخصی خود مجهزتر شوید.

ذهن آگاهی، همانطور که از طریق درمان شناختی-رفتاری (CBT) آموزش داده می شود، می تواند به طور موثر از طریق جلسات آنلاین تمرین شود. در یک  کارآزمایی تصادفی با نزدیک به 500 شرکت‌کننده ، مشخص شد که بیمارانی که یک برنامه آنلاین CBT مبتنی بر ذهن‌آگاهی دریافت کرده‌اند، نسبت به بیمارانی که این مراقبت را نداشتند، تسکین علائم افسردگی و اضطراب بیشتری داشتند. ذهن آگاهی یکی از چندین راه بالقوه برای تولید امواج مغزی آلفا است.

درمان آنلاین می تواند راهی مناسب و مقرون به صرفه برای درک بهتر خود و ذهن شما باشد. همانطور که از هر مکانی که انتخاب می کنید در درمان شرکت می کنید، می توانید منابع چالش های خود را کشف کنید، با منابع درونی خود در تماس باشید و بر انواع نگرانی های مربوط به سلامت روان غلبه کنید. با کار امواج مغزی آلفا و سایر تکنیک‌های روان‌شناختی، ممکن است توانایی خود را برای بهره‌گیری از قدرت مغز خود در حال حاضر و در آینده توسعه دهید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید