احساس غم و اندوه بخشی طبیعی از تجربه انسان است. در فردی بدون افسردگی، غم و اندوه همراه با رنگین کمان رنگارنگ دیگر احساسات زندگی می آید و می رود.

با این حال، برای فردی که با افسردگی بالینی دست و پنجه نرم می کند، غم و اندوه مانند خلاء عظیمی است که کیفیت زندگی روزمره را از بین می برد. مردان مبتلا به افسردگی متفاوت از زنان تحت تأثیر قرار می گیرند. مردان کمتر از زنان به افسردگی مبتلا می شوند. با این حال، هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، علائم افسردگی در مردان می تواند غیر معمول و گیج کننده باشد.

افسردگی در مرداننحوه تشخیص علائم افسردگی در مردان

احساسات کلاسیک غمگینی و خلق و خوی افسرده ممکن است علائم بارز افسردگی در مردان نباشد. در عوض، مردان ممکن است ظریف‌تر و مبهم‌تر باشند.

به منظور تشخیص رسمی فردی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به دنبال ترکیب خاصی از علائم افسردگی در مردان هستند. بر اساس موسسه ملی سلامت روان مردان بیشتر از زنان در هنگام افسردگی خشم و پرخاشگری را تجربه می کنند.

از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی که زمانی باعث شادی می شدند

اصطلاح پزشکی برای این علامت “آنهدونیا” است که به عنوان “ناتوانی در تجربه لذت” تعریف می شود. این می تواند به طرق مختلف آشکار شود. ممکن است به‌طور ناگهانی بی‌علاقه به سینما بروید و دلیل آن را ندانید. یا ممکن است احساس گناه کنید که اعضای خانواده تان با هیجان در حال برنامه ریزی برای یک سفر آینده هستند و نمی خواهید کاری با گفتگو داشته باشید. اگر چیزهایی که زمانی برای شما لذت می‌بردند دیگر هیجان را برانگیخته نمی‌کنند، ممکن است احساس بیگانگی کنید و ممکن است نشانه افسردگی باشد.

اشتها با کاهش یا افزایش وزن تغییر می کند

اگر متوجه شدید که در تلاش برای کاهش وزن خود هستید یا وزن خود را به طور ناخواسته کاهش می دهید، ممکن است نشانه افسردگی باشد. غذا ممکن است طعم خوبی نداشته باشد، یا زمانی که به طور معمول قادر به رسیدن به اهداف تغذیه‌ای خود هستید، ممکن است به سمت غذاهای ناسالم جذب شوید.

از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی

افسردگی می تواند باد را از بادبان های شما خارج کند. اگر متوجه شدید که به اندازه کافی می خوابید، درست غذا می خورید و به اهداف ورزشی خود می رسید، اما هنوز کاملاً خسته هستید، ممکن است نشانه افسردگی باشد. اگر چنین احساسی دارید، مشکلات پزشکی دیگری نیز وجود دارد که بررسی آنها مهم است، بنابراین حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

احساس بی ارزشی یا گناه

آیا دائماً برای چیزهایی احساس گناه می کنید که معمولاً شما را از بین نمی برد؟ شاید وقتی اشتباهی مرتکب می شوید، روی آن تثبیت می شوید و به سختی می توانید خودتان را ببخشید. ممکن است احساس بی ارزشی کنید، مثل اینکه لایق خانواده و دوستانتان نیستید، یا اینکه در هر مرحله به نوعی همسرتان را ناامید می کنید.

افسردگی می تواند به صورت احساس گناه شدید ظاهر شود و شما ممکن است بدترین منتقد خود را احساس کنید. همچنین بسیار متداول است که در وهله اول به خاطر احساس افسردگی احساس گناه می کنید، یا احساس می کنید که حق ندارید غمگین شوید، به خصوص زمانی که شرایط شخصی خود را با مصائب افراد دیگری که به نظر شما بیشتر در حال مبارزه هستند، می سنجید. این احساسات همگی از علائم رایج افسردگی در مردان هستند.

افسردگی در مردانمشکل در به خواب رفتن یا خواب زیاد

اگر متوجه شدید که بعد از خاموش شدن چراغ ها به سختی می خوابید یا بعد از خاموش شدن ساعت زنگ دار به سختی خود را از روی ملحفه جدا می کنید، ممکن است نشانه افسردگی شما باشد.

خواب با کیفیت ستون مطلق سلامتی است و اختلال در خواب می تواند خلق و خوی و حالت ذهنی شما را با عجله از بین ببرد. اگر با کمبود خواب مناسب دست و پنجه نرم می کنید، به خصوص اگر نمی توانید توضیحی برای آن بیابید، این ممکن است نشانه ای از یک مشکل عمیق تر در سلامت روان باشد.

افزایش فعالیت بدنی بی معنی یا کند شدن فعالیت

آیا متوجه می شوید که در اتاق قدم می زنید یا دست های خود را بی وقفه فشار می دهید؟ یا برعکس، آیا فردی در محل کار به شما گفته است که خسته به نظر می‌رسید یا به نظر می‌رسد که در حال حرکت یا صحبت با حرکت آهسته هستید؟

این انتهای مخالف طیف ممکن است هر دو نشانه افسردگی باشند. طبق آخرین نسخه ازمرجعی که توسط متخصصان بهداشت روان برای تشخیص افسردگی استفاده می شود این تغییرات فیزیکی از نظر بالینی به عنوان “آژیتاسیون یا عقب ماندگی روانی حرکتی” شناخته می شوند و می توانند ناراحت کننده باشند.

مشکل در تمرکز، تفکر یا تصمیم گیری

تمرکز شما چگونه است؟ آیا هنگام خواندن ایمیل‌ها، مجبور می‌شوید بارها و بارها همان پاراگراف را مرور کنید؟ یا سرعت شما در محل کار کمتر از گذشته کارآمد است زیرا شلیک ذهنی شما مه آلود یا کند است؟

افسردگی در مردانافزایش وابستگی به الکل یا مواد دیگر

آیا بودجه نوشیدنی شما رو به افزایش است؟ مردان هستند به ویژه در برابر سوء مصرف مواد آسیب پذیر است وقتی احساس افسردگی می کنند این می تواند به آرامی به شما نفوذ کند. اگر متوجه شدید که در پایان هر روز یک قوطی آبجو اضافه می‌کنید، یا در حال تغییر در الگوهای مصرف ناسالم دیگر هستید، توجه بیشتر به تغذیه‌تان ممکن است مفید باشد.

فکر مرگ یا خودکشی

جدی ترین علائم افسردگی در مردان، افکار مرگ یا فکر کردن به خودکشی است، به ویژه به این دلیل که مردان احتمال مرگ بر اثر خودکشی بیش از سه برابر بیشتر است نسبت به زنان این افکار تاریک و خودکشی ممکن است منفعل و گذرا یا فعال تر باشند (مانند طراحی یک روش واقعی برای پایان دادن به زندگی).

چگونه می توان کمک گرفت

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با کاهش خلق، عصبانیت غیرقابل توضیح، ناتوانی در احساس شادی، بدخلقی یا پرخاشگری دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است یک افسردگی زمینه ای در ریشه علائم ذهنی یا جسمی شما وجود داشته باشد.

تو تنها نیستی. افسردگی است شایع ترین بیماری روانی. اگر نگران این هستید که این علائم افسردگی در مورد شما صدق می کند، حتماً به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. گزینه های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد، از جمله درمان و داروهای ضد افسردگی تجویز شده.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید