چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

اعتماد به نفس یعنی احساس اعتماد به توانایی‌ها، عملکرد و کیفیت آنها تعریف می‌شود. اعتماد به نفس یک احساس کلی از باور و  اعتماد به توانایی‌های خود در کل زندگی اشاره دارد یا حتی ممکن است به یک موقعیت خاص ربط داشته باشد؛ یعنی شما ممکن است در یک زمینه تخصصی خاص اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در زمینه‌های دیگر از کمبود اعتماد به نفس رنج ببرید. اعتماد به نفس بالا به شما کمک می‌کند که در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود موفق عمل کنید و انگیزه شما برای رسیدن به اهدافتان را بیشتر می‌کند. در این مقاله نجوانیوز قصد داریم از مزایای اعتماد به نفس و چگونگی افزایش اعتماد به نفس صحبت کنیم.

 

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس

 • حسادت نسبت به دیگران
 • قضاوت کردن دیگران
 • بدبین
 • بلاتکلیف
 • پنهان کردن عیب‌های خود
 • در ظاهر همه‌چی دان
 • همیشه بهانه می‌آورد
 • سرزنش کردن دیگران
 • ترس از تغییر شرایط

 

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس پایین

 • از موفقیت دیگران خوشحال می‌شود.
 • مثبت اندیش
 • اهل ریسک کردن
 • از گفتن عیب‌های خود نمی‌ترسند.
 • همیشه در حال یادگیری و رشد هستند.
 • به اشتباهات خود اعتراف می‌کنند.
 • مسئولیت پذیرند
 • ذهن بازی دارند.

راه های افزایش اعتماد به نفس

خب همیشه راه‌هایی وجود دارد تا باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود. اگر احساس می‌کنید اعتماد به نفس شما کم است یا در زمینه‌ای خاص این مشکل را دارید این روش‌ها امتحان کنید.

شاید علاقه مند باشید : روانشناسی افراد از روی رفتار

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

از مقایسه ظاهر خود با دوستانتان در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی یا مقایسه حقوق خود با دیگران اجتناب کنید. در سال 2018 یک مطالعه درباره شخصیت و تفاوت‌های فردی انجام شد و نتیجه این بود که ارتباط مستقیمی میان حسادت و احساسی که نسبت به خود دارید، وجود دارد. در واقع افرادی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، حسادت می‌کنند و این حسادت موجب می‌شود احساس بدتری نسبت به خود داشته باشند.

اگر شما به زندگی دیگران حسادت می‌کنید، سعی کنید موفقیت‌ها و نقاط قوت خود را به دائما به خود یادآوری کنید. برای خود یک دفترچه داشته باشید و تمام این موارد را یادداشت کنید. تمام این ها به شما کمک می‌کند که روی زندگی خودتان تمرکز داشته باشید.

 

با افراد دارای انرژی مثبت معاشرت کنید

دوستانتان چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند؟ آیا دوستان شما باعث بالا رفتن شما می‌شوند یا پایین آمدنتان؟ آیا آنها مدام شما را قضاوت می‌کنند یا همان گونه که هستید شما را پذیرفته‌اند؟ کسانی که اطراف شما هستند و شما با آنها وقت می‌گذارنید، روی زندگی و نگرش شما تاثیر می‌گذارند. اگر هنگام معاشرت با یکی از دوستانتان حس بدی دارید، بهتر است رابطه‌تان را با او به پایان برسانید.

 

مراقب بدن خود باشید

اگر از بدن خود مراقبت می‌کنید و حواستان جمع است، باید نسبت به خود نیز احساس خوبی داشته باشید. این مراقبت از خود یعنی شما برای ذهن، روح و بدن خود کار مثبتی انجام داده‌اید و در نتیجه این کار سبب افزایش اعتماد به نفس شما نیز می‌شود. برای مراقبت هر چه بهتر از خود چند روش وجود دارد :

 1. رژیم غذایی : خوب غذا خوردن اثرات زیادی به دنبال دارد؛ چون شما با مصرف غذاهای مقوی و مناسب احساس سلامتی و انرژی بیشتری دارید و خود این منجر به احساس بهتری در شما می‌شود.
 2. ورزش : مطالعات نشان داده که فعالیت بدنی باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. فعالیت بدنی باعث بهبود استایل ظاهری می‌شود و این مورد روی افزایش اعتماد به نفس نیز تاثیر مستقیم دارد.
 3. مدیتیشن : مدیتیشن علاوه بر این که یک ورزش آرامش بخش است روی اعتماد به نفس نیز تاثیر دارد. این ورزش کمک‌ می‌کند تا خود را بشناسید و بپذیرید. همچنین به شما می‌آموزد تا انرژی‌های منفی را از خود دور کنید و صحبت‌هایی که اثرات مفیدی ندارند، پرهیز کنید.
 4. خواب : کم خوابی روی احساسات شما تاثیر می‌گذارد،؛ یعنی یک خواب خوب و مناسب باعث افزایش خوش بینی و عزت نفس در شما می‌شود.

با خودت مهربان باش

مهربانی یعنی این که وقتی شکست می‌خورید، اشتباه می‌کنید یا ناامید می‌شوید با خود با مهربانی برخورد کنید. این روش باعث می‌شود بتوانید با خودتان ارتباط برقرار کنید. شما در این شرایط از لحاظ عاطفی انعطاف پذیرتر می‌شوید و احساسات خود را به راحتی کننترل کنید. تمام این موارد روی ارتباط شما با دیگران نیز تاثیر می‌گذارد و باعث بهبود آن می‌شود. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که مهربانی نسبت به خود منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

 

تمرین مثبت اندیشی کنید

خوش بینی باعث می‌شود دید شما بهتر شود، نسبت به خود بیشتر مهربانی کنید و بر شک و تردیدهای خود غلبه کنید. به علاوه منفی صحبت کردن باعث محدود شدن توانایی‌های شما می‌شود و سرانجام به این باور می‌رسید که “من نمی‌توانم این کار را انجام دهم” یا “از عهده این کار برنمی‌آیم”. پس دفعه بعدی شروع به فکر کردن درباره خود کردید، این مورد را به خود یادآوری کنید که شما کامل نیستید و طبیعی است که یکسری ایرادات داشته باشید.

بیایید یک تمرینی کنیم؛ به جای این که به خود بگویید “می نمی‌توانم از عهده این کار بربیایم” یا “این کار غیر ممکن است” سعی کنید به خود یادآوری کنید که “من از عهده انجام این کار بر می‌آیم” یا “تنها کاری که باید انجام دهم این است که تلاش خود را بکنم”

به جای این که وقتی اشتباه می‌کنید به خود بگویید: “من نمی‌توانم هیچ کاری را درست انجام دهم”، به خود یادآوری کنید: “دفعه بعد بهتر می‌توانم انجام دهم” یا “حداقل چیز جدیدی یاد گرفتم”.

 

با ترس های خود روبرو شوید

از به تعویق انداختن کارها دست بردارید. بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس این است که با ترس‌های خود روبرو شوید. رویارویی با برخی از ترس‌های خود را که ناشی از کمبود اعتماد به نفس است، تمرین بکنید. اگر خجالت می‌کشید یا می‌ترسید، به خود بگویید این فقط یک آزمایش است و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. حداقل یاد می‌گیرید کمی مضطرب بودن یا انجام کارهای اشتباه، آن قدر ها هم بد نیست. وقتی با ترس‌هایتان روبرو می‌شوید و کارهای دشوار را امتحان می‌کنید، به خودتان اعتماد بیشتری پیدا می‌کنید.

رویارویی با ترس هابا خودتان شدیدا صادق باشید

برای مثال وقتی فردی از شما سوالی می‌پرسد، مثل این که کجا زندگی یا کار می‌کنید یا تفریحات شما چیست، از جواب دادن به این سوالات خجالت بکشید یا سعی کنید چیزی را پنهان کنید. البته این بدان معنا نیست که شما موظفید که  هر کس، هر سوالی پرسید به او پاسخ دهید. این مورد راجع به افرادی صدق می‌کند که دوست دارید با آنها این جواب‌ها را به اشتراک بگذارید. وقتی قسمت‌هایی از خودت را از دیگران پنهان نکنی، متوجه می‌شوی نسبت به کسی که هستی اطمینان بیشتری پیدا می‌کنی.

 

چیزهایی را امتحان کنید که باعث ناراحتی شما می‌شود

ممکن است بدانید که خارج از منطقه راحتی شما کار سختی است. ولی بهتر است بدانید که اعتماد به نفس یعنی راحت بودن در موقعیت‌های مختلف. پس اگر هر روز منطقه راحتی خود را افزایش دهید، به زودی منظقه راحتی بزرگی خواهید داشت. این تغییرات شامل هر چیزی می‌تواند باشد؛ از جمله پذیرفتن یک شغل جدید یا رویارویی با کسی که معمولا از او دوری می‌کنید. حتی کوچکتر از این موارد هم می‌تواند باشد یعنی در حد امتحان کردن یک غذای جدید یا صحبت کردن با شخص جدید.

 

یک ظاهر جدید را امتحان کنید

نحوه لباس پوشیدن، علاوه بر این که می‌تواند بر درک دیگران بر شما تاثیر بگذارد، از درک شما بر خود نیز تاثیر می‌گذارد. دکتر آدام دی. گالینسکی، استاد دانشکده بازرگانی کلمبیا، طی مطالعه‌ای که انجام داد، دریافت کرد که شرکت کنندگانی که کت سفید پوشیده بودند، تمرکز بیشتری از خود نشان دادند؛ به عبارت دیگر، مردم وقتی شبیه یک پزشک لباس می‌پوشند، بیشتر شبیه یک پزشک رفتار می‌کنند. اگر می‌خواهید احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا بکنید، در ظاهر خود یک نسخه منحصر به فرد باشید.

20روش برای افزایش اعتماد به نفس

 1. همیشه در حال یادگیری باشید، پس در یک کلاس ثبت نام کنید و از آن استفاده کنید.
 2. ورزش روزانه داشته باشید به باشگاه بروید، زیرا باعث می شود حس خوبی داشته باشید.
 3. دقیق روشن کنید که چه موضوع هایی برایتان مهم است، اگر این چیزها در زندگی تان وجود ندارد، آنها را وارد زندگی خود کنید.
 4. یک موفقیتی را که در مسیر زندگی خود داشته اید، را یاد داشت کنید و به خاطر آن به خود افتخار کنید. برای خود ارزش قائل شوید، این کار نه تنها خودستایی نیست، بلکه برای سلامت روحی و جسمی شما لازم است.
 5. اگر مجرد هستید، فرقی نمی کند دختر باشید یا پسر، دوست خود را به بیرون دعوت کنید.
 6. در همه حال باید ذهن خود را آماده کنید، پس فهرستی تهیه کنید که چیزهایی که ذهنتان را بیدار نگه میدارد و حتما آنها را در زندگی خود پیاده کنید.
 7. از بازی کردن چند نقش در زندگی که دیگران از شما انتظار دارند دست بردارید.
 8. از فکرهای منفی دست بردارید، مانند اینکه بگوید نمی توانم چیزی را داشته باشم، به اندازه کافی برای خواسته ام خوب نیستم.
 9. بیش از انداره درگیر ماجراهای زندگیتان نشوید و به دنبال راه حل های کاربردی برای کنار آمدن آن بگردید.
 10. این موضوع را در نظر داشته باشید که وقتی در موقعیتی قرار می گیرید، بهترین انتخاب برای آن هستید، بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر سخت است.
 11. برای همه ی تجربیات خود چه درست چه غلط ارزش قائل شوید. این نوع از تجربیات به طور یکسان درست هستند و مخفی کردن بعضی از چیزها، فقط به خاطر اینکه دوستشان ندارید، باعث به وجود امدن تضاد می شود.
 12. رابطه ای که کمی کسل کننده شده، تلاش کنید و بیشتر خود واقعیتان را نشان دهید.
 13. با همه ارتباط بگیرید و خوش و بش کنید. این کار راحتی برای ایجاد ارتباط با دیگران است.
 14. اگر در زندگی شما اشخاصی هستند که باعث دلسردی و یا کوچک کردن شما را دارند، باید به آنها بگویید که همچین انتظاری را ندارید، لیاقت شما بیشتر از اینهاست.
 15. مدام در حال جبران لطف دیگران نباشید، چون بدین معناست که ارزش خودتان را دست کم گرفته اید.
 16. اگر قصد این را دارید که می خواهید پای خود را به زمین بکوبید و داد بزنید که من لایق بهترین ها هستم، گامی به عقب بردارید و با خود بگویید من می توانم بهتر از این باشم.
 17. اعتماد کنید به غریزه خود، چون اصولا درست هستند.
 18. بدن آینه ذهن است، پس تغییر بدنتان به یک حالت با اعتماد به نفس، نتایج شگفت انگیزی خواهد داشت.
 19. بر روی مهارت های خود کار کنید که برای پیروزی در چیزهایی که برایتان اهمیت دارد، به آنها نیاز دارید.
 20. در محل کار خود سرتان را بالا نگه دارید و یا اگر ایده ای دارید که به ظرتان جذاب است، حرفتان ا بزنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید