از بین بردن چسب از روی لباس به 10 روش ساده

انواع مختلف چسب به درمان‌های مختلف پاسخ می‌دهند، اما زمانی که این روش ساده را بدانید، می‌توانید بدون مشکل با اکثر انواع چسب‌ها مقابله کنید!

گفته می شود، چسب تازه اغلب راحت تر از چسب خشک شده ظاهر می شود. این امر به ویژه برای هر چسب محلول در آب مانند قطره ای صادق است. برای هر گونه چسب تازه ریخته شده، باید تا جایی که می توانید مواد چسبنده را در حالی که هنوز خیس است، با احتیاط خراش دهید، بدون اینکه آن را روی بیشتر لباس هایتان بمالید!

از بین بردن چسب از روی لباس

وقتی لکه خشک شده چسب روی لباس یا پیراهن مورد علاقه تان پیدا کردید، نگران نباشید! یکی از این روش ها را امتحان کنید.

 1. آب

آب روی هر نوع چسب PVA مانند لکه های چسب مدرسه و براق کار بسیار خوبی انجام می دهد. اغلب می توانید یکی از این لکه ها را به مدت هشت ساعت در آب سرد خیس کنید و ماده حل کننده را از بین ببرید!

ترفند اینجاست که نمی توانید از آب گرم استفاده کنید. گرما می‌تواند ساختار شیمیایی پروتئین‌های درون این نوع فیکساتورها را تغییر دهد و حذف آنها را سخت‌تر و حتی مشکل‌تر کند!

همچنین می توانید از آب برای کمک به بسیاری از روش های دیگر که در نجوا نیوز توضیح داده شده است استفاده کنید. به عنوان مثال، یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن چسب این است که لکه را به مدت هشت ساعت در آب سرد خیس کنید و سپس از سفید کننده استفاده کنید تا لکه رنگی را که باقی مانده است پاک کنید!

 

 1. پاک کننده ناخن استون

پاک کننده ناخن فوق العاده قدرتمند استون برای رنگ های ژل، براق و تیره رنگ، بدون پارابن، 6.76 Fl Ozاستون ماده اصلی در اکثر انواع پاک کننده های لاک ناخن است و این ماده شیمیایی اغلب برای نرم کردن چسب های مبتنی بر مواد شیمیایی به خوبی عمل می کند. می توانید از این چسب حرارتی جامد شده، چسب فوق العاده و چسب ناخن استفاده کنید.

خطر استفاده از استون روی لباس این است که در برخی موارد خود استون می تواند به پارچه آسیب برساند. سعی کنید یک قطره کوچک استون را روی قسمت درز داخل لباس قرار دهید. این را برای چند دقیقه تماشا کنید و مراقب هرگونه تغییر رنگ پارچه باشید. آن را بشویید و بگذارید خشک شود.

اگر محل تست آسیبی را نشان نداد، می توانید با خیال راحت از استون روی لکه استفاده کنید!

برای استفاده از استون روی چسب خشک شده:

یک گلوله پنبه ای را به پاک کننده لاک ناخن خیس کنید.

روی لکه ضربه بزنید. سعی کنید پنبه را از قسمت بیرونی لکه به داخل حرکت دهید. این کار شما را از جابجایی تصادفی چسب به قسمت های بدون لکه پارچه جلوگیری می کند.

وقتی دیدید چسب روی گلوله پنبه ای از بین می رود، آن را دور بریزید و یک گلوله پنبه جدید تهیه کنید.

این روند را تا زمانی که بیشتر لکه از بین برود تکرار کنید.

در نهایت مقداری مواد شوینده مستقیم را به ناحیه لکه دار بمالید. سپس لباس را در ماشین لباسشویی خود قرار دهید و طبق معمول بشویید، اما آن را در خشک کن قرار ندهید.

از بین بردن چسب از روی لباس

 1. مکعب های یخ

مکعب های یخ پلاستیکی قابل استفاده گاهی اوقات چسب خنک کننده به شما این امکان را می دهد که راحت تر آن را از پارچه جدا کنید. برای اقلام کوچک، می توانید این کار را با قرار دادن آنها در یک کیسه و نگه داشتن آنها در فریزر برای چند ساعت انجام دهید. برای فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی، می توانید تکه های یخ را در کیسه زیپلاک قرار دهید و سپس کیسه را روی لکه قرار دهید تا به سفت شدن و ترک خوردن آن کمک کند.

شما می توانید این روش را روی بسیاری از انواع چسب امتحان کنید، از جمله چسب های تجاری بسیار سخت مانند چسب فوق العاده. چسب ممکن است فوراً کنده نشود، اما پس از یخ زدگی، معمولاً می توانید بدون از بین بردن پارچه آن را تکه تکه کنید.

با این حال، این روش به از بین بردن لکه های سه بعدی چسب کمک می کند، اما با هیچ لکه ای که بعد از آن روی پارچه باقی می ماند، مقابله نمی کند. ممکن است لازم باشد این روش را با یک لکه‌بر دنبال ادامه دهید.

 

 1. استفاده از الکل برای از بین بردن چسب از روی لباس

الکل مالشی ایزوپروپیل Dealmed 70% USP، ضد عفونی کننده کمک های اولیه به‌عنوان یک لکه‌بر بسیار مؤثر عمل می‌کند و همچنین می‌تواند به عنوان یک حلال روی برخی از انواع چسب عمل کند. این بدان معنی است که ایزوپروپیل الکل می تواند بسیاری از انواع چسب ها را حل یا نرم کند. می توانید این روش را روی چسب حرارتی سخت شده، چسب فوق العاده و حتی چسب قطره ای امتحان کنید!

مالیدن الکل همچنین کار شگفت انگیزی در پاک کردن بقایای چسب یا چسب از روی لباس انجام می دهد. با این حال، مانند استون، می تواند به برخی از انواع مواد آسیب برساند. قبل از اینکه این روش را امتحان کنید، می خواهید روی قسمتی از لباس که مشخص نیست آزمایش کنید.

برای استفاده از روش الکل:

 • یک گلوله پنبه یا پارچه تمیز را با الکل آغشته کنید. این را برای لحظه ای روی لکه نگه دارید.
 • پنبه را دوباره خیس کنید و روی لکه بکشید و از بیرون به سمت وسط لکه حرکت کنید.
 • با استفاده از یک چاقوی یا قاشق، چسب را در حالی که نرم می شود، بچرخانید و آن را از پارچه جدا کنید.
 • به مصرف الکل در صورت لزوم ادامه دهید تا پوسته های بیشتری از بین برود.
 • هنگامی که تمام چسب را پاک کردید، الکل را از پارچه با آب خنک بشویید.
 • لباس ها را طبق معمول در ماشین لباسشویی خود بشویید. سپس به جای گذاشتن در خشک کن اجازه دهید در هوا خشک شود!

از بین بردن چسب از روی لباس

 1. سرکه

سرکه سفید مقطر دارای خواص لکه بری قوی است و همچنین می تواند به عنوان یک حلال روی انواع خاصی از چسب عمل کند.

گاهی اوقات حتی سوپرچسب معجزه کند، مخصوصاً هنگام مخلوط کردن آن با صابون ظرفشویی!

نکته مهم در مورد این روش این است که روی فرش نیز به خوبی کار می کند.

ابتدا تا جایی که می توانید چسب را از روی فرش یا پارچه پاک کنید. اغلب یک چاقوی کند برای این کار خوب عمل می کند. اگر به نظر می رسد خیلی گیر کرده است، فقط به مرحله بعدی بروید.

 • مخلوطی از دو قاشق غذاخوری سرکه ، یک فنجان آب گرم و یک قاشق چایخوری صابون ظرفشویی را هم بزنید.
 • یک پارچه تمیز را در این محلول خیس کنید و به مدت پنج دقیقه روی لکه بگذارید.
 • به آرامی لکه را با پارچه تمیز کنید. در صورت لزوم دوباره آن را در محلول خیس کنید.
 • بعد از استفاده از روش فریزر و یا اگر بعد از استفاده از استون لکه ای باقی ماند می توانید از این روش به عنوان لکه بر استفاده کنید!

از بین بردن چسب از روی لباس

 1. جوش شیرین و روغن نارگیل

روغن نارگیل و جوش شیرین یک نوع روش خانگی موثرایجاد می کند. این کار روی چسبی که پشت نوار و استیکرها و حتی چسب نواری قرار می‌گیرد بسیار خوب عمل می‌کند! شما همچنین می توانید آن را روی بسیاری از انواع چسب سخت شده بمالید، به خصوص اگر فقط یک بقایای ترک نازک روی لباس خود باقی مانده باشد.

نصف فنجان جوش شیرین و یک چهارم فنجان روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید. اگر فقط مقدار کمی می خواهید، فقط باید دو قسمت جوش شیرین را با یک قسمت روغن نارگیل ترکیب کنید. این باید یک خمیر صاف و روغنی ایجاد کند.

لباس را در آب خنک خیس کنید و تا حد امکان از برچسب، نوار یا چسب آن بردارید.

سپس خمیر روغن نارگیل را روی ناحیه چسبناک بمالید. آن را با انگشتان خود به خوبی مالش دهید. هنگام ماساژ دادن روغن روی پارچه، باید احساس کنید.

وقتی هیچ چسب، نوار یا برچسب باقیمانده ای را مشاهده نکردید، ادامه دهید و این قسمت از لباس را بشویید.

در نهایت، قسمت لکه‌دار را با دست با صابون ظرفشویی بشویید یا در لباس‌شویی قرار دهید. شما می خواهید روغن را از لباس خارج کنید تا لکه دیگری باقی نماند!

 

 1. شوینده لباسشویی

یکی از نکات مهمی که هنگام استفاده از مواد شوینده لباسشویی باید به خاطر بسپارید این است که در حالی که شستن لباس ها به از بین رفتن لکه های چسب کمک می کند، قرار دادن لباس های خود در خشک کن می تواند باعث سفت شدن دائمی فیکساتور شود. سعی کنید لباس های خود را با هوا خشک کنید، زمانی که مطمئن نیستید که آیا با موفقیت لکه ای را از بین برده اید یا خیر!

در حالی که شستن لباس در ماشین لباسشویی با مواد شوینده لباسشویی اغلب چسب ها را از بین می برد، همچنین می توانید مواد شوینده را مستقیماً روی لکه های سرسخت بمالید. این به ویژه به عنوان یک درمان بعدی برای بسیاری از روش‌های دیگر در این مقاله خوب عمل می‌کند، زیرا می‌تواند هر لکه تغییر رنگ یا ماندگار را پس از از بین رفتن قسمت عمده لکه از بین ببرد!

از بین بردن چسب از روی لباس

 1. اتو

گرمای اتو می تواند به حذف چسب داغ جامد از روی لباس کمک کند. لطفاً از این روش با احتیاط استفاده کنید، زیرا اتو باعث بدتر شدن لکه های بسیاری از انواع دیگر چسب می شود! مثلاً نمی خواهید چسب قطره ای یا چسب فوق العاده را اتو کنید.

با این حال، اگر یک لکه چسب بر روی ژاکت مورد علاقه خود ریخته است، می توانید به طور موثر از این روش استفاده کنید.

یک پارچه تمیز و جاذب را روی ناحیه چسب پهن کنید.

اتو خود را گرم کنید و این قسمت را فشار دهید. باید ببینید که چسب در حال ذوب شدن و خیس شدن در پارچه است.

پارچه را بردارید و یک بخش جدید و خشک را روی لکه قرار دهید.

این کار را تا جایی تکرار کنید که چسب حرارتی روی لباستان باقی نماند!

 

 1. پاک کننده تجاری

گاهی اوقات استفاده از چسب پاک کن تجاری که به طور خاص برای کار با نوع خاصی از چسب طراحی شده است، بهترین نتایج را به همراه دارد. با این حال، اکثر پاک کننده های تجاری حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند. قبل از استفاده از این محصولات، حتما دستورالعمل های روی ظرف را بخوانید.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اغلب اوقات، مواد شیمیایی استفاده شده در این پاک کننده ها حتی بیشتر از چسب به لباس شما آسیب می زند! برخی از محصولات ممکن است پارچه را لکه دار یا حتی حل کنند.

از بین بردن چسب از روی لباس

نحوه پاک کردن چسب از روی لباس

اکنون که 9 روش برای از بین بردن چسب در جعبه ابزار خود دارید، می توانید مروری بر برخی از رایج ترین انواع لکه های چسب داشته باشید. این روشی را در یک نگاه به شما می دهد تا تصمیم بگیرید از کدام روش استفاده کنید.

از بین بردن چسب از روی لباس

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید