همه ما درباره اضطراب شنیده‌ایم، و اکثر ما درک کاملاً واضحی از آن داریم و احساس می‌کنیم. اضطراب یک تشخیص بالینی سلامت روان است که به احساس ترس، نگرانی و عصبی بودن اشاره دارد.

همه ما در زندگی خود اضطراب را تجربه می کنیم و چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند علائم را تحریک کند. فضاهای کوچک، عنکبوت وامور مالی برخی از محرک های رایج اضطراب هستند. یکی دیگر از محرک های اضطراب که این روزها توجه بیشتری را به خود جلب کرده است، تغییرات آب و هوایی است که اصطلاح «اضطراب آب و هوا» را رایج کرده است.

اضطراب اقلیمیاضطراب چیست

اضطراب وجه همه جانبه وجود ماست. این به ما کمک می کند تا زمانی که نیاز به انجام یک کار مهم داریم، تمرکز کنیم، مانند امتحان دادن یا یادآوری خطوط در یک نمایشنامه. همچنین می تواند به عنوان سیگنالی برای ما عمل کند که چیزی که به آن نزدیک می شویم مضر یا ناسالم است. همه ما در طول زندگی خود اضطراب را تجربه می کنیم. اجتناب ناپذیر است با این حال، اضطراب می تواند مشکل ساز شود.

وقتی علائم اضطراب ما آنقدر شدید می شود که به دلیل نگرانی یا ترس بیش از حد از انجام کارهای مهم مانند مطالعه برای امتحان بزرگ خود اجتناب می کنیم، اضطراب ما مشکل ساز می شود. اگر احساس می کنید که رفتارها و افکار شما توسط نگرانی، ترس و درماندگی کنترل می شود، ممکن است اضطراب شما دیگر در محدوده سالم نباشد.

انواع مختلفی از اضطراب وجود دارد. برخی از رایج ترین و بالینی ترین انواع اضطراب عبارتند از: اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD). علائم هر نوع اضطراب ممکن است همپوشانی داشته باشند. اضطراب می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در کار، تعاملات اجتماعی و روابط با اعضای خانواده شود. اضطراب همچنین می تواند شما را از نظر جسمی (تند زدن قلب، تعریق، لرزش) و همچنین رفتاری (بی قراری، قدم زدن، کناره گیری) تحت تاثیر قرار دهد.

علائم اضطراب عبارتند از:

  • به راحتی خسته می شود
  • افکار مزمن و احساس نگرانی
  • تحریک پذیری و نوسانات خلقی
  • درد عضلات
  • بی قراری و احساس سرگیجه
  • مشکل افتادن و به خواب ماندن یا خیلی زود بیدار شدن
  • یه حس ترس

اضطراب آب و هوا چیست

اضطراب آب و هوا زمانی است که شما بیش از حد نگران پیامدهای تغییر چشم انداز محیطی ما هستید. جای تعجب نیست که تغییرات آب و هوایی یکی از داغ ترین (و بحث برانگیزترین) موضوعات در جامعه امروزی است. به طور مرتب از سیاستمداران و افراد مشهور می شنویم که با شور و شوق درباره گرم شدن کره زمین و بحران های زیست محیطی بحث و مناظره می کنند، که می تواند باعث وحشت، ناامیدی و درماندگی ما شود. در حقیقت،41 درصد مردم به طور منظم درباره گرم شدن کره زمین با عزیزان خود صحبت می کنند و 56 درصد از مردم گزارش می دهند که حداقل یک بار در ماه در رسانه ها درباره گرم شدن کره زمین می شنوند.

عوامل فعلی که می تواند به تجربه اضطراب آب و هوا کمک کند عبارتند از:

  • تخمین زده می شود که 1 میلیون گونه به دلیل فعالیت های انسانی در معرض خطر انقراض قرار دارند.
  • سالانه بیش از 250000 نفر در اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست می دهند.
  • سطح فعلی CO2 بالاترین سطحی است که در بیش از 3 میلیون سال گذشته بوده است.

وقتی استرس، ترس و نگرانی قابل توجهی در مورد محیط و آب و هوا تجربه می کنیم، اضطراب آب و هوا را تجربه می کنیم.سول استالژی اصطلاحی است که به ناراحتی ناشی از تغییرات محیطی اشاره دارد.

اگرچه اصطلاح “اضطراب آب و هوا” یک تعریف بالینی نیست و هنوز به راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات سلامت روان (DSM) راه پیدا نکرده است، اما بسیار واقعی است.

اضطراب اقلیمیافرادی که یک بلای طبیعی را در نتیجه تغییرات آب و هوایی تجربه کرده اند، تنها کسانی نیستند که اضطراب آب و هوا را تجربه می کنند. مردم به دلیل وضعیت اکولوژیکی دچار پریشانی روحی و روانی می شوند.

51 درصد از مردم مطمئن هستند که گرمایش جهانی در حال وقوع است.

این باور در میان افراد مبنی بر اینکه گرم شدن زمین در حال وقوع است از سال 2015 تا 10 درصد افزایش یافته است.

69 درصد از افراد تا حدودی نگران اثرات گرمایش جهانی هستند.

46 درصد از مردم احساس می کنند که مستقیماً تحت تأثیر گرمایش جهانی قرار گرفته اند.

اکثریت افراد نگران تأثیرات گرمایش جهانی بر محیط های محلی خود از جمله سیل، خشکسالی و گرمای شدید هستند.

عوامل خطر برای اضطراب

دانشمندان بر این باورند که هم عوامل بیولوژیکی و هم عوامل محیطی در اکتساب اختلالات اضطرابی نقش دارند.عوامل بیولوژیکی می تواند شامل خلق و خوی ذاتی، سطح حساسیت عاطفی و تمایل ژنتیکی شما به اضطراب باشد. عوامل محیطی شامل تجربه ضربه و سوء استفاده، قرار گرفتن در معرض محیط های شدید و استرس زا و عوامل فیزیکی مانند مشکلات تیروئید ومصرف کافئین و سایر محرک ها است.

همه این عوامل برای افزایش یا کاهش خطر ابتلا به اضطراب آب و هوا ترکیب می شوند. افرادی که در بالاترین سطح طیف خطر قرار دارند ممکن است در محیطی زندگی کنند که تأثیر تغییرات آب و هوایی به ویژه مشهود است (نیروهای هوایی، بلایای طبیعی مکرر، گرمای شدید، محدودیت آب)، نسبت به احساسات خود بسیار یا نسبتاً حساس هستند و خانواده دارند. سابقه اختلالات اضطرابی تشخیص داده شده

اضطراب اقلیمیچگونه اضطراب آب و هوا را مدیریت کنیم

خواه اضطراب آب و هوا باشد یا هر نوع دیگر از اختلالات اضطرابی، انگیزه بیولوژیکی مرتبط با اضطراب اجتناب است. وقتی اضطراب را تجربه می کنیم، ناخودآگاه میل شدیدی برای اجتناب از چیزی که باعث اضطراب می شود داریم.

اگر وضعیت کنونی اکوسیستم و اقلیم ما باعث اضطراب شما می شود، ممکن است تمایل داشته باشید از بحث در مورد آن یا اقدامی اجتناب کنید. مشکل این اصرار اجتناب این است که فقط احساس اضطراب و درماندگی بیشتری در ما ایجاد می کند و می تواند دفعات و شدت افکار نگران ما را افزایش دهد. بنابراین، آیا ما هیچ گزینه ای داریم؟ و اگر بله، آنها چه هستند؟

عمل بر خلاف میل شما به اجتناب می تواند به کاهش احساس نگرانی و درماندگی و افزایش احساس امید و توانمندی کمک کند. نمونه‌های متداول اقدام در برابر تمایلات اجتنابی عبارتند از بازیافت، دوچرخه‌سواری به جای بردن ماشین، همراهی با ماشین، و کمک مالی به یک هدف دوستدار محیط‌زیست. اقدامات بزرگتر شامل پیوستن به یک سازمان حفاظت از محیط زیست و تغییر عادات سبک زندگی، مانند خلاص کردن خانه از کیسه های پلاستیکی است. سعی کنید به خود یادآوری کنید که شما نمی توانید دنیا را تغییر دهید و این تغییر زمان می برد. صبور باشید و به یاد داشته باشید که گام‌های کوچک امروز می‌تواند منجر به تغییرات مهمی در فردا شود.

مانند هر شکل دیگری از اضطراب، دارو درمانی و گفتار درمانی گزینه هایی هستند. پیوستن به یک گروه پشتیبانی و صحبت با افرادی که همان مبارزات شما را تجربه می کنند می تواند ابزار مفیدی باشد. در مبارزات خود کمتر احساس تنهایی خواهید کرد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید