زندگی با شریکی که بیماری روانی دارد می تواند با چالش هایی همراه باشد. آنها ممکن است علائم دشواری مانند نوسانات خلقی، تحریک پذیری یا از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول را تجربه کنند.

در حالی که شرایط مختلف سلامت روان می تواند در روابط شما اختلال ایجاد کند، دانستن نحوه برخورد با شریک اسکیزوفرنی با توجه به شدت این وضعیت سلامت روان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

اسکیزوفرنی و ازدواجاسکیزوفرنی و ازدواج

در اینجا، چند استراتژی برای مدیریت اسکیزوفرنی در روابط بیاموزید.

قبل از اینکه به چگونگی رابطه با یک فرد اسکیزوفرنی بپردازیم، درک تعریف اسکیزوفرنی مفید است.

اسکیزوفرنی چیست؟

این شامل علائمی از جمله توهم است، که در آن شخص چیزهایی را می شنود یا می بیند که وجود ندارند، و هذیان ها، که باورهای قوی هستند که توسط هیچ مدرکی تایید نمی شوند.

همانطور که موسسه ملی سلامت روان توضیح می دهد، اسکیزوفرنی می تواند باعث شود که فرد با واقعیت ارتباط نداشته باشد.

برخی دیگر از علائم اسکیزوفرنی به شرح زیر است:

 • رفتارهای عجیب و غریب
 • افکار تحریف شده
 • پارانویا
 • ترس های غیر منطقی
 • کاهش احساس لذت
 • عدم بیان احساسی
 • از دست دادن انگیزه
 • مشکل در توجه و حافظه

از آنجایی که اسکیزوفرنی می تواند باعث از دست دادن ارتباط فرد با واقعیت شود، به عنوان یک اختلال روان پریشی برچسب زده می شود.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است دارای باورهای غیرمنطقی باشد، مانند اینکه متقاعد شود که دارای قدرت های مافوق بشری است و می تواند مستقیماً با خدا ارتباط برقرار کند.

با توجه به علائم اسکیزوفرنی، کاملاً واضح است که اسکیزوفرنی و روابط می توانند چالش برانگیز باشند.

چه چیزی باعث اسکیزوفرنی می شود؟

درک علل زمینه ای اسکیزوفرنی نیز می تواند هنگام یادگیری نحوه برخورد با فرد مبتلا به اسکیزوفرنی مفید باشد.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ژنتیک می‌تواند خطر اسکیزوفرنی را افزایش دهد، اما یک ژن وجود ندارد که آن را ایجاد کند. آنچه شناخته شده است این است که برخی از ژن ها با این بیماری مرتبط هستند و می تواند در خانواده ها ایجاد شود.

ژن ها تنها عاملی نیستند که به اسکیزوفرنی کمک می کنند. عوامل خطر ژنتیکی می توانند با مشکلات محیطی مانند فقر، استرس قابل توجه و مشکلات تغذیه ای تعامل داشته باشند.

هنگامی که ژن ها با یک محیط ضعیف تعامل دارند، می تواند منجر به ایجاد اسکیزوفرنی شود.

در نهایت، تفاوت در ساختار و عملکرد مغز می تواند به اسکیزوفرنی کمک کند. افرادی که دارای عوامل خطر دیگری مانند سابقه خانوادگی یا استرس های محیطی هستند، ممکن است تغییرات مغزی را تجربه کنند که منجر به ایجاد اسکیزوفرنی می شود.

در حالی که علل اسکیزوفرنی ممکن است به شما نگویند که چگونه  با یک فرد اسکیزوفرنی در ارتباط باشید ، آنها درک بیشتری از این اختلال به شما می دهند، بنابراین شما می دانید که شریک زندگی شما چه می گذرد.

اسکیزوفرنی و ازدواج8 نشانه که شریک زندگی شما مبتلا به اسکیزوفرنی است

اگر فکر می کنید همسری مبتلا به اسکیزوفرنی دارید، احتمالاً به دنبال اطلاعاتی هستید که سوء ظن شما را تأیید کند. علائم زیر را در نظر بگیرید، که ممکن است به تشخیص اسکیزوفرنی بالقوه اشاره کند :

 • شریک زندگی شما در مورد شنیدن صداهایی صحبت می کند که وجود ندارد.
 • گاهی اوقات وقتی شریک زندگی شما در حال صحبت کردن است، شما در درک مشکل دارید زیرا آنها از یک موضوع به موضوع دیگر می پرند.
 • تفکر شریک زندگی شما غیر منطقی یا عجیب به نظر می رسد.
 • متوجه می شوید که همسرتان حرکات عجیبی انجام می دهد.
 • گاهی اوقات، شریک زندگی شما از نظر عاطفی بسیار صاف به نظر می رسد. به عنوان مثال، آنها ممکن است نسبت به یک رویداد به ظاهر هیجان انگیز واکنش نشان ندهند، مانند اینکه شما در محل کار ارتقاء می گیرید.
 • به نظر می رسد شریک زندگی شما نمی تواند برنامه ریزی کند یا انگیزه ای برای انجام کاری ندارد.
 • ممکن است به نظر برسد که شریک زندگی شما لذت کمی را تجربه می کند.
 • شریک زندگی شما باورهای بسیار عجیبی دارد، مانند این باور قوی که دولت رفتار آنها را دنبال می کند.

البته، شما نباید سعی کنید شریک زندگی خود را با یک بیماری روانی شدید تشخیص دهید، اما علائم بالا نشان می دهد که همسر شما ممکن است مبتلا به اسکیزوفرنی باشد. در این مورد، مداخله حرفه ای به احتمال زیاد ضروری است.

اسکیزوفرنی و ازدواجنحوه تأثیر اسکیزوفرنی بر ازدواج و شراکت

یادگیری نحوه برخورد با شریک اسکیزوفرنی ساده نیست زیرا سلامت روان می تواند به طور قابل توجهی بر روابط تأثیر بگذارد. به هر حال، شریک اسکیزوفرنی شما ممکن است گاهی اوقات با واقعیت ارتباط نداشته باشد، که می تواند برقراری ارتباط با آنها را چالش برانگیز کند.

با توجه به علائم مرتبط با اسکیزوفرنی، این بیماری می تواند بر روابط تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، این وضعیت گاهی می‌تواند آنقدر شدید باشد که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نتواند شغل خود را حفظ کند یا مسئولیت‌هایی مانند پرداخت صورت حساب یا مراقبت از کودکان را انجام دهد.

دوست داشتن یک اسکیزوفرنی ممکن است به معنای برخورد با رفتارهایی باشد که همیشه منطقی نیستند . علاوه بر این، ممکن است شریک شما از نظر عاطفی در دسترس نباشد یا به این رابطه اهمیتی ندهد.

گاهی اوقات، شریک زندگی شما ممکن است علاقه ای به انجام فعالیت های سرگرم کننده با هم یا شرکت در زندگی خانوادگی نداشته باشد، که می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

در برخی موارد، رابطه با یک فرد اسکیزوفرنی می تواند گیج کننده یا ترسناک به نظر برسد ، زیرا ممکن است رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان دهد و فرآیندهای فکری آنها ممکن است کاملا غیر منطقی باشد.

این می تواند منجر به درگیری و حتی اختلاف بین شما و شریک یا همسر مبتلا به اسکیزوفرنی شود.

در نهایت، ممکن است متوجه شوید که اسکیزوفرنی در روابط منجر به فقدان صمیمیت می شود . فقدان لذت و صافی عاطفی ناشی از این اختلال می تواند برقراری ارتباط صمیمانه را چالش برانگیز کند.

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اسکیزوفرنی می توانند میل جنسی را کاهش دهند.

علاوه بر این، تحقیقات  مربوط به اسکیزوفرنی و روابط عاشقانه نشان داده است که حتی بیماران بدون دارو با شرایط سلامت روانی در مقایسه با افراد بدون اسکیزوفرنی،  لذت کمتری در حین رابطه جنسی و کاهش فعالیت جنسی دارند.

چالش‌های بالا می‌تواند باعث شود که رابطه با یک بیمار اسکیزوفرنی گاهی اوقات بسیار دشوار باشد، اما اگر می‌خواهید برای رسیدن به آن تلاش کنید، هنوز امیدی وجود دارد.

اسکیزوفرنی و ازدواج10 راه  برای مقابله با شریک اسکیزوفرنی در یک رابطه

اسکیزوفرنی می تواند یک وضعیت سلامت روانی شدید و چالش برانگیز باشد، اما راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. ده استراتژی زیر را برای نحوه برخورد با شریک اسکیزوفرنی در یک رابطه در نظر بگیرید:

مسائل را شخصی نگیرید

زمانی که شریک زندگی تان به خوبی با شما ارتباط برقرار نمی کند یا با صمیمیت خود دست و پنجه نرم می کند، می توانید خودتان را سرزنش کنید یا احساس کنید که کوتاهی می کنید. به یاد داشته باشید، اینها علائم این اختلال هستند و نشان دهنده کار اشتباه شما نیستند.

سیستم حمایت اجتماعی خود را توسعه دهید

وقتی زندگی با یک شریک اسکیزوفرنی دشوار می شود، به کسی نیاز دارید که بتوانید برای حمایت به او مراجعه کنید. شبکه‌ای از دوستان و اعضای خانواده را ایجاد کنید که می‌توانید در مواقعی که نیاز به گپ زدن یا داشتن گوش شنوا دارید، روی آنها حساب کنید.

به دنبال درمان باشید

همانطور که در بالا ذکر شد، هنگامی که همسری مبتلا به اسکیزوفرنی دارید، ارتباط می تواند چالش برانگیز باشد. کار با مشاور زوج ها می تواند به شما در یادگیری مدیریت اسکیزوفرنی در روابط کمک کند.

جلسات مشاوره منظم یک محیط امن برای پردازش مسائل مربوط به روابط و یادگیری برقراری ارتباط موثرتر با یکدیگر به شما ارائه می دهد.

یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید

گاهی اوقات، زمانی که با یک شریک اسکیزوفرنی زندگی می کنید، احساس تنهایی می کنید. در این موارد، یک گروه پشتیبانی یک روش عالی برای نحوه برخورد با یک شریک اسکیزوفرنی ارائه می دهد.

برقراری ارتباط با دیگران در گروه می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد مقابله با مشکلات ازدواج اسکیزوفرنی ارائه دهد و شرکت در گروه به شما یادآوری می کند که در مبارزات خود تنها نیستید.

مراقبت از خود را تمرین کنید

به قول معروف، اگر اول به خودت اهمیت ندهی، نمی‌توانی به دیگران اهمیت بدهی . این بدان معنی است که ضروری است که برای مراقبت از خود زمان بگذارید.

این ممکن است به معنای ایجاد یک برنامه ورزشی منظم، اختصاص دادن زمانی برای یک فعالیتی باشد که هر روز از آن لذت می برید یا متعهد به برنامه غذایی سالم باشید. وقتی از خود مراقبت می کنید، احتمالاً متوجه می شوید که وظیفه دوست داشتن یک بیمار اسکیزوفرنی کمتر چالش برانگیز است.

به افکار غیر منطقی (و روان پریشی) آنها به شیوه ای مفید پاسخ دهید

زمانی که شریک اسکیزوفرنی شما به باورهای روان پریشی خود پایبند باشد، حتی با شواهدی مبنی بر معتبر نبودن آنها، می تواند چالش برانگیز باشد. بحث نکنید و سعی نکنید شریک زندگی خود را متقاعد کنید که اشتباه می کند. برای آرامش و احترام آماده باشید.

به جای بحث و جدل زمانی که شریک زندگی تان افکار غیرمنطقی را به اشتراک می گذارد، ممکن است پاسخ دهید: «من وضعیت را متفاوت از شما می بینم».

در مواقع اضطراری آماده باشید

ممکن است بدانید که چگونه در زندگی روزمره به تنهایی با یک شریک اسکیزوفرنی کنار بیایید، اما ممکن است در صورت بروز بحران نیاز به کمک داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما افکار خودکشی را ابراز می کند یا شروع به انجام توهمات می کند تا حدی که آنها در خطر هستند، ممکن است لازم باشد با خط تلفن بحران محلی تماس بگیرید.

ممکن است لازم باشد برای درمان اضطراری روانپزشکی به بیمارستان منتقل شوند.

اسکیزوفرنی و ازدواجاصرار کنید که همسرتان به دنبال درمان باشد

اسکیزوفرنی درمان نشده، داشتن روابط سالم را برای فرد بسیار دشوار می کند. علائم این بیماری ممکن است منجر به رفتارهای نامنظم، از جمله سوء استفاده علیه شریک زندگی شود.

به همین دلیل، شریک زندگی شما باید درمان را بپذیرد و رعایت کند. با همراهی آنها در قرار ملاقات ها و تمجید از آنها برای پذیرش کمک، تا حد امکان حمایت کنید.

انتظار نداشته باشید که درمان فورا کمک کند

درمان برای فردی که مبتلا به اسکیزوفرنی است مهم است، اما این بدان معنا نیست که درمان کامل خواهد بود یا بلافاصله شریک زندگی شما را درمان می کند.

شما باید صبور باشید تا به داروها زمان بدهید تا کار کنند و تشخیص دهید که درمان برای شریک زندگی شما یک فرآیند مادام العمر خواهد بود.

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که شریک زندگی شما خوب عمل کند، علاوه بر مواقعی که پسرفت می کند و علائم شدیدتری را تجربه می کند.

به همسرتان در تعیین اهداف کوچک کمک کنید

هنگامی که شریک زندگی شما در مراحل اولیه درمان است یا عود علائم اسکیزوفرنی را تجربه می کند، اهداف بزرگ مانند بازگشت به کار تمام وقت یا اتمام یک برنامه تحصیلی می تواند بسیار دشوار باشد.

به شریک زندگی خود کمک کنید تا اهداف کوچک و قابل کنترلی برای پیشرفت او تعیین کند. به عنوان مثال، ممکن است برای تشویق شریک زندگی خود به فعالیت بیشتر در هفته، سه پیاده روی در هفته با هم داشته باشید.

یا، ممکن است به آنها کمک کنید تا با یک کار در روز، مانند شستن ظروف بعد از شام، کمک کنند تا آنها را بیشتر در فعالیت های روزانه درگیر کند. با گذشت زمان، با بهبود علائم، می توانید اهداف اضافی و شاید بزرگتر اضافه کنید.

این پایان راه نیست

یادگیری نحوه برخورد با شریک اسکیزوفرنی ممکن است چالش برانگیز به نظر برسد، اما غیرممکن نیست. اسکیزوفرنی یک بیماری روانی شدید است که می تواند علائم مشکل ساز ایجاد کند.

با این حال، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می توانند یاد بگیرند که با علائم خود کنار بیایند و با درمان و حمایت روابط شادی داشته باشند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید