اختلال مصرف الکل یا الکلسیم (AUD) یک وضعیت سلامت روان بسیار رایج است. با این حال، اطلاعات نادرست پیرامون اختلال مصرف الکل، یا آنچه به نظر می رسد، می تواند افراد را از دریافت کمک مورد نیاز باز دارد. در حقیقت، هرکسی که به کمک نیاز دارد، سزاوار آن است – مهم نیست که زندگی او از بیرون چگونه به نظر می رسد.

بنابراین، زندگی با چیزی که برخی از آن به عنوان “الکلیسم عملکردی” یاد می کنند به چه معناست؟ علائمی که نشان می دهد ممکن است با اختلال مصرف الکل زندگی کنید، چیست و اگر مشکلاتی را در رابطه خود با الکل شناسایی کنید، چه کاری می توانید انجام دهید؟ وقت آن رسیده که ننگ را بشکنید و در مورد آن صحبت کنید.

الکلیسمعلائم الکلیسم عملکردی چیست؟

افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل، یا کسانی که از الکل سوء استفاده می کنند، ممکن است عملکرد بالایی داشته باشند، اما این به این معنی نیست که آنها مشکلی ندارند. این ممکن است شبیه فردی به نظر برسد که شغل خود را حفظ می کند یا زندگی ای را حفظ می کند که علیرغم سوء استفاده از الکل از نظر اجتماعی قابل قبول است.

اصطلاح “الکلی عملکردی” اصطلاحی است که به طور کلی منسوخ شده است. چیزی که هنوز هم قابل ذکر است این است که یک نفر علیرغم اینکه با اختلال مصرف الکل زندگی می کند یا تجربه سوء مصرف الکل دارد می تواند عملکرد خود را انجام دهد، و این بدان معنا نیست که مشکلی ندارد، نیازی به کمک ندارد، یا با مشکلات احتمالی مواجه نخواهد شد، و عواقب بالقوه ویرانگر ناشی از نوشیدن آنها. فردی که علیرغم سوء مصرف یا سوء استفاده از الکل در زندگی روزمره خود فعالیت می کند، ممکن است  معیارهای کامل اختلال مصرف الکل را داشته باشد یا ممکن است برخی از علائم آن را نشان دهد.

چگونه می توانید علائم را در خود شناسایی کنید؟ درک علائم اختلال مصرف الکل و تأمل در رابطه با الکل ممکن است اولین قدم باشد. در طول سال گذشته، آیا شما:

 • بیش از آنچه می خواستید نوشیدید یا مدت زمان بیشتری از آنچه در نظر داشتید نوشیدند؟
 • میل به ترک نوشیدن یا کم کردن آن را تجربه کردید، اما نتوانستید این کار را انجام دهید؟
 • زمان زیادی را صرف نوشیدن الکل، بهبودی پس از مصرف الکل یا دریافت الکل کرده اید؟
 • میل به نوشیدن آنقدر قوی داشتید که نمی توانستید به چیز دیگری فکر کنید؟
 • آیا متوجه شده اید که نوشیدن (یا مریض بودن به دلیل مشروبات الکلی) با تعهدات شخصی، مانند تعهدات مربوط به کار و تحصیل یا مراقبت از خود، خانه یا خانواده تان تداخل دارد؟
 • با وجود ایجاد مشکلاتی در روابط بین فردی (از جمله روابط با دوستان، خانواده یا شرکای عاشقانه) به نوشیدن آن ادامه دادید؟
 • به دلیل زمان صرف شده برای نوشیدن یا الکل، فعالیت هایی را که برای شما مهم، جالب یا لذت بخش بود، کاهش دهید یا متوقف کنید؟
 • علائم ترک را تجربه کرده اید (مانند تهوع، لرزش، بی قراری، ضربان قلب، تشنج، مشکل در خواب یا تعریق) زمانی که اثرات الکل از بین رفت یا شروع به از بین رفتن کرد؟
 • بیش از یک بار در طول یا بعد از مصرف الکل وارد موقعیت هایی شده اید که خطر آسیب دیدن شما را افزایش می دهد؟ مثلا رانندگی، استفاده از ماشین آلات سنگین یا داشتن رابطه جنسی ناایمن؟
 • آیا علیرغم نگرانی های سلامت روانی یا جسمی، مانند ضعف حافظه، احساس افسردگی و غیره به نوشیدن ادامه می دهید؟
 • مجبور بودید در گذشته خیلی بیشتر از نیازتان بنوشید تا به اثری که می‌خواستید برسید، یا متوجه شدید که همان مقدار الکل تأثیر کمتری نسبت به قبل دارد؟

اگر دو یا چند مورد از علائم بالا را شناسایی کردید، ممکن است نشان دهنده  اختلال مصرف الکل باشد . تجربه دو تا سه مورد از علائم بالا ممکن است نشان دهنده اختلال خفیف مصرف الکل باشد، در حالی که چهار تا پنج علامت نشان دهنده اختلال خفیف مصرف الکل است و اختلال شدید خفیف مصرف الکل با شش یا بیشتر علامت مشخص می شود.

مهم است که در صورت شناسایی علائم و نشانه های بالا، صرف نظر از اینکه احساس می کنید عملکرد و روابط شما تحت تاثیر قرار گرفته است، با یک متخصص بهداشت روانی یا پزشکی صحبت کنید. در صورت امکان، تشخیص زودهنگام می تواند در مهار برخی از اثرات طولانی مدت سوء مصرف الکل مفید باشد. ممکن است فردی بگوید که حالش خوب است یا به کمک نیازی به الکل ندارد زیرا می‌تواند در محل کار، مدرسه یا سایر زمینه‌های زندگی کار کند، اما این موضوع تأثیرات منفی بالقوه مصرف بیش از حد الکل را خنثی نمی‌کند. این بدان معنا نیست که آنها به کمک نیاز ندارند.

الکلیسماثرات مصرف بیش از حد الکل بر سلامت روان و تندرستی

در دنیایی که استفاده نادرست از الکل در موارد بسیاری عادی شده است، کنار گذاشتن اثرات بالقوه می تواند وسوسه انگیز باشد، اما آنها جدی هستند و باید آنها را پذیرفت. در اینجا چیزی است که ما در مورد اثرات مصرف بیش از حد الکل می دانیم:

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)،   سالانه 3 درصد از مرگ و میرها به دلیل مصرف مضر الکل است. در میان افراد بین 20 تا 39 سال، تقریباً 13.5 درصد از کل مرگ و میرها مربوط به الکل است.

استفاده از الکل و به خصوص مصرف بیش از حد الکل عاملی است که خطر ابتلا به طیف وسیعی از شرایط فیزیکی را افزایش می دهد. اینها شامل دیابت، مشکلات گوارشی، بیماری قلبی، سکته مغزی و انواع مختلف سرطان مانند سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان کبد و سرطان گلو هستند، اما به آنها محدود نمی شود.

استفاده از الکل و به ویژه مصرف بیش از حد الکل، می تواند خطر ابتلا به شرایط و نگرانی های سلامت روان مانند افسردگی را افزایش دهد یا بدتر کند.

مصرف بیش از حد الکل می تواند بر حافظه و یادگیری تأثیر بگذارد. حتی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

این به هیچ وجه فهرستی جامع از اثرات احتمالی الکل نیست. سایر اثرات قابل توجه می تواند شامل، اما محدود به، ضعیف شدن سیستم ایمنی، مشکلات در روابط بین فردی، و افزایش خطر آسیب یا تصادف باشد. افرادی که با اختلال مصرف الکل مواجه هستند یا درگیر الگوهای نوشیدن ناسالم هستند، تنها نیستند و می توان به جلو رفت.

راه های سالم برای حرکت به جلو

بهبودی از اختلال مصرف الکل یا رابطه ناسالم با الکل یک فرآیند است. حرکت رو به جلو ممکن است شامل چندین مرحله باشد، از جمله فکر کردن به اینکه می‌خواهید زندگی‌تان به چه شکلی پیش برود و فکر کنید که چگونه مصرف الکل بر زندگی شما تأثیر گذاشته یا در حال حاضر تأثیر گذاشته است. تجربه حس غم و اندوه در این دوران طبیعی است و به دلیل تغییرات شیمیایی در مغز و همچنین روند بهبودی، بسیاری متوجه می شوند که با قطع نوشیدن علائم افسردگی را تجربه می کنند. این امری رایج است و لزوماً برای همیشه دوام نمی آورد. اگر با بیماری یا نگرانی دیگری مانند اضطراب یا افسردگی زندگی می کنید، یک متخصص سلامت روان می تواند کمک کند. یک ارتباط شناخته شده وجود دارد بین اختلالات مصرف مواد و سایر شرایط سلامت روان، و اینکه آیا شما در درمان بستری شرکت می‌کنید یا نمی‌کنید، می‌توانید با تیم مراقبت خود به این موارد رسیدگی کنید.

شناسایی و استفاده از ابزارها و خروجی های سالم بخش مهمی از حرکت رو به جلو از اختلال مصرف الکل است. احتمالاً توانسته اید به نقشی که الکل در زندگی شما ایفا می کند یا ایفا کرده است فکر کنید. شاید تا حدی از آن برای مهار عصبی بودن در موقعیت‌های اجتماعی، غلبه بر یا احساس غم و گناه استفاده کرده باشید. اکنون یافتن مهارت‌ها و راه‌هایی برای مقابله سالم بسیار حیاتی است که می‌تواند به شما کمک کند با این احساسات بنشینید و از آن عبور کنید. مهارت‌ها و خروجی‌های مقابله می‌تواند شامل، اما نه محدود به، رسانه‌های خلاقانه، مانند روزنامه‌نگاری و هنر، صحبت با افراد دیگر و مراجعه به سیستم پشتیبانی شما، یا شرکت در فعالیت بدنی باشد. یک درمانگر یا مشاور می تواند در مورد شفقت به خود، صحبت با خود، روابط بین فردی، تعیین هدف، و ایجاد مهارت های مقابله یا خروجی هایی که برای شما به عنوان یک فرد منحصر به فرد مفید است، کمک کند.

بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که ایجاد یک سیستم حمایتی متشکل از متخصصان سلامت روان، حامیان مالی، همسالان و سایر افراد در زندگی‌شان که می‌توانند از طریق این فرآیند از آنها حمایت کنند، بخش مهمی از حرکت سالم رو به جلو است. شما ممکن است با این افراد در داخل یا خارج از محیط های درمانی ملاقات کنید. هرکسی مسیر متفاوتی برای بهبودی خواهد داشت و بسته به اینکه شما چه کسی هستید، می‌تواند شامل چند بخش مختلف باشد، مانند گروه‌های حمایتی، درمان فردی و/یا گروهی سرپایی، درمان بستری و سایر اشکال حمایت.

در مجموع، یادآوری این نکته ضروری است که درمان آن بسیار مهم و بسیار ممکن است – و لازم نیست خودتان آن را انجام دهید.

درمان آنلاین الکلیسم

زمانی که فردی در زندگی شما با نگرانی های مربوط به مصرف الکل یا اختلال مصرف الکل مواجه می شود، می تواند چالش برانگیز باشد. اگر فردی در زندگی شما با اختلال مصرف الکل زندگی می کند، یا اگر می خواهید در مورد چیز دیگری که در ذهن شماست با یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز صحبت کنید، درمان آنلاین گزینه مناسبی برای بررسی است. تحقیقات نشان می‌دهد که  درمان آنلاین در درمان طیف وسیعی از نگرانی‌ها مؤثر است و درمان آنلاین اغلب مقرون به صرفه‌تر از خدمات سنتی و حضوری بدون استفاده از بیمه درمانی است. کمک های مالی ممکن است برای کسانی که به آن نیاز دارند در دسترس باشد.

الکلیسمسوالات متداول

ویژگی ها و نشانه های فردی با الکلیسم با عملکرد بالا چیست؟

فردی که ممکن است به عنوان مبتلا به الکلیسم عملکردی توصیف شود، اغلب همچنان علائم  اختلال مصرف الکل ، مانند ولع مصرف الکل را نشان می دهد. با این حال، از آنجایی که فرد می تواند در محل کار یا سایر بخش های مهم زندگی کار کند، ممکن است میزان مشکل یا نیاز به رسیدگی به آن را درک نکند. در برخی موارد، خانواده، شرکای عاشقانه یا دوستان ممکن است در مورد رفتارهای نوشیدن الکل این شخص نگران باشند و ممکن است به مشکلاتی در روابط بین فردی یا خانوادگی کمک کند، اگرچه این لزوماً همیشه درست نیست.

آیا الکل می تواند باعث شکست روانی شود؟

در حالی که این یک اصطلاح یا تشخیص پزشکی نیست، مردم اغلب از اصطلاح “شکستگی ذهنی” برای توصیف یک دوره پریشانی شدید عاطفی یا روانی استفاده می کنند. مصرف الکل با طیفی از اثرات و پیامدهای بالقوه جدی سلامت روان مرتبط است. در صورت عدم توجه، این علائم می تواند بدتر شود و ممکن است به ناراحتی شدید و همچنین سایر پیامدهای نامطلوب منجر شود.

آیا استفاده از الکل به عنوان یک مکانیسم مقابله ای خوب است؟

استفاده از الکل به عنوان یک مکانیسم مقابله می تواند  عواقب جدی برای سلامت روحی و جسمی داشته باشد . اگرچه غیر معمول نیست، اما سالم هم نیست. مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم وجود دارد که فرد می‌تواند هنگام مواجهه با پریشانی، غرق شدن و غیره از آنها استفاده کند، که منجر به این تأثیرات منفی احتمالی بر سلامت روحی و جسمی نمی‌شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید