دلمه برگ یک غذای خاورمیانه ای است. در کشورهای غربی، معادل رول کلم شکم پر است. اصل این کلمه از ترکیه به معنای پر شده است. در بسیاری از فرهنگ ها به نام ها و سبک های مختلف شناخته شده است. به طور سنتی از برگ انگور تهیه می شود. در آذربایجان، ارمنستان، قبرس، یونان، عراق، ایران، اردن، ترکیه، سوریه و لبنان علاوه بر برگ انگور از سبزیجات مختلفی مانند گوجه فرنگی شکم پر، بادمجان شکم پر، کلم شکم پر، کدو حلوایی و پیاز شکم پر نیز تهیه می شود. در این مجموعه دستورالعمل به مراحل اولیه ساخت دلمه از برگ انگور می پردازیم. با وجود اینکه درست کردنش به زمان و تلاش نیاز داره اما بسیار خوشمزه است.

دلمه برگ انگور مواد لازم برای طرز تهیه دلمه برگ انگور

برگ انگور به مقدار لازم
برنج 2 فنجان
گوشت چرخ کرده 200 گرم
لپه 100 گرم
پیاز 1 عدد بزرگ
سبزی دلمه 200 گرم
روغن، نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به میزان کافی

 

دلمه برگ انگورطرز تهیه دلمه برگ انگور

ابتدا برگ ها را آماده کنید. اگر از برگ انگور خام استفاده می کنید، باید آن را بپزید. برای تهیه برگ انگور خام، نصف گالن آب را به جوش آورده و به آن نمک اضافه کنید. برگ های انگور را حدود 15 دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید. آنها را با احتیاط بردارید و در حمام آب سرد بگذارید و اجازه دهید خیس بخورند.

لپه ها را دورن یک ظرف ریخته و مقداری آب روی لپه ها بریزید به همراه کمی نمک روی شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید لپه ها نرم شود. این نکته را در نظر بگیرید لپه را یکی دو ساعت از قبل خیس کنید تا نفخ لپه ها گرفته شود و زمان پخت کمتر شود.

زمانی که لپه ها کامل پخته شد، آبکشی کرده و کنار بگذارید تا آب اضافه آن کشیده شود.

در مرحله بعد برنج را شسته و به همراه نمک اجازه دهید دو ساعت خیس بخورد و بعد از آن آب را به جوش آورده و برنج را اضافه کنید و اجازه دهید برنج پخته شود (برنج نرم شود ولی مغز برنج سفت باشد) زمانی که به این مرحله رسید برنج را ابکش کرده و مانند لپه کنار گذاشته شود تا آب برنج هم کشیده شود.

با بهترین برنج های بازار آشنا هستید؟

در این مرحله باید یک ظرف مناسب بردارید و مقداری روغن به همراه پیاز خرد شده بریزید و کامل تفت دهید تا پیاز سبک شود، زمانی که پیازها نرم شدن ادویه ها را به پیاز اضافه کنید و مجدد تفت دهید تا پیاز طعم ادویه ها را بگیرد.

در ادامه گوشت چرخ کرده را به مواد پیاز اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید تا گوشت تغییر رنگ بدهد، کمی آب داخل مواد گوشتی ریخته و اجازه دهید حدود 5 الی 10 دقیقه بپزد. بعد از آن می توانید زیر گاز را خاموش کنید و مواد را کنار بگذارید تا خنک شود.

دستور دلمه برگ انگورسیزی دلمه را که از قبل کامل شسته و خرد کرده اید را می توانید به مواد گوشتی که کمی خنک شده است اضافه کنید.

بعد از اضافه کردن سبزی می توانید برنج و لپه را که از قبل آماده کرده بودید را به مواد گوشتی اضافه کنید و کامل مخلوط کنید تا مواد یک دست شود.

برگ مو که از قبل آماده کرده بودید را باز کنید و مقداری از مواد گوشتی را وسط دلمه برگ انگور بریزید، لبه های برگ را مانند یک بقچه جمع کنید تا دلمه شما کاملا بسته شود.

نکته: هنگام ریختن مواد داخل برگ به اندازه کافی باشد تا هنگام پیچیدن به مشکل نخورید و یا هنگام پختن در قابلمه دلمه ها باز نشود و مواد از داخل برگ خارج نشود.

قبل از گذاشتن دلمه ها داخل قابلمه حتما کف قابلمه را چند برگ دلمه قرار دهید تا دلمه های شما نسورد.

دلمه های آماده شده را کامل داخل قابلمه چیده و مقداری آب داخل آن ریخته و یک پیش دستی روی دلمه ها قرار دهید تا دلمه ا باز نشود و اجازه دهید حدود یک ساعت با شعله کم مغز پخت شود و آب داخل قابلمه بخار شود.

دلمه برگ انگور شما آماده است می توانید داخل ظرف منسب بچینید و با زرشک تفت داده شده تزیین کنید.

نوش جان

 

 

 

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید