زبان بدن نوعی ارتباط است که در آن از رفتارهای فیزیکی، بر خلاف کلمات، برای بیان یا انتقال اطلاعات استفاده می شود. چنین رفتاری شامل حالات صورت، وضعیت بدن، حرکات، حرکت چشم، لمس و استفاده از فضا است. در یک جامعه، تفاسیر مورد توافق از رفتار خاص وجود دارد. تفاسیر ممکن است از کشوری به کشور دیگر یا فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت باشد. ما در نجوا نیوز راهنمایی در بابا آموزش زبان بدن آماده کرده ایم تا در شرایط مختلف، به شما کمک کند شناخت درستی داشته باشید.

 

آموزش زبان بدن

زبان بدن به سیگنال های غیرکلامی اشاره دارد که برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می کنیم. به گفته کارشناسان، این سیگنال های غیرکلامی بخش بزرگی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند. از حالات صورت گرفته تا حرکات بدن، چیزهایی که نمی گوییم همچنان می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کنند. درک زبان بدن مهم است، اما توجه به نشانه های دیگر مانند زمینه نیز ضروری است.  در ادامه به مواردی که به شما در آموزش زبان بدن کمک می کند اشاره می کنیم.

 

حالات چهره

 

حالات چهره در آموزش زبان بدن

یک لحظه به این فکر کنید که یک فرد چقدر می تواند تنها با یک حالت چهره بیان کند. لبخند می تواند نشان دهنده تایید یا خوشحالی باشد. اخم می تواند نشان دهنده عدم تایید یا ناراحتی باشد. در برخی موارد، حالات چهره ما ممکن است احساسات واقعی ما را در مورد یک موقعیت خاص نشان دهد. در حالی که می گویید احساس خوبی دارید، ظاهر صورت شما ممکن است چیز دیگری را به مردم بگوید.

چند نمونه از احساساتی که می توانند به آموزش زبان بدن کمک کنند شامل موارد زیر هستند:

 • خوشبختی
 • غمگینی
 • خشم
 • تعجب
 • انزجار
 • ترس
 • گیجی
 • هیجان
 • میل
 • تحقیر

بیان صورت یک فرد حتی می تواند به تعیین اینکه آیا به آنچه فرد می گوید اعتماد داریم یا باور داریم کمک کند. یک مطالعه نشان داده است که قابل اعتمادترین حالت صورت، بالا بردن جزئی ابروها و یک لبخند خفیف است. محققان پیشنهاد کردند این حالت در چهره هم دوستی و هم اعتماد به نفس را نشان می دهد.

 

چشمها

 

حالت چشم ها در آموزش زبان بدن

چشم ها اغلب به عنوان “پنجره های روح” شناخته می شوند، زیرا آنها می توانند چیزهای زیادی را در مورد آنچه که یک شخص احساس یا فکر می کند آشکار کنند. همانطور که در حال گفتگو با شخص دیگری هستید، توجه به حرکات چشم بخش طبیعی و مهمی از فرآیند ارتباط است. برخی از چیزهای رایجی که ممکن است متوجه شوید عبارتند از اینکه آیا افراد تماس مستقیم چشمی برقرار می‌کنند یا نگاه خود را از خود دور می‌کنند، چقدر پلک می‌زنند یا مردمک‌هایشان گشاد شده است. حالت چشم ها اطلاعات زیادی راجع به آموزش زبان بدن به شما می دهند.

 

این علائم در چشم کمک زیادی در مورد آموزش زبان بدن می کنند:

 • نگاه خیره

وقتی فردی در حین گفتگو مستقیماً به چشمان شما نگاه می کند، نشان دهنده علاقه و توجه اوست. با این حال، تماس چشمی طولانی مدت می تواند احساس خطر کند. از سوی دیگر، قطع ارتباط چشمی و دور نگاه کردن مکرر ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد حواسش پرت است، ناراحت است یا سعی می کند احساسات واقعی خود را پنهان کند.

 • چشمک زدن

پلک زدن طبیعی است، اما باید به این نکته هم توجه کنید که طرف مقابل زیاد پلک می زند یا کم. مردم اغلب زمانی که احساس ناراحتی یا ناراحتی می کنند، سریعتر پلک می زنند. پلک زدن مکرر ممکن است نشان دهنده این باشد که یک فرد عمدا سعی در کنترل حرکات چشم خود دارد.

 • اندازه مردمک

اندازه مردمک می تواند یک سیگنال ارتباطی غیرکلامی بسیار ظریف در آموزش زبان بدن باشد. در حالی که میزان نور محیط گشاد شدن مردمک چشم را کنترل می کند، گاهی اوقات احساسات نیز می توانند تغییرات کوچکی در اندازه مردمک ایجاد کنند. چشم های بسیار گشاد شده می تواند نشان دهنده علاقه یا حتی تحریک شدن فرد باشد.

 

دهان

 

حالات دهان در آموزش زبان بدن

حالات  و حرکات دهان نیز می تواند در آموزش زبان بدن کمک بسیاری کند. به عنوان مثال، جویدن لب پایین ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد احساس نگرانی، ترس یا ناامنی را تجربه می کند. وقتی فرد خمیازه می‌کشد یا سرفه می‌کند، پوشاندن دهان نشان دهنده ادب و احترام است.

با توجه به سیگنال های زیر اطلاعات مفیدی در مورد آموزش زبان بدن به دست می آورید:

 • لب های جمع شده: سفت کردن لب ها ممکن است نشانه بیزاری، عدم تایید یا بی اعتمادی باشد.
 • گاز گرفتن لب: مردم گاهی اوقات در مواقعی که نگران و مضطرب هستند یا استرس دارند، لب های خود را گاز می گیرند.
 • پوشاندن دهان: وقتی افراد می خواهند یک واکنش عاطفی را پنهان کنند، دهان خود را می پوشانند تا از نشان دادن لبخند یا پوزخند جلوگیری کنند.
 • بالا یا پایین بردن فرم دهان: تغییرات جزئی در دهان نیز می تواند نشانه های ظریفی از احساس فرد باشد. هنگامی که دهان کمی به سمت بالا چرخانده می شود، ممکن است به این معنی باشد که فرد احساس خوشحالی یا خوش بینی دارد. از سوی دیگر، دهانی که کمی به سمت پایین کشیده شده است، می تواند نشان دهنده غم و اندوه، عدم تایید یا حتی یک اخم آشکار باشد.

 

حرکات و ژست ها

 

حرکات و ژست ها در آموزش زبان بدن

ژست ها می توانند مستقیم ترین و واضح ترین سیگنال ها را در آموزش زبان بدن، در اختیار ما بگذارند. تکان دادن، اشاره کردن، و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی همگی حرکات بسیار رایجی هستند. با این حال، برخی از حرکات ممکن است ریشه در فرهنگ افراد داشته باشند، بنابراین نشان دادن شست یا علامت صلح در کشوری دیگر ممکن است معنایی کاملا متفاوت با آنچه در ایالات متحده دارد داشته باشد.

مثال‌های زیر تنها چند ژست رایج و معانی احتمالی آنها هستند و در آموزش زبان بدن کمک شایانی می کنند:

 • مشت گره کرده: بسته به فرهنگ و موقعیت، این حالت در دست می تواند نشان دهنده همبستگی و یا عصبانیت باشد.
 • شست رو به بالا و پایین: اغلب به عنوان حرکات تایید و عدم تایید استفاده می شود.
 • ژست «اوکی»: که با لمس کردن انگشت شست و اشاره به صورت دایره‌ای و دراز کردن سه انگشت دیگر انجام می‌شود، می‌تواند به معنای تایید و تعریف استفاده شود. در برخی از بخش های اروپا این سیگنال به این معنی است که شما چیزی نیستید. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، این نماد در واقع یک ژست مبتذل است.
 • علامت V: که با بلند کردن انگشت اشاره و وسط و جدا کردن آنها برای ایجاد یک V شکل ایجاد می شود، در برخی کشورها به معنای صلح یا پیروزی است. در بریتانیا و استرالیا، این نماد زمانی که پشت دست به سمت بیرون باشد، معنایی توهین آمیز به خود می گیرد.

 

دست و پاها

 

حالت دستها در آموزش زبان بدن

دست‌ها و پاها نیز می‌توانند در انتقال اطلاعات غیرکلامی و آموزش زبان بدن مفید باشند. روی هم قرار دادن بازوها می تواند نشان دهنده حالت تدافعی باشد. دور کردن پاها از فرد دیگر ممکن است نشان دهنده بیزاری یا ناراحتی آن فرد باشد. سیگنال‌های ظریف دیگر مانند باز کردن بازوها به طور گسترده ممکن است تلاشی برای بزرگ‌تر یا فرمان‌پذیر به نظر رسیدن باشد در حالی که نزدیک نگه داشتن بازوها به بدن ممکن است تلاشی برای به حداقل رساندن خود یا کناره‌گیری از توجه باشد.

هنگامی که زبان بدن را ارزیابی می کنید، به برخی از سیگنال های زیر در مورد نحوه قرار گرفتن دست و پاها نسبت به هم که کمک بسیار زیادی در مورد آموزش زبان بدن می کنند، توجه کنید:

 • دست‌های ضربدری: می تواند نشان‌دهنده این باشد که فرد حالت دفاعی یا محافظت از خود دارد.
 • ایستادن در حالی که دست‌ها روی باسن قرار گرفته‌اند: می‌تواند نشانه‌ای از آمادگی و کنترل فرد باشد یا احتمالاً نشانه‌ای از پرخاشگری است.
 • قلاب کردن دست ها از پشت: ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد احساس بی حوصلگی، اضطراب یا حتی عصبانیت می کند.
 • ضربه زدن سریع به انگشتان یا بی قراری: می تواند نشانه ای از خستگی، بی حوصلگی یا نا امیدی فرد باشد.
 • پاهای ضربدری: می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که فرد به حریم خصوصی نیاز دارد.

 

وضعیت بدن

 

وضعیت بدن در آموزش زبان بدن

نحوه نگه داشتن بدن نیز می تواند به عنوان بخش مهمی از زبان بدن باشد و اطلاعات مفیدی در مورد آموزش زبان بدن در اختیار ما بگذارد. اصطلاح “posture” به حالت و فرک ایستایی بدن و همچنین فرم کلی فیزیکی یک فرد اشاره دارد. وضعیت قرارگیری می تواند اطلاعات زیادی را در مورد احساس یک فرد و همچنین نکاتی در مورد ویژگی های شخصیتی، مانند اعتماد به نفس، باز بودن یا تسلیم بودن یک فرد را منتقل کند. به عنوان مثال، صاف نشستن ممکن است نشان دهنده این باشد که یک فرد متمرکز است و به آنچه در حال وقوع است توجه دارد. از سوی دیگر، نشستن با بدن خمیده به جلو، می تواند به این معنی باشد که فرد بی حوصله یا بی تفاوت است.

این دو علامت می توانند کمک زیادی در مورد آموزش زبان بدن کنند:

 • وضعیت باز: شامل باز نگه داشتن تنه بدن و در معرض دید قرار گرفتن است. این نوع وضعیت نشان دهنده دوستی، گشاده رویی و تمایل است.
 • وضعیت بسته: شامل پنهان کردن تنه بدن اغلب با خم شدن به جلو و روی هم نگه داشتن دست ها و پاها است. این نوع وضعیت می تواند نشانگر خصومت و اضطراب باشد.

کابرد زبان بدن در زندگی روزمره

حرکات بادی لنگویج به عنوان یک عامل مهم در ارتباطات است. در ارتباطات روزانه با فرزندان، خانواده و … می توان از لنگویج استفاده کرد. این موضوع به خصوص برای کسانی که در بیان احساسات خود مشکل دارند می تواند بسیار مفید است. به همین خاطر تسلط و آموزش زبان بدن امری مهم و ضروری می باشد.

به برخی از این موارد اشازه شده است:

 • تشخیص دروغگویی و صداقت فرد
 • تشخیص استرس، اضطراب، هیجان، ترس
 • تشخیص حس اشخاص نسبت به خود
 • پیش بینی موضوع، رفتار و تصمیمات افراد

یکی از مهم ترین روش هایی که در علم روان شناسی و ارتباطات برای تشخیص دروغ گویی استفاده می شود زبان بدن است. اصولا شخصی که دروغ می گوید حالات و رفتارهای زیر را دارد:

 • خنده های الکی یا زورکی در حین صحبت کردن
 • زیاد دست زدن به چشم، گوش، چانه و گردن
 • دست به سینه شدن و یا در جیب گذاشتن
 • کشیدن یقه لباس
 • بیش از حد تکان دادن پاها
 • داشتن تغییر صدا و لحن نسبت به روزهای عادی و یا داشتن لکنت
 • مخفی کردن دهان با دست
 • دزدیدن نگاه

فواید زبان بدن

هر زمان شما شروع کنید به صحبت کردن و از زبان بدنتان استفاده نکنید، بی شک کلام شما در ضعیف ترین وضعیت ممکن قرار می گیرد. فرض کنید شما هنگام صحبت کردن خود از حالت چهره، دستان، تغییرات بدن و … خود استفاده نکنید، بدون شک صحبت خود را در سردترین حالت ممکن خواهید دید. پس بدون زبان بدن، فن بیان تان هیچ قدرتی نخواهد داشت.

شاید این موضوع برای شما هم جالب به نظر بیاید که زبان بدن شما هیچ وقت دروغ نمی گوید. به همین خاطر است که اشخاصی که در اداره آگاهی کار می کنند، از زبان بدن استفاده می کنند. از زبان بدن متوجه این موضوع می شوند که آیا دروغ می گویند یا نه

پس دقت داشته باشید که زبان بدن شما همیشه صادق تر از کلام شماست.

اگر زبان بدن را هم مانند سایر مهارت های دیگر مسلط شوید، مسلما بعد از مدتی مغز شما می تواند در جای درست، رفتار درست را از خود نشان دهد. مانندکنجکاو بودن، هیجان زده شدن، ترسیدن و …

به عنوان نمونه زمانی که می ترسید، ناخودآگاه دست شما بالا می آید، یا زمانی که هیجان زده می شوید فرم صورت تان تغییر می کند و زمانی که بی حوصله هستید خمیده و بی انرژی می شوید و …

درک زبان بدن می تواند کمک زیادی به شما در برقراری ارتباط بهتر با دیگران و تفسیر آنچه که دیگران می خواهند بیان کنند، کمک کند. دانش زبان بدن می تواند به روانشناسی افراد از روی رفتار نیز تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.شما همچنین می توانید بر یادگیری بیشتر در مورد چگونگی بهبود ارتباطات غیرکلامی خود تمرکز کنید تا بهتر به دیگران بفهمانید که چه احساسی دارید – حتی بدون گفتن یک کلمه! آموزش زبان بدن نجوا نیوز می تواند منبع قابل اعتمادی برای شناخت بهتری از افراد باشد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید