فیلم “Supersize Me” به دنبال تعهد 30 روزه مورگان اسپورلاک به خوردن فقط فست فود است. در ابتدای فیلم مشخص شد که مورگان سالم است و هیچ نگرانی پزشکی ندارد. در پایان 30 روز، وضعیت سلامتی مورگان به وضعیت خطرناکی رسید. بدن او به دلیل سوء تغذیه گرسنه بود و شروع به تجربه مشکلات قلبی کرد. تنها سه هفته پس از رژیم غذایی فست فود، پزشکان از او خواستند که این آزمایش را رها کند.

در حالی که ممکن است خوردن فست فود در هر وعده غذایی برای یک ماه کامل سخت باشد، این آزمایش نشان می دهد که فست فود چقدر می تواند برای بدن ما مضر باشد.

آیا فست فود واقعا بد استفست فود در هر گوشه ای وجود دارد. یکی از ارزان ترین راه ها برای تهیه یک وعده غذایی است. متأسفانه، فست فودها یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ چاقی در بین کودکان و بزرگسالان است و نقش مهمی در کاهش سلامتی دارد. دلایل زیادی برای دوری از فست فود در صورت امکان وجود دارد. در اینجا، ما به مهمترین دلایل می پردازیم: کالری با ارزش غذایی کم، چربی های ناسالم، قند پنهان و سدیم اضافی.

آیا فست فود واقعا بد است

مصرف بیش از حد کالری با ارزش کم

آیا تا به حال متوجه شده اید که خوردن فست فود به ندرت شما را راضی می کند؟ غیر معمول نیست که ترکیب همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشیدنی حاوی بیش از 1500 کالری باشد. این تقریباً کل کالری مجاز شما در روز است!

اگرچه فست فود بسیار پر کالری است، اما ارزش غذایی کمی دارد. ویتامین ها و مواد معدنی کمی در فست فود یافت می شود. به همین دلیل، شما را مانند غذاهای طبیعی راضی نمی کند. بنابراین، در حالی که ممکن است معده شما پر باشد، بدن شما پر است میل به مواد مغذی فقط از فست فود نمیشه گرفت.

آیا فست فود واقعا بد استمراقب چربی های ترانس و اشباع ناسالم باشید

چربی ترانس در ابتدا برای جامد نگه داشتن روغن های مایع در دمای اتاق ایجاد شد. در طبیعت غیر معمول است، اما در بسیاری از تنقلات و کالاهای بسته بندی شده ما رایج شده است. در فست فودها اغلب برای سرخ کردن غذا استفاده می شود.

چربی ترانس می تواند بدن شما را خراب کند. رژیم غذایی سرشار از چربی ترانس خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت را تا حد زیادی افزایش می دهد.

فست فود همچنین حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع ناسالم است. یک Whopper از Burger King دارای 1.5 گرم چربی ترانس و 11 گرم چربی اشباع شده است. با توجه به اینکه 16 گرم چربی اشباع شده مقدار مصرف روزانه شماست، یک برگر تقریبا کل ارزش روزانه شما را دارد.

خطرات پنهان شکر در فست فودها

شکر اضافه شده حاوی کالری زیادی است و ارزش غذایی کمی دارد. قند بیش از حد می تواند باعث ایجاد احساس تنبلی و افزایش وزن شود. هیچ کس آن را نمی خواهد! سایر اثرات بلندمدت شامل بار بیش از حد کبد، کمک به پوسیدگی دندان، ایجاد مقاومت به انسولین و منجر به دیابت نوع دوم است. افزایش مصرف قند حتی با خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

می دانید که شکر در نوشابه وجود دارد، اما برای بسیاری از مردم تعجب آور است که شکر تقریباً در تمام فست فودها وجود دارد. یک برگر استاندارد 10 گرم شکر و یک نوشابه 12 گرم شکر دارد. این معادل سه حبه قند است. یک پارفی ماست “سالم” می تواند بین 20 تا 30 گرم شکر داشته باشد که برابر با خوردن 5 تا 8 حبه قند است. اصلا چرا شکر اضافه کنیم؟ شکر به عنوان نگهدارنده و برای افزودن طعم ثابت به این غذاها اضافه می شود. در برگر، نان و چاشنی های اضافه شده مانند سس کچاپ یافت می شود.

آیا فست فود واقعا بد استفشار خون بالا ناشی از سدیم اضافی

مانند شکر، فست فود سرشار از سدیم است که کلمه دیگری برای نمک است. زمانی که نمک زیادی در بدنتان وجود دارد، کلیه‌های شما نمی‌توانند آن را با سرعت کافی دفع کنند. در کوتاه مدت باعث می شود مایعات را حفظ کنید و وزن آب اضافه کنید و احساس نفخ کنید. در درازمدت، افزایش سدیم می تواند عامل اصلی بیماری قلبی باشد. در حالی که همه ما برای زنده ماندن به مقدار کمی سدیم نیاز داریم، وقتی بیش از حد خورده شود، سدیم مضر می شود.

میانگین مصرف روزانه برای همه 2300 میلی گرم سدیم است. بسیاری از ساندویچ ها و برگرهای زنجیره ای فست فود دارای میزان سدیم بین 1400 تا 1800 میلی گرم هستند. وعده غذایی کامل حاوی سدیم بیشتری است. این امکان وجود دارد که میزان سدیم روزانه خود را با سه وعده غذایی فست فود دو یا حتی سه برابر کنید. این دستور غذا فاجعه است.

با دوری از فست فود سلامتی را به خود هدیه دهید

وعده های غذایی بسته به اهداف شما باید حدود 300-400 کالری داشته باشند و عمدتاً از غذاهای کامل تشکیل شده باشند. اندازه وعده های خود را کنترل کنید تا کالری دریافتی خود را کنترل کنید و به نوبه خود، می توانید سلامت خود را کنترل کنید. به همین دلیل است که همه وعده های غذایی دارای مشخصات تغذیه ای کم کالری و بالا هستند. وعده های غذایی به شما کمک می کند تا بخش های سالمی داشته باشید و در عین حال شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد.

تهیه و پختن وعده های غذایی خود بهترین راه برای دانستن اینکه دقیقا چه می خورید است. روی میوه ها، سبزیجات و گوشت های بدون چربی تمرکز کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید