وقتی به هدف از تهیه ترشی نگاه می کنیم، متوجه می شویم که این عمل سابقه طولانی دارد. ساخت ترشی به زمانی برمی گردد که امکاناتی برای نگهداری سبزیجات وجود نداشت. مردم تصمیم گرفتند از سبزیجات و نمک استفاده کنند تا از پوسیدگی آنها جلوگیری کنند و مدت طولانی تری از آنها نگهداری کنند. این بار چیزی به نام ترشی تشکیل داد. البته اطلاعات دقیقی در مورد زمان و مکان پیدایش این ترکیب خارق العاده در دسترس نیست. با این حال، طبق شواهد تاریخی موجود، قدمت ساخت ترشی به بیش از 4000 سال می رسد.

بهترین ترشی

انواع بهترین ترشی

تهیه ترشی در ایران سابقه نسبتا طولانی دارد. کارخانه های ایرانی بیش از 70 سال است که شروع به تولید انواع ترشی های فرنگی و ایرانی کرده اند. یعنی ترشی هایی که در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها می بینید، اما ساخت ترشی در خانه های ایرانی به بیش از هفتاد سال قبل برمی گردد.

ترشی لیته بادمجان و سبزیجات بیژن

این ترشی یکی از محبوب ترین ترشی ها در بین ایرانیان است. از بادمجان له شده، گل کلم، خیار، هویج، سیر، فلفل سبز، سرکه و نمک تشکیل شده است.

لیته یکی از ترشی های ایرانی است که حاوی بادمجان است. ترشی در استان های مختلف ایران به روش های مختلفی درست می شود. مثلا لیته در جنوب ایران معمولا تند است و با فلفل زیاد درست می شود. ترشی لیته شمالی با بادمجان کبابی، هویج و سبزیجات معطر درست می شود. این ترشی با غذاهای مختلف ایرانی سرو می شود.

سیر ترشی مروارید

این ترشی پرطرفدار از سیر، نمک و سرکه تشکیل شده است و حداقل زمان لازم برای ته نشین شدن این ترشی 4 سال اما زمان مناسب آن 7 سال است. هر چه سیر ترشی قدیمی تر باشد، خوشمزه تر است.از دیگر خواص سیر ترشی ویتامین های B و C می باشد. ویتامین B باعث بهبود عملکرد روده می شود. فسفر موجود در آن در تقویت حافظه نیز موثر است.

بهترین ترشی

ترشی فلفل سحر

ترشی فلفل سبز بهترین انتخاب برای افرادی است که ادویه های تند را دوست دارند. البته فلفل سبز ترشی همیشه تند نیست. زیرا فلفل سبز شیرین را می توان با فلفل تند جایگزین کرد. این ترشی معمولا با غذاهای دریایی مانند سبزی پلو با ماهی سرو می شود. فلفل تند سرشار از ویتامین C است. ویتامین C در بدن باعث ایجاد آنتی اکسیدان می شود. فلفل تند همچنین باعث تحریک تولید کلاژن و پروتئین در بدن می شود. کلاژن برای پوست و استخوان ها، رگ های خونی و بافت ها عالی است. این ترشی در تقویت سیستم ایمنی نیز تاثیر بسزایی دارد.

نازخاتون ترشی مجید

یکی از ترشی های خاص شمال ایران که در شهرهای دیگر نیز استفاده می شود نازخاتون است. البته مازندرانی ها از این ترشی به عنوان خورش هم استفاده می کنند. همچنین با انواع برنج و کباب مخلوط و هر غذایی که بخواهید سرو می شود. اما غذای اصلی که با آن نازخاتون می خورند عدس پلو است.

ترشی کلم قرمز اصالت

برای تهیه تورشی کلم قرمز، کلم را خرد کرده و در سرکه و نمک بریزید. آن را در یخچال بگذارید و بعد از چند روز که سرکه قرمز شد، ترشی آماده است.

زنان ایرانی ترشی خانگی درست می کنند، در کنار فواید سلامتی، فصل های مفید و خوش طعمی برای وعده های غذایی روزمره هستند. و در مواردی به مشاغل خانگی و کارآفرینی تبدیل شده است.

گردو ترشی، همدان بیژن

این ترشی از گردو، برگ خشک زردآلو، تمر هندی، جوز هندی، فلفل سیاه، سرکه سیاه، شکر، نمک، ادویه ترشی تشکیل شده است.

ترشی هفت بیجار سحر

یک ترشی سنتی ایرانی است که معمولاً مربوط به استان گیلان است، اما در سراسر کشور رواج دارد. سبزیجات ترشی معمولاً شامل گل کلم، سیر، به، فلفل تند، سیب زمینی، هویج، بادمجان، خیار و لوبیا سبز هستند.

آنها را تکه تکه می کنند، و با نعنا، جعفری، گشنیز، مرزه، ترخون، رازیانه، جوز هندی، فلفل سیاه، دارچین، زیره، سرکه و نمک مخلوط می شوند. ترشی را در ظروف شیشه ای قرار می دهند و قبل از مصرف در جای سرد و تاریک نگهداری می شود.

بهترین ترشی

ترشی بندری کامبیز

ترشی بندری همانطور که از نامش پیداست مخصوص مناطق جنوبی ایران است. ترشی ایرانی بسیار تند که بر اساس ذائقه غذایی مردم همان منطقه تهیه می شود اما این بدان معنا نیست که مردم سایر نقاط کشور ترشی بندری نخورند یا از خوردن این ترشی لذت ببرند. شهر بندرعباس منبع اصلی این ترشی است.

در تهیه این ترشی از خیار، بادمجان، هویج، گل کلم، موسیر، رب گوجه فرنگی، نمک، فلفل قرمز و سبزیجات معطر استفاده می شود. اما آنچه در طعم این ترشی بسیار واضح و قابل توجه است طعم تند فلفل آن است.

خانم های جنوبی در تهیه این ترشی ها مهارت دارند، اما می توانید این ترشی خوشمزه ایرانی را نیز به راحتی در خانه با دستور پخت دقیق و مرحله به مرحله درست کنید. مقدار فلفل هم بستگی به ذائقه شما دارد، می توانید آن را کم یا زیاد کنید، اما اگر از مردم جنوب بپرسید فکر می کنند این ترشی بدون فلفل ترشی بندری نیست.

 

چه سبزیجات ترشی خوب هستند؟

تقریباً هر سبزی را می توانید ترشی کنید، اما سبزیجات معمولی که ترشی می شوند خیار، پیاز قرمز، تربچه و کلم هستند.

ماندگاری سبزیجات ترشی چقدر است؟

ترشی سبزیجات تا 3 ماه در یخچال ماندگاری دارند.

بهترین ترشی

سبزیجات ترشی را چگونه نگهداری می کنید؟

سبزیجات ترشی باید در ظروف شیشه ای در بسته در یخچال نگهداری شوند. من شخصا ظروف شیشه ای با گیره را دوست دارم زیرا این ظروف دربسته ترین ظروف هستند که می توانید پیدا کنید. آنها همچنین هیچ فلزی در داخل شیشه ندارند که گاهی اوقات ممکن است با ترشی زنگ بزند.

آیا برای ترشی باید سرکه را بجوشانید؟

جواب کوتاه، نه است. با این حال، من به شدت توصیه می کنم محلول ترشی را قبل از استفاده از آن بجوشانید زیرا به ترکیب بهتر طعم ها کمک می کند.

کلید اصلی ترشی چیست؟

نکته کلیدی برای یک سبزی ترشی سریع، اندازه سبزیجات و نوع سبزیجاتی است که استفاده می کنید. سبزیجات کوچکتر سریعتر از سبزیجات بزرگتر ترشی می شوند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید